Пам’ятки старого Крехова про які ми не знаємо

cerkwa_glow.jpg (121.68 Kb)

Дорогою на Жовкву заїжджаємо в село Крехів. В самому центрі села височіє дерев'яна тризрубна Церква 17 ст. В середині є ікони 16 століття, які досі служать людям для молитви, а ще тут є безліч артефактів, які не забрали до музеїв, в тому цінність храму для туристичних оглядин.

cerkwaa.jpg (146.43 Kb)

Збудована церква, як сільський парафіяльний храм за зразком Спасо-Преображенської церкви Крехівського монастиря, який розташований неподалік від села. 1724 її ремонтував майстер Іван Хомюк (про що свідчить напис у центральному зрубі). Споруда тризрубна і триверха. Восьмигранні бані зі сліпими ліхтарями стоять на світлових восьмериках. 1894 добудовано захристію.

Шестиярусний іконостас неоднорідний за часом, його ікони походять із 16—17 ст., а барокові царські врата із живописними медальйонами роботи Василя Петрановича — із Крехівського монастиря, де були куплені 1776 року.

ikona.jpg (119.58 Kb) . . . .

На захід від церкви стоїть квадратна в плані оборонного типу триярусна дзвіниця з високим шатровим дахом. Колись вона була надбрамною. В її першому ярусі збереглися ключоподібні бійниці. Існує припущення, що церква спочатку була храмом Крехівського монастиря, а потім її перенесли до села, але це суперечить даним писемних джерел. Церква із дзвіницею є цікавим зразком галицької школи народної архітектури. На подвір’ї церкви врослі в землю хрести, поховальні могили козацької доби, як німі свідки часу.

kostel_2.jpg (189.67 Kb). . . .

Одразу за дерев'яною церквою, манить око старий недобудований костел. Сьогодні поволі перетворюється на руїну, а в часи радянські був забудований колгоспними ангарами, і служив сховищем. Але цьому костелу ніколи не було суджено приймати вірних. Його не встигли завершити до часу, коли радянська доба оголосила пануючий атеїзм.

kostel.jpg (206.82 Kb). . . .

З історії відомо, що село Крехів належало до римо-католицької парафії в Жовкві. У 1780 році планувалось створити парафію на місці, але тим планам не судилось бути реалізованими. У ХХ столітті Креховом володіла родина Станків, яка і стала головним фундатором зведення костелу. Проект святині виконав відомий на той час львівський архітектор Генрих Заремба. Будівництво розпочалось у 1930 році, проте до початку Другої світової війни закінчити його не вдалось. Зараз храм перебуває на території колишнього колгоспу. В радянські часи його використовували як магазин. Ось такі сліди історії носить вітер по грунтових дорогах села Крехів. Зробіть собі відвідини цих місць частиною туристичного маршруту, воно того варте.

brama.jpg (126.95 Kb)


Вам сподобалася стаття? Підтримайте україномовне видання: Ваша допомога дозволить нам працювати для Вас і надалі!

 

➡ Приват 4149629353047269

➡ Monobank: 4441114410047144

➡ PayPal: uimcbiz@gmail.com

➡ Patreon https://www.patreon.com/uimc

 

Дякуємо!

 Підтримайте Svitom.info! Become a Patron!