"Долина диявола": Гранд-Каньйон українського півдня

Актівський каньйон утворений річкою Мертвовод і зараз він входить до складу Нацпарку Бузький гард.

Особливості

actovo6.jpg (195. Kb)

Актівський каньйон складається зі вивітрених гранітів, які прорізує річка Мертвовод. Місцеві пейзажі не менш чудернацькі, ніж назва річки – великі гранітні брили та скелі подекуди до 100 метрів.

Поруч є ще два каньйони – Петропавлівський та Арбузівський.

actovo.jpg (256.39 Kb). . . . .

Науковці кажуть, що за геолого-ландшафтними показниками Актівський каньйон є аналогом знаменитих каньйонів Північної Америки – як Гранд Каньйон, тільки менший.

Урочище Лабіринт

actovo5.jpg (255.51 Kb)

Ще одна особливість – це урочище Лабіринт. А особливе воно тому, що дерева тут висаджені людьми ще у 18 столітті. Місцеві 150-літні дуби також мають статус пам'ятки. А ще з тих часів до сьогодні тут збереглись дамби, шлюзи, ставки та алейки.

Дивіться також цікаве відео на нашому каналі: Подорож Італією - Паола

Історія

actovo4.jpg (250.21 Kb). . . . .

Ці місця вважаються одними з найстарішими частинами суші у всій Євразії. Сам каньйон сформувався у проміжку 5-2 мільйони років тому.

З назвою Долина диявола пов'язано кілька місцевих легенд, починаючи від козацьких битв і закінчуючи могилами скіфських царів. Місцеві, до речі, і досі вважають, що місце має свою темну силу і не радять тут гуляти наодинці.

Читайте також: Лемурійське озеро - рожеве "Мертве море" Херсонщини

Люди

actovo3.jpg (214.41 Kb). . . .

Історія появи людей в Актівському каньйоні сягає ще у часи палеоліту. Так, перші люди тут з'явились 17 тисяч років тому – біля сусідніх сіл археологи.

Також Актівський каньйон пов'язаний і з скіфським минулим. Є теорія що чудернацька річка Мертвовод є легендарною річкою Екзампей, про яку згадував Геродот.

А от сучасне заселення навколишніх сіл розпочалось у 18 столітті.

Як добратись

actovo2.jpg (250. Kb). . . .

Найближча цивілізація знаходиться у селі Актово, що за 20 км від Вознесенська. Дорога веде через село Трикрати, останній відрізок найекстремальніший, але за українськими мірками дорога не така вже й погана – проїхати можна.

Читайте також: Як у Провансі: де в Україні є лавандові поляВам сподобалася стаття? Підтримайте україномовне видання: Ваша допомога дозволить нам працювати для Вас і надалі!

 

➡ Приват 4149629353047269

➡ Monobank: 4441114410047144

➡ PayPal: uimcbiz@gmail.com

➡ Patreon https://www.patreon.com/uimc

 

Дякуємо!

 Підтримайте Svitom.info! Become a Patron!