Дендропарк Софіївка – парк в ім'я кохання

sofiivka_05_90.jpg (290.4 Kb)
Унікальний дендропарк Софіївка було створено завдяки великому коханню польського магната Потоцького до грекині Софії. Можливо, саме через це він зберігся до нашого часу.

На північній околиці Умані (Черкаська область) є місце паломництва багатьох туристів, наших та іноземних. Це – дендропарк Софіївка, знаний з 1796 року. Про історію парку можна прочитати у численних довідниках і послухати з уст екскурсовода. Але відомо точно – парк було створено за 10 років. Дерева привозили уже великими, а екзотичні рослини діставали зі всього світу.
Єдине, що хочу сказати – тільки велике і чисте кохання могло спонукати до створення такого парку. І цією натхненницею була грекиня Софія, донька купця і полонянки, яку магнат Станіслав Щенсний Потоцький взяв собі за дружину і... що було потім, то краще прочитати у книзі П. Наніїва "Тричі продана".

Дендропарк Софіївка є зразком садово-паркової архітектури світового значення. Він дивує фонтанами, ріками і потічками, місточками, ґротами і скульптурами, велетенськими природними валунами, альтанками, розкішним розарієм і безліччю символів.
Неподалік від входу є три джерела із питною водою: джерело краси, здоров'я і достатку. Кажуть, що кожен п'є саме із того джерела, з якого найбільше прагне почерпнути саме те, про що мріє. Та про всяк випадок можна скуштувати води з усіх трьох – в житті нічого не завадить.
sofiivka_05_39.jpg (290.33 Kb)
Павільйон Флора іноді тішить відвідувачів акустичними концертами. Щоправда, трапляється це лише у великі свята. Але диво архітектури полягає в тому, що акустика цього павільйону підсилює звук без мікрофонів. Саме тому, гуляючи парком, звуки оркестру долинають у всі боки. (А й справді – які могли бути мікрофони у ХІХ ст.)?
sofiivka_05_70.jpg (506.16 Kb)
Таким же дивом механіки володіє знаменитий фонтан Змія. Під тиском води і за рахунок природного перепаду терас струмінь води в ньому б'є високо вгору. Зрештою, інженерну премудрість, яку використав військовий офіцер і топограф Людвік Метцель, помітно в інших його паркових спорудах. Та що там мудрувати – над спорудження парку працювало понад 800 осіб, в основному місцевих селян. Так що робочих рук не бракувало.
sofiivka_05_79.jpg (412.26 Kb)
За білими скульптурами, розташованими в парку, можна вивчати античну історію: Сократ, Аристотель, Еврипід, Гомер, Паріс, Орфей. А за прихованими символами – життя самої грекині Софії. Кажуть, що надламана колонна у парку символізує передчасно обірване життя її дітей, котрі померли у дитячому віці. Непрості були часи – діти помирали і в заможних людей.

Дивіться також цікаве відео на нашому каналі: Подорож Італією - Паола



Символічною є підземна річка Стікс. Пропливаючи нею в човні, над головою виринає 4 колодязі: дитинство, юність, зрілість і старість – як у кожному житті людини, встигай тільки загадувати бажання.
sofiivka_05_100.jpg (365.04 Kb)
Мальовничі й таємничі ґроти (зокрема ґрот Каліпсо) є візитівкою дендропарку Софіївка і місцем для закоханих. Там вони загадують бажання. Зрештою, в парку багато таких "закоханих" місць, де можна зробити вдалу знимку, помилуватись рельєфом і помедитувати. Адже сам парк було створено в ім'я великого і світлого почуття.
bez_imeni-1.jpg (414.94 Kb)
Є для закоханих і окремо облаштований на Верхньому озері "Острів кохання". Авжеж, він також символічний, огорнений таємничістю античного міфу про Одіссея. На острові стоїть рожева альтанка, до якої можна дістатись місточком.
sofiivka_05_113.jpg (285.83 Kb)
Парк настільки великий – майже 180 гектарів – що тут можна й загубитися. Або дійти до однієї із крайніх точок: знаменитого розарію. Адже в парку працюють і науковці. Софіївка потребує постійного догляду, оновлення і прибирання. Стараннями його працівників ми маємо куди поїхати, що побачити чим пишатися.

Фото - Мандруємо світом
Текст Оксана КРИШТАЛЕВА, Львів