Ульм – місто Ейнштейна і найвищого собору у світі

ulm_1

Ульм – типово німецьке місто у землі Баден – Вюртемберг. Лежить на річці Дунай, яка протікає через сам центр старого міста. Ульм відомий з 854 року. Сьогодні місто поділене на Новий Ульм та просто Ульм. Таку різницю вніс до міста Наполеон Бонапарт, який взяв під свою владу лише частину Ульма, а іншу залишив прусам. Тут текло розмірене життя середньовічних німців. Візитівкою міста є готичний Мюнстерський собор, вежа якого є найвищою у світі серед соборів. Піднятися на вежу можна лише сходами, ліфта немає. Мюнстерський собор в Ульмі також відомий тим, що його будували найдовше – з чотирнадцятого століття аж до двадцятого включно.

ulm_2

Щоб піднятися на шпиль собору треба вибрати правильний туристичний напрямок, той, що веде до гори. Сходинки на вежу настільки вузькі, що розраховані лише на одну людину, і розминутися там неможливо. З самого вершечку собору відкривається неймовірна панорама на місто, тому піднятися на шпиль собору завжди варто. За доброї погоди там можна побачити Альпи. Висота вежі 161 метр, і щоб піднятися на шпиль, доведеться подолати ногами 768 сходинок.

ulm_4

Трохи історії. У 1181 році Фрідріх Барбаросса оголошує Ульм вільним імперським містом. Спочатку його значення обумовлювалося місцем зупинки тут німецьких королів і імператорів в їхніх частих поїздках. Потім тут розвивається торгівля і ремісництво. У 1397 році засновують ранню конституцію міста і початок створення величезного Мюнстерського готичного собору, який будувався переважно на гроші населення, що свідчить про те, наскільки мешканці Ульма були заможні. В ті часи Ульм був найбільшим містом в Німеччині після Нюрнберга. У 1530 році місто стає протестантським і тут дують сильні вітри Реформації. Сьогодні переважна більшість населення міста також є протестантами.

ulm_6

Тридцятирічна війна з 1618 по 1648 роки спричинила поступовий занепад Ульма. Близько 1700 року відбулися багаторазові поперемінні вторгнення сюди баварських і французьких військ, аж до завоювання Наполеоном. Втративши в 1803 році статус імперського міста, Ульм увійшов до складу Баварії. У 1810 році Ульм був включений до складу Вюртемберзького королівства і втратив свої задунайські околиці, відтоді відомі, як Новий Ульм. Те, що сьогодні можна побачити в Ульмі було відбудоване після Другої світової війни. Ульм було піддано страшним бомбардуванням, місто втратило 80% архітектурних, історичних пам’яток.

ulm_3

14 березня 1879 року в Ульмі народився видатний фізик Альберт Ейнштейн. Народився у бідній єврейській сімї. Нажаль будинок Ейнштейна не зберігся, в Ульмі є лише табличка на вулиці Бронгофштрассе, де був дім Ейнштейна. Цікавим є символ міста, це пташка горобчик. Пам’ятники горобцю тут можна побачити чи не на кожній вулиці. В Ульмі справді неймовірна кількість горобців, що приманює цих пташок саме до цього міста не відомо.

Сьогодні Ульм – місто, яке вабить туристів мальовничими німецькими будинками та красою природи. Місто туристичне, адже тут є безліч кафе, хостелів та цікавих крамниць. Поселитися в Ульмі не дешево, доба за хостел коштує в середньому 50 євро і більше. Але Ульм вартий того, щоб на ньому не економити.

yarynaMatviiv, фото автора