“Долина диявола”: Гранд-Каньйон українського півдня

Актівський каньйон утворений річкою Мертвовод і зараз він входить до складу Нацпарку Бузький гард.

Особливості

actovo6

Актівський каньйон складається зі вивітрених гранітів, які прорізує річка Мертвовод. Місцеві пейзажі не менш чудернацькі, ніж назва річки – великі гранітні брили та скелі подекуди до 100 метрів.

Поруч є ще два каньйони – Петропавлівський та Арбузівський.

actovo

. . . . .

Науковці кажуть, що за геолого-ландшафтними показниками Актівський каньйон є аналогом знаменитих каньйонів Північної Америки – як Гранд Каньйон, тільки менший.

Урочище Лабіринт

actovo5

Ще одна особливість – це урочище Лабіринт. А особливе воно тому, що дерева тут висаджені людьми ще у 18 столітті. Місцеві 150-літні дуби також мають статус пам’ятки. А ще з тих часів до сьогодні тут збереглись дамби, шлюзи, ставки та алейки.

Дивіться також цікаве відео на нашому каналі: Подорож Італією – Паола

Історія

actovo4
. . . . .

Ці місця вважаються одними з найстарішими частинами суші у всій Євразії. Сам каньйон сформувався у проміжку 5-2 мільйони років тому.

З назвою Долина диявола пов’язано кілька місцевих легенд, починаючи від козацьких битв і закінчуючи могилами скіфських царів. Місцеві, до речі, і досі вважають, що місце має свою темну силу і не радять тут гуляти наодинці.

Читайте також: Лемурійське озеро – рожеве “Мертве море” Херсонщини

Люди

actovo3
. . . .

Історія появи людей в Актівському каньйоні сягає ще у часи палеоліту. Так, перші люди тут з’явились 17 тисяч років тому – біля сусідніх сіл археологи.

Також Актівський каньйон пов’язаний і з скіфським минулим. Є теорія що чудернацька річка Мертвовод є легендарною річкою Екзампей, про яку згадував Геродот.

А от сучасне заселення навколишніх сіл розпочалось у 18 столітті.

Як добратись

actovo2

. . . .

Найближча цивілізація знаходиться у селі Актово, що за 20 км від Вознесенська. Дорога веде через село Трикрати, останній відрізок найекстремальніший, але за українськими мірками дорога не така вже й погана – проїхати можна.

Читайте також: Як у Провансі: де в Україні є лавандові поля