Сліди Етрусків в Галичині. Сенсаційна знахідка

etrusk2

Цікаво, що подібних слідів Етрусків не знаходять ані в Німеччині, ані Чехії чи Польщі, лише на Апеннінському півострові та в Галичині. Про сенсаційну знахідку повідомив в. о. завідувача відділу археології Інституту українознавства ім. Івана Крип’якевича НАН України Микола Бандрівський.

«Я хотів би запрезентувати унікальний комплекс, виявлений нещодавно на Західному Поділлі, в околицях Дунаївців Хмельницької області. Вперше інформація про нього з’явилася на сайті Музейний простір у 2015 р. В інформації акцентувалося, що цьому комплексові загрожує вивезення за межі України. Ми були свідками того, що багато раритетів – і історичних, і археологічних у напівзаконний, чи незаконний спосіб покидають терени нашої держави та опиняються у приватних збірках, або колекціях провідних музеїв світу. Цим комплексом міг би гордитися Лувр, Британський музей чи будь-який інший музей світу. У чому його унікальність? Зверніть увагу на датування. Це один із найраніших зразків захисного озброєння на території Центральної Європи, збережений у такому доброму стані. Датується він серединою-другою половиною VIII ст. до народження Христа. Тобто 2700 років щонайменше. Найцікавіше те, кому він належав. За дослідженнями відомого німецького археолога Генріха фон Газе, такі шоломи відомі лише в Етрурії (сучасна Італія) та на Заході України. Аналогічного типу шолом був виявлений наприкінці ХІХ ст. у с. Кремінна Хмельницької області. Він відомий лише з публікацій, оскільки зникає після Другої світової війни і де він зараз перебуває, не відомо. Та, дякувати Богу, знову трапився щасливий випадок. Цього разу разом із шоломом виявлено цікаву чашу-піалу, яку використовували під час культових обрядів. Вона датується також другою половиною VIII ст. до народження Христа і походить із сучасного Північного Ірану та була виготовлена в одній з майстерень тогочасної Ассирійської імперії».

etrusk

Знахідка перевертає гіпотезу істориків про прадавню минувшину Галицької землі. «На основі цієї пам’ятки ми можемо зробити висновок, що наші предки, наші попередники, що мешкали на теренах сучасної Західної України мали надзвичайно високо розвинуту культуру. Чому у нас знайдено два таких шоломи, важко сказати. Можливо, їх було і більше, але їх наразі не вдалося знайти. Ми також повинні ще відповісти на питання, чому таких етруських шоломів немає на території Німеччини, Чехії, Угорщини, Австрії чи Румунії. А у Європі відомі лише на Апенінському півострові та на заході України. Очевидно, це не міг бути імпорт чи трофеї. Можливо, були якісь ще не відомі нам зв’язки між Етрурією та Кімерією, що тоді існувала на території степу і Лісостепу України», – зазначив Микола Бандрівський.