Пам’ятки старого Крехова про які ми не знаємо

cerkwa_glow

Дорогою на Жовкву заїжджаємо в село Крехів. В самому центрі села височіє дерев’яна тризрубна Церква 17 ст. В середині є ікони 16 століття, які досі служать людям для молитви, а ще тут є безліч артефактів, які не забрали до музеїв, в тому цінність храму для туристичних оглядин.

cerkwaa

Збудована церква, як сільський парафіяльний храм за зразком Спасо-Преображенської церкви Крехівського монастиря, який розташований неподалік від села. 1724 її ремонтував майстер Іван Хомюк (про що свідчить напис у центральному зрубі). Споруда тризрубна і триверха. Восьмигранні бані зі сліпими ліхтарями стоять на світлових восьмериках. 1894 добудовано захристію.

Шестиярусний іконостас неоднорідний за часом, його ікони походять із 16—17 ст., а барокові царські врата із живописними медальйонами роботи Василя Петрановича — із Крехівського монастиря, де були куплені 1776 року.

ikona

. . . .

На захід від церкви стоїть квадратна в плані оборонного типу триярусна дзвіниця з високим шатровим дахом. Колись вона була надбрамною. В її першому ярусі збереглися ключоподібні бійниці. Існує припущення, що церква спочатку була храмом Крехівського монастиря, а потім її перенесли до села, але це суперечить даним писемних джерел. Церква із дзвіницею є цікавим зразком галицької школи народної архітектури. На подвір’ї церкви врослі в землю хрести, поховальні могили козацької доби, як німі свідки часу.

kostel_2

. . . .

Одразу за дерев’яною церквою, манить око старий недобудований костел. Сьогодні поволі перетворюється на руїну, а в часи радянські був забудований колгоспними ангарами, і служив сховищем. Але цьому костелу ніколи не було суджено приймати вірних. Його не встигли завершити до часу, коли радянська доба оголосила пануючий атеїзм.

kostel

. . . .

З історії відомо, що село Крехів належало до римо-католицької парафії в Жовкві. У 1780 році планувалось створити парафію на місці, але тим планам не судилось бути реалізованими. У ХХ столітті Креховом володіла родина Станків, яка і стала головним фундатором зведення костелу. Проект святині виконав відомий на той час львівський архітектор Генрих Заремба. Будівництво розпочалось у 1930 році, проте до початку Другої світової війни закінчити його не вдалось. Зараз храм перебуває на території колишнього колгоспу. В радянські часи його використовували як магазин. Ось такі сліди історії носить вітер по грунтових дорогах села Крехів. Зробіть собі відвідини цих місць частиною туристичного маршруту, воно того варте.

brama