Замок в Пщина – польський Версаль

pszcyna

Пщина – невелике польське місто в південній Польщі, на річці Пщинка у Сілезькому воєводстві. Засноване в ХІІІ столітті. Сьогодні в ньому проживає понад 25 тис. мешканців, але щороку його відвідують сотні тисяч туристів — майже двісті тисяч приїздить роздивитися один із найкрасивіших замків Польщі, який називають «польським Версалем» – повідомляє Польське радіо.

Хто прибуває до Пщини, для чого, як і де можна тут відпочити і що побачити? — про це розкажуть Маґдалена Валечко, співробітниця Бюро Туристичної інформації міста та туристи Лукаш і Марися, яких ми зустріли в атмосферному призамковому парку. Лукаш і Марися: — Тут дуже красиво, парк старанно доглянутий, справді варто ним прогулятися, посидіти, відпочити, як у нашому випадку, після відвідин замку. Ми вже його подивилися — разом із нашими гостями з Китаю. Їм дуже сподобалося, ми попросили аудіо-буки з англійською, отже, ми не тільки оглянули його, але й і дізналися чимало цікавого. В самому парку вражає кількість молодих пар, які обирають це місце для весільної фотосесії…

pszczyna1

— Наші гості дуже вдоволені. Дуже-дуже їм сподобався замок, він дійсно справляє велике враження. Приємною несподіванкою, зокрема для наших гостей, було це, що в палаці збереглася велика колекція китайської порцеляни. Магдалена Валечко, співробітниця Бюро Туристичної інформації міста: — Безумовно, найбільшою історичною пам’яткою міста Пщина є Замок-музей з дуже цікавою та бурхливою історією, з інтер’єром 18-19-століть, де збереглося майже оригінальне обладнання. Зокрема вражають парадні сходи і Дзеркальна зала. Остання, це колишня імпозантна їдальня, де нині регулярно відбуваються концерти, знаменитий фестиваль «Вечори у Телеманна». Пщинський замок часто називають польським Версалем, і це не перебільшене порівняння. Але палац це не тільки кімнати, є ще постійні експозиції, зброярня, кабінет мініатюр, галерея портрету. А в другій будівлі Замку знаходяться Княжі стайні. Замок розташований майже в центрі міста, неподалік площі Ринок, до його будівель прилягає великий парк в англійському стилі площею в понад 150 гектарів. Крім цього, на території Пщинського замку є також туристичні об’єкти, це — загорода зубрів, в якій теж живуть олені, муфлони. В іншій частині парку знаходиться невеликий музей під відкритим небом — етнографічний парк Пщинського села. Є ще Музей військової історії Сілезії з дуже цікавими пам’ятками, серед них є і такі, що стосуються перебування сілезців на засланні у Сибірі.

pscyna_2
— На території парку є також чимало пам’яток природи, а ще є об’єкти малої архітектури. Це, зокрема, чайний павільйон на мальовничому острові, спорудження якого відбулося, звичайно, з ініціативи мешканки палацу — княгині Дейзі, яка прибула сюди в Англії і поширювала звичай пиття чаю. Цікавинкою можна вважати будинок, розміщений на пагорбі, з льодовими підвалами — такий собі історичний холодильник. Є ще могили тогочасних власників — Ангальтів та останніх — Гохбергів, зокрема найбільш заслуженого для цієї резиденції Яна-Генрика ХІ. А вхід до неї проходить через Браму обранців — центральний пункт входу до палацу. Тут працювали ті, хто найбільше цього заслужив. Тому й — обранці. Їх вибирали з мешканців навколишніх місцевостей, вони повинні відзначатися особливими якостями, проходили відповідну підготовку для того, щоб правильно і гідно виконувати завдання першої сторожі, тобто тих, хто пропускав (або ж і ні) відвідувачів замку.

zamekwpszczynie

Пщина це не тільки замкова резиденція. Є ще історичний Ринок, при якому стоять католицький і протестантський храми, ратуша, гарні камяниці, Музей сілезької преси, який є об’єктом Шляху пам’яток техніки Сілезького воєводства. В тому будинку знаходиться Кімната Телемана — видатного композитора, який кілька років мешкав у місті.

— Водночас Пщина є прекрасним місцем для активного відпочинку. Постійно розвивається мережа велодоріжок. Минулого року у місті запустили пілотну програму міських велосипедів… Щоправда, вона працює лише в літньому сезоні, утім її схвально сприйняли як мешканці міста, так і туристи. Неподалік Пщини маємо теж два штучні озера. Перше було створено на ріці Віслі; я маю на увазі Ґочалковіцьке водоймище, яке знаходиться за кілька кілометрів від міста. Друге є тут, у нас, на річці Пщинці, з Центром водних видів спорту, де працюють Школа вітрильного спорту, прокат спортивного оснащення, є пляж, поле для палаток тощо.

pszcyna
За словами Маґдалени Валечко, до Пщини з року в рік приїздить все більше туристів. Лише тих, які заходять до пункту туристичного інформації, де вона працює, кожного року є приблизно 23-24 тисячі. — Це як поляки з усієї Польщі, так і іноземці. Щодо останніх, то найбільше в нас гостей з Європи, а останнім часом — все більше і більше — з України. Приїздять французи, німці, чехи, британці, іспанці, голландці. Дуже багато туристів зі Сполучених Штатів, із Австралії чи Південної Америки. Насправді нас відвідують мешканці всієї планети; подеколи бувають у нас туристи зі Шрі-Ланки, Єгипту та Цейлону. Отже, іноді буває екзотично.

pszczyna1

Містечко Пщина часто називають перлиною Верхньої Сілезії… — По-перше, з огляду на культурно-історичні цінності. Насамперед йдеться про замок, але й площу Ринок та центр міста, де збереглася давня архітектура, мальовничі вулички. Але я думаю, що неабияке значення має природа. Бо Верхня Сілезія загалом асоціюється з індустрією, шахтами, сприймається як суто промисловий регіон. Справді, у центрі воєводства так воно є, натомість наше (можна сказати південносілезьке) містечко оточене лісами. В нього є своя неповторна атмосфера і енергетика, свій затишок. Пщина не є таким велелюдним, гамірним містом як Краків, отож туристам, які нас відвідують і саме цього очікують, це подобається. Ми зробили ставку на туризм і робимо все, щоб гості нашого міста добре в нас почувалися. У Пщині чекають також туристів із України, для яких видали спеціальний буклет про місто українською мовою. Його можна отримати у Бюро туристичної інформації, яка знаходиться у Воротах обранців. Саме там працює наша співрозмовниця Маґдалена Валечко.