
Пщина – невелике польське місто в південній Польщі, на річці Пщинка у Сілезькому воєводстві. Засноване в ХІІІ столітті. Сьогодні в ньому проживає понад 25 тис. мешканців, але щороку його відвідують сотні тисяч туристів — майже двісті тисяч приїздить роздивитися один із найкрасивіших замків Польщі, який називають «польським Версалем» – повідомляє Польське радіо.
Хто прибуває до Пщини, для чого, як і де можна тут відпочити і що побачити? — про це розкажуть Маґдалена Валечко, співробітниця Бюро Туристичної інформації міста та туристи Лукаш і Марися, яких ми зустріли в атмосферному призамковому парку. Лукаш і Марися: — Тут дуже красиво, парк старанно доглянутий, справді варто ним прогулятися, посидіти, відпочити, як у нашому випадку, після відвідин замку. Ми вже його подивилися — разом із нашими гостями з Китаю. Їм дуже сподобалося, ми попросили аудіо-буки з англійською, отже, ми не тільки оглянули його, але й і дізналися чимало цікавого. В самому парку вражає кількість молодих пар, які обирають це місце для весільної фотосесії…

— Наші гості дуже вдоволені. Дуже-дуже їм сподобався замок, він дійсно справляє велике враження. Приємною несподіванкою, зокрема для наших гостей, було це, що в палаці збереглася велика колекція китайської порцеляни. Магдалена Валечко, співробітниця Бюро Туристичної інформації міста: — Безумовно, найбільшою історичною пам’яткою міста Пщина є Замок-музей з дуже цікавою та бурхливою історією, з інтер’єром 18-19-століть, де збереглося майже оригінальне обладнання. Зокрема вражають парадні сходи і Дзеркальна зала. Остання, це колишня імпозантна їдальня, де нині регулярно відбуваються концерти, знаменитий фестиваль «Вечори у Телеманна». Пщинський замок часто називають польським Версалем, і це не перебільшене порівняння. Але палац це не тільки кімнати, є ще постійні експозиції, зброярня, кабінет мініатюр, галерея портрету. А в другій будівлі Замку знаходяться Княжі стайні. Замок розташований майже в центрі міста, неподалік площі Ринок, до його будівель прилягає великий парк в англійському стилі площею в понад 150 гектарів. Крім цього, на території Пщинського замку є також туристичні об’єкти, це — загорода зубрів, в якій теж живуть олені, муфлони. В іншій частині парку знаходиться невеликий музей під відкритим небом — етнографічний парк Пщинського села. Є ще Музей військової історії Сілезії з дуже цікавими пам’ятками, серед них є і такі, що стосуються перебування сілезців на засланні у Сибірі.

Пщина це не тільки замкова резиденція. Є ще історичний Ринок, при якому стоять католицький і протестантський храми, ратуша, гарні камяниці, Музей сілезької преси, який є об’єктом Шляху пам’яток техніки Сілезького воєводства. В тому будинку знаходиться Кімната Телемана — видатного композитора, який кілька років мешкав у місті.
— Водночас Пщина є прекрасним місцем для активного відпочинку. Постійно розвивається мережа велодоріжок. Минулого року у місті запустили пілотну програму міських велосипедів… Щоправда, вона працює лише в літньому сезоні, утім її схвально сприйняли як мешканці міста, так і туристи. Неподалік Пщини маємо теж два штучні озера. Перше було створено на ріці Віслі; я маю на увазі Ґочалковіцьке водоймище, яке знаходиться за кілька кілометрів від міста. Друге є тут, у нас, на річці Пщинці, з Центром водних видів спорту, де працюють Школа вітрильного спорту, прокат спортивного оснащення, є пляж, поле для палаток тощо.

Містечко Пщина часто називають перлиною Верхньої Сілезії… — По-перше, з огляду на культурно-історичні цінності. Насамперед йдеться про замок, але й площу Ринок та центр міста, де збереглася давня архітектура, мальовничі вулички. Але я думаю, що неабияке значення має природа. Бо Верхня Сілезія загалом асоціюється з індустрією, шахтами, сприймається як суто промисловий регіон. Справді, у центрі воєводства так воно є, натомість наше (можна сказати південносілезьке) містечко оточене лісами. В нього є своя неповторна атмосфера і енергетика, свій затишок. Пщина не є таким велелюдним, гамірним містом як Краків, отож туристам, які нас відвідують і саме цього очікують, це подобається. Ми зробили ставку на туризм і робимо все, щоб гості нашого міста добре в нас почувалися. У Пщині чекають також туристів із України, для яких видали спеціальний буклет про місто українською мовою. Його можна отримати у Бюро туристичної інформації, яка знаходиться у Воротах обранців. Саме там працює наша співрозмовниця Маґдалена Валечко.