Львівські тіні Вроцлава

Перед Другою світовою війною львів’ян польського походження переселили на так звані «понімецькі землі», у польський Вроцлав. Вони залишали Львів, і забирали зі собою частинку свого міста. Сьогодні прогулюючись вулицями Вроцлава «львівську ностальгію» видно чи не на кожному кроці.

Почнемо нашу мандрівку з центральної Площі Ринок у Вроцлаві. У центрі площі перед самою Ратушею стоїть пам’ятник польському драматургу, сатирику, а ще дідусю Андрея Шептицького Александру Фредро. Цей пам’ятник до Вроцлава наприкінці 30 років перевезли зі Львова. Він стояв на вулиці Академічній у Львові (нині проспект Шевченка).

Львів’яни, яких переселили до Вроцлава забирали зі собою останні спогади про рідне місто. Тому у вроцлавських квартирах не рідко можна побачити картини маслом з панорамами та вулицями Львова, датовані довоєнним часом.

Але найбільший слід Львова у Вроцлаві - на полицях Бібліотеки університету Леопольдіана. Там, на третьому поверсі в залах є цілий «львівський довоєнний світ»: тогочасна преса, книги, фотографії Львова, наукове і літературне життя. У Леопольдіані зберігаються фонди Бібліотеки Оссолінеум, які також перевезли зі Львова ( нині це Бібліотека В. Стефаника). Безліч цінних артефактів про життя львів’ян можна знайти і у кав’ярнях Вроцлава. Історія назавжди тісно перев’язала ці два міста. Тому часто львів’янин у Вроцлаві означає те саме, що вроцлав’як.