Нижня Апша – розкішне та найбагатше село України

nizhnya_apsha2

Поговоримо про одне українське село, яке повністю виходить за рамки звичайного поняття «село». Адже коли нам говорять про сільську місцевість, то ми уявляємо маленькі дерев’яні будиночки, хліви з худобою і великі городи… Але є одне село, яке повністю суперечить цим стереотипам і це – Нижня Апша.

nizhnya_apsha7

Нижня Апша – село Тячівського р-ну, Закарпатської обл., розташоване в нижній частині р. Апшиця (притока Тиси), від якої власне і походить його назва. Раніше це село називалося Дібровою. Воно розташоване в 2 км від українсько-румунського кордону.

nizhnya_apsha1_

Територія села Нижня Апша була заселена з давніх давен, про що свідчать виявлені тут залишки поселення епохи раннього палеоліту (більше 50 тис. р. тому) і скарб, що складається з 35 бронзових виробів епохи пізньої бронзи (кінець ІІ тисячоліття до н. Ери). Населення тут і нині розмовляє румунською мовою.

nizhnya_apsha8

Це село називають найбагатшим в Україні. Причина в тому, що будинки в ньому не схожі на типові житла мешканців сільської місцевості. Господарі облаштовують свої будинки так, щоб у дворі обов’язково були оранжереї, басейни, а в будинках – по кілька спалень і віталень, лазні і сауни.

У Нижній Апші живуть за принципом: “Мій будинок повинен бути хоч на одну цеглину вищим за сусідський”. Є тут і справжні сучасні палаци – деякі нараховують до 60 кімнат!

Кожен будинок – це справжній витвір мистецтва! Кожне житло має свій стиль: одні легкі й повітряні, інші – міцні і масивні. Тут можна побачити злітаючі вгору башточки в східному стилі, будинки, які нагадують стародавні замки і палаци з казки “1000 і 1 ніч”.

Ці палаци почали будувати в 80-х роках. Тоді українські румуни попрямували на заробітки за кордон. А найперший капітал забезпечені жителі Нижньої Апші заробили на початку 90-х. Тоді місцеві сім’ї торгували спиртом. За ним в Діброву приїжджали з усіх регіонів України та сотнями літрів вивозили за кордон.

nizhnya_apsha4

Зараз значна частина працездатних мешканців цього села займається заробітками і буває вдома вкрай рідко. Люди працюють в Європі, займаючись в тому числі важкою працею на будівництві, або працюючи обслуговуючим персоналом. Половина села виїхала в Західну Європу, а свої будинки здають туристам або новим жителям місцевості. Ті, хто залишився, тримають ресторани, магазини, підприємства будматеріалів, деревообробні фірми.

Дивіться також цікаве відео на нашому каналі: Цвітіння сакур та весна в Ужгороді

Головною визначною пам’яткою села є пам’ятник сакрального дерев’яного зодчества – церква Св. Миколая Чудотворця, збудована в 1604 році. Від первісної церкви збереглися зруби стін і перекриття над бабинцем. Церква Св. Миколи Чудотворця належить до дуже вузького кола кількох найдавніших дерев’яних пам’яток Закарпаття.

Факти про Нижню Апшу

nizhnya_apsha1
 • Як Ви вже зрозуміли – це село вважається найбагатшим на території України.
 • Архітектура будівель настільки вражає, що здається, ніби це європейське містечко, але ніяк не село і чим далі до центру села, тим будинки гарніші і багатші.
 • У Нижній Апші немає одноповерхових будівель. Жодної.
 • Жителі будують свої “замки” за принципом: хоч на одну цеглину, але мій будинок буде вище сусідського.
 • Найменший будиночок у селі має 10-15 кімнат. Менше ніхто не будує, тому що сусіди засміють. У таких будинках обов’язково є кілька спалень і віталень, а також сауни та лазні, басейни і оранжереї.
 • nizhnya_apsha3
 • Ці будинки стали будувати ще в 1980-х роках, коли українські румуни почали їздити на заробітки за кордон. Нинішні власники цих замків як і раніше, працюють за кордоном. Більшу частину зароблених грошей вони вкладають в будівництво розкішних помешкань.
 • Деякі власники здають свої “замки” туристам або наймають сторожів, щоб ті наглядали за територією.
 • Примітно і те, що навіть звичайні магазини, аптеки та інші заклади виглядають також помпезно, як і житлові будинки.
 • Кожен будинок має свою родзинку. І в усьому селі Ви не знайдете схожих дворів.
 • Можна побачити, що якісь “вілли” все ще будуються, а вже побудовані “замки” гордо височать на вулицях села.
 • Видно, що у кожний такий будиночок вкладена велика сума грошей, тому що для них беруться тільки якісні матеріали.
 • Невідомо, скільки ще таких будинків тут побудують, але точно відомо одне: тепер це найбагатше село України.
nizhnya_apsha6

Це село варто відвідати хоча б заради того, щоб побачити як можуть жити прості українські люди. А ще – щоб насолодитися колоритом місцевих мешканців і ознайомитися з архітектурою Нижньої Апші.