Корець - загублена перлина України

korecglow.jpg (161.93 Kb)З Рівного до Корця їдуть маршрутки, по київській трасі. Містечко входить до списку історичних малих міст України занесених під охорону держави, але мало хто про це знає. У Корці є багато дерев’яних церков столітньої давнини, замок князів Чорторийських, а саме містечко відоме з Княжих часів.

Перша літописна згадка про тутешнє поселення під назвою Корчеськ зроблена під 1150 роком.1380 року територія сучасного Корця була передана великим князем литовським Ягайлом князеві Федору Острозькому. У 1386 році тут було збудовано замок і відведено в нове русло річки Корчик.

korecmon.jpg (108.13 Kb)

Від початку XV століття поселення переходить у володіння роду князів Корецьких. Після Люблінської унії (1569) — у складі Луцького повіту Волинського воєводства перебувало під владою Корони Польської. У XVI — середині XVII століттях Корець перетворюється на одне з найбільших міст Волині. Рід князів Корецьких перервався 1651 року. Їх володіння перейшли в спадок князям Чорторийським, які відтоді звалися Чорторийські-Корецькі. Протягом 2-ї половини XVII століття Корець декілька разів зазнавав великих ушкоджень, поступово прийшовши до занепаду.

Від 2-ї половини XVIII століття почалося пожвавлення розвитку Корця, зокрема, тут виникли мануфактури шкіряної, полотняної та суконної промисловості. 1788 року став до ладу порцеляно-фаянсовий завод.
Після 2-го поділу Польщі (1793) Корець перейшов під владу Російської імперії й отримав статус волосного центру Новоград-Волинського повіту Волинської губернії.

korec.jpg (242.33 Kb)

Протягом української національно-визвольної революції 1917-1921 років Корець перебував у складі Української Народної Республіки та Української Держави. Замок князів Корецьких-Острозьких.

korec1.jpg (162.76 Kb)

Князь Острозький у 15 ст. спорудив дерев'яний замок, а волинський воєвода Богуш Корецький у першій половині 16 ст. укріпив його мурами. Регулярний, бастіонної системи замок із боку материка був оточений глибоким ровом, через який вів до фортеці підйомний міст. У 17—18 ст. замок суттєво перебудовували. Останню, найбільшу перебудову здійснили у 1780-ті рр. князі Чарторийські, в результаті чого замок був пристосований під княжий палац із модним на той час бароковим декором. Саме з того часу дійшли до нас залишки зовнішніх цегляних стін і чудовий арочний кам'яний міст. Частково збереглися й підземелля — обов'язкова багатофункціональна частина середньовічного замку. У 1832 році корецький замок спіткала пожежа, і відтоді його більше не відбудовували

Свято-Троїцький жіночий монастир
Монастир був заснований 1620 року як францисканський кляштор. Тоді спорудили барокові костел та корпус келій.
Після політичних збурень 1830 року костел скасовують і переосвячують як Троїцьку церкву, а отже, з'являється потреба надати йому православних рис. Тому у другій половині XIX століття західний фасад колишнього костелу надбудовується дерев'яною баштою з високим шатром, а в східній частині над середнім нефом зводиться четверик з п'ятьма главами, непропорційно маленькими, порівняно з суцільним об'ємом храму.
Шедевром Корця є костел святого Антонія — пам'ятка архітектури 1533 року
На початку XX століття з'являються тепла Іоанно-Предтечинська церква і надбрамна дзвіниця, збудовані в російському «теремному» стилі. До історико-архітектурних пам'яток міста також належать:

• Келії Воскресенського монастиря
• Малий палац Йозефа Чарторийського
• Церква святого Миколая
• Церква святого Юрія
• Будинок Горчицьких