Дендропарк Софіївка – парк в ім’я кохання

sofiivka_05_90

Унікальний дендропарк Софіївка було створено завдяки великому коханню польського магната Потоцького до грекині Софії. Можливо, саме через це він зберігся до нашого часу.

На північній околиці Умані (Черкаська область) є місце паломництва багатьох туристів, наших та іноземних. Це – дендропарк Софіївка, знаний з 1796 року. Про історію парку можна прочитати у численних довідниках і послухати з уст екскурсовода. Але відомо точно – парк було створено за 10 років. Дерева привозили уже великими, а екзотичні рослини діставали зі всього світу.

Єдине, що хочу сказати – тільки велике і чисте кохання могло спонукати до створення такого парку. І цією натхненницею була грекиня Софія, донька купця і полонянки, яку магнат Станіслав Щенсний Потоцький взяв собі за дружину і… що було потім, то краще прочитати у книзі П. Наніїва “Тричі продана”.

Дендропарк Софіївка є зразком садово-паркової архітектури світового значення. Він дивує фонтанами, ріками і потічками, місточками, ґротами і скульптурами, велетенськими природними валунами, альтанками, розкішним розарієм і безліччю символів.

Неподалік від входу є три джерела із питною водою: джерело краси, здоров’я і достатку. Кажуть, що кожен п’є саме із того джерела, з якого найбільше прагне почерпнути саме те, про що мріє. Та про всяк випадок можна скуштувати води з усіх трьох – в житті нічого не завадить.

sofiivka_05_39

Павільйон Флора іноді тішить відвідувачів акустичними концертами. Щоправда, трапляється це лише у великі свята. Але диво архітектури полягає в тому, що акустика цього павільйону підсилює звук без мікрофонів. Саме тому, гуляючи парком, звуки оркестру долинають у всі боки. (А й справді – які могли бути мікрофони у ХІХ ст.)?

sofiivka_05_70

Таким же дивом механіки володіє знаменитий фонтан Змія. Під тиском води і за рахунок природного перепаду терас струмінь води в ньому б’є високо вгору. Зрештою, інженерну премудрість, яку використав військовий офіцер і топограф Людвік Метцель, помітно в інших його паркових спорудах. Та що там мудрувати – над спорудження парку працювало понад 800 осіб, в основному місцевих селян. Так що робочих рук не бракувало.

sofiivka_05_79

За білими скульптурами, розташованими в парку, можна вивчати античну історію: Сократ, Аристотель, Еврипід, Гомер, Паріс, Орфей. А за прихованими символами – життя самої грекині Софії. Кажуть, що надламана колонна у парку символізує передчасно обірване життя її дітей, котрі померли у дитячому віці. Непрості були часи – діти помирали і в заможних людей.

Дивіться також цікаве відео на нашому каналі: Подорож Італією – Паола

Символічною є підземна річка Стікс. Пропливаючи нею в човні, над головою виринає 4 колодязі: дитинство, юність, зрілість і старість – як у кожному житті людини, встигай тільки загадувати бажання.

sofiivka_05_100

Мальовничі й таємничі ґроти (зокрема ґрот Каліпсо) є візитівкою дендропарку Софіївка і місцем для закоханих. Там вони загадують бажання. Зрештою, в парку багато таких “закоханих” місць, де можна зробити вдалу знимку, помилуватись рельєфом і помедитувати. Адже сам парк було створено в ім’я великого і світлого почуття.

bez_imeni-1

Є для закоханих і окремо облаштований на Верхньому озері “Острів кохання”. Авжеж, він також символічний, огорнений таємничістю античного міфу про Одіссея. На острові стоїть рожева альтанка, до якої можна дістатись місточком.

sofiivka_05_113

Парк настільки великий – майже 180 гектарів – що тут можна й загубитися. Або дійти до однієї із крайніх точок: знаменитого розарію. Адже в парку працюють і науковці. Софіївка потребує постійного догляду, оновлення і прибирання. Стараннями його працівників ми маємо куди поїхати, що побачити чим пишатися.

Фото – Мандруємо світомТекст Оксана КРИШТАЛЕВА, Львів