Ульм – типово німецьке місто у землі Баден – Вюртемберг. Лежить на річці Дунай, яка протікає через сам центр старого міста. Ульм відомий з 854 року. Сьогодні місто поділене на Новий Ульм та просто Ульм. Таку різницю вніс до міста Наполеон Бонапарт, який взяв під свою владу лише частину Ульма, а іншу залишив прусам. Тут текло розмірене життя середньовічних німців. Візитівкою міста є готичний Мюнстерський собор, вежа якого є найвищою у світі серед соборів. Піднятися на вежу можна лише сходами, ліфта немає. Мюнстерський собор в Ульмі також відомий тим, що його будували найдовше – з чотирнадцятого століття аж до двадцятого включно.
Щоб піднятися на шпиль собору треба вибрати правильний туристичний напрямок, той, що веде до гори. Сходинки на вежу настільки вузькі, що розраховані лише на одну людину, і розминутися там неможливо. З самого вершечку собору відкривається неймовірна панорама на місто, тому піднятися на шпиль собору завжди варто. За доброї погоди там можна побачити Альпи. Висота вежі 161 метр, і щоб піднятися на шпиль, доведеться подолати ногами 768 сходинок.
Трохи історії. У 1181 році Фрідріх Барбаросса оголошує Ульм вільним імперським містом. Спочатку його значення обумовлювалося місцем зупинки тут німецьких королів і імператорів в їхніх частих поїздках. Потім тут розвивається торгівля і ремісництво. У 1397 році засновують ранню конституцію міста і початок створення величезного Мюнстерського готичного собору, який будувався переважно на гроші населення, що свідчить про те, наскільки мешканці Ульма були заможні. В ті часи Ульм був найбільшим містом в Німеччині після Нюрнберга. У 1530 році місто стає протестантським і тут дують сильні вітри Реформації. Сьогодні переважна більшість населення міста також є протестантами.
Тридцятирічна війна з 1618 по 1648 роки спричинила поступовий занепад Ульма. Близько 1700 року відбулися багаторазові поперемінні вторгнення сюди баварських і французьких військ, аж до завоювання Наполеоном. Втративши в 1803 році статус імперського міста, Ульм увійшов до складу Баварії. У 1810 році Ульм був включений до складу Вюртемберзького королівства і втратив свої задунайські околиці, відтоді відомі, як Новий Ульм. Те, що сьогодні можна побачити в Ульмі було відбудоване після Другої світової війни. Ульм було піддано страшним бомбардуванням, місто втратило 80% архітектурних, історичних пам’яток.
14 березня 1879 року в Ульмі народився видатний фізик Альберт Ейнштейн. Народився у бідній єврейській сімї. Нажаль будинок Ейнштейна не зберігся, в Ульмі є лише табличка на вулиці Бронгофштрассе, де був дім Ейнштейна. Цікавим є символ міста, це пташка горобчик. Пам’ятники горобцю тут можна побачити чи не на кожній вулиці. В Ульмі справді неймовірна кількість горобців, що приманює цих пташок саме до цього міста не відомо.
Сьогодні Ульм – місто, яке вабить туристів мальовничими німецькими будинками та красою природи. Місто туристичне, адже тут є безліч кафе, хостелів та цікавих крамниць. Поселитися в Ульмі не дешево, доба за хостел коштує в середньому 50 євро і більше. Але Ульм вартий того, щоб на ньому не економити.
yarynaMatviiv, фото автора