У 2010их роках козячі ферми набули популярності при чому як серед потенційних, так і серед любителів гастрономічного туризму. На Львівщині їх можна знайти як у гірських районах, так і в інших.
Наші кізоньки
У селі Малі Грибовичі найближча до Львова козяча ферма. Кіз випасають у лісі. Господиня пригощає відвідувачів у альтанці молочними продуктами, медом та іншими домашніми смаколиками.
Cozy farm
Господарство Cozy farm є на південній околиці села Когути, що поблизу Новояворівська. Це сімейна ферма – нею займається молоде подружжя Маланчаків, сюди часто приїздять сім’ї з дітьми. Недаремно її назвали англійським словом, що перекладається як “затишна”. Тут вирощують понад тридцять кіз різних порід: англонубійці, зааненці, ламанчі, дворянські. крім них тут живуть лоша, кури, собака та коти. Сільський затишок і ліс поряд створюють мальовничу картинку для фотографій.
Фермери виготовляють з молока сир, кефір, йогурт та інше. Ці продукти можна продегустувати. Вхід вільний, та можна підтримати довільним внеском готівкою і на картку.
Ферма Елізи
Досить стара, відома і авторитетна ферма, що працює ще з 2010 року в селі Дмитровичі, що є сусіднім до Судової Вишні. Її заснував бельгієць Бернар Віллем, який свого часу одружився з українкою. І вони ведуть сімейний фермерський бізнес. Ферма не лише приймає туристів, пригощає цікавими стравами і ділиться рецептами приготування, а й займається селекційною роботою. Втім Бернар і Марія – досвідчені підприємці, вони консультують потенційних фермерів та промисловців-тваринників.
Мукко
Ще одна сімейна ферма, що стає популярним туристичним об’єктом Стрийщини. Розташована у селі Угерсько, поблизу автомобільного шосе та залізничної станції. Її веде колишній футболіст Назар Кміть. А бізнес-план та інші тонкощі створення та розвитку йому підказав…Бернар Віллем з ферми Елізи.
Однак на Мукко не лише кози, а й корови, пасіка і навіть невеликий молокопереробний завод. Вона стала зразком успішного початку фермерства людиною, яка почала цю справу без спеціальних знань, але з часом продукти “Мукко” почали возити і продавати у відомих мережах супермаркетів.
Карпатські газди
У селі Загірне Стрийського району кооператив “Карпатські газди” започаткував козячу ферму весною 2022 року. Ферма розташована за 5 км від палацу Бруницьких у Підгірцях, тож у плани мандрівки можна додати і таку локацію.
Одна з її співзасновниць є досвідченою фермеркою. Особливою можливістю у “Карпатських газд” є кілька озер, де можна порибалити (вудки можна взяти напрокат), приготувати і скуштувати рибу. Серед пропозицій кооперативу – прогулянка садом, зустріч з курми, качками та кучерявими свинками, майстер-класи з доїння, проживання в будиночку на ставу, пікніки на фермі в альтанках біля ставків.
Голиця
Невеличка ферма у Тухлі, де кози пасуться на березі річки Опір у підніжжі гори. Мальовниче місце одразу при трасі. Особливістю ферми є стіл для дегустацій просто у одному корпусів ферми: простір декорували вишитим одягом і сіном.
Екоферма Плай
Глибоко у горах, на межі Львівщини і Закарпаття є село Климець (раніше Сколівський, тепер – Стрийський район). Поблизу нього тече річка Стрий, на березі якої діє велика екоферма “Плай”, яка вражає розмахом і різноманіттям: корови, буйволи, кози, вівці, бджоли, ставки. Сучасний комплекс побудували у 2020 році. Після відвідин “Плаю” стає зрозуміло як працює велике виробництво, чиї товари продають у різних обласних центрах країни.
Підготував Юрко Семашко.
Фото зі сторінок ферм у соцмережах.