Незабутні мости в Кам’янці-Подільському

Невід’єною частиною незабутньої краси міста є його мости. Тут їх не так багато – але три з них є особливим надбанням цієї місцевості.

Замковий міст

zamkovyi_mist_kamianets_podilskyi

Замковий міст – одне з семи чудес міста, пам’ятка архітектури національного значення. Цей потужний міст сполучає Старе місто, яке розташоване на півострові петлі річки Смотрич, із фортецею на мисі.

Розташований міст на вузькому перешийку між двома берегами річки Смотрич і в народі його називають Турецьким мостом. Вперше згадується міст ще у 1494 році. На думку архітекторів-реставраторів міст був збудований римлянами ще на початку 2 століття. Саме тому міст потрапив до «Книги рекордів України», укладеної Георгієм Маценком, як найстаріший. За припущенням Замковий міст зображено на колні Траяна в Римі. Крім цього за однією з версій, на Замковому мості страчено Юрія Хмельницького.

В теперішній час Замковий міст є суцільним кам’яним муром, який об’єднує Старий замок з містом. Ззовні він не дуже схожий на міст, більше подібний до греблі, або з архітектурно-конструктивного погляду схожий на потужний кам’яний мур типу батардо.

З двох сторін моста розміщені кам’яні сходи в долину річки Смотрич, які споруджено в 19 столітті. З північного боку сходи мають 105 сходинок, з південного боку розгалужуються на два напрямки — на Руські фільварки (132 сходинки) і на Карвасари (139 сходинок).

Крізь Замковий міст проходить Замкова вулиця, яка тягнеться від майдану Вірменський ринок у Старому місті до Старого та Нового замків.

Новопланівський міст

novoplanivskyi_mist_kamianets_podilskyi

Новопланівський міст – автомобільний міст, який пролягає через річку Смотрич і з’єднує мікрорайони Старе місто та Новий план.

Проте 3 липня 1941 року німецька бомба пробила дерев’яний настил мосту й вибухнула в річку Смотрич. Висаджено в повітря 9 липня 1941року радянськими військами при відступі з міста. Зруйнований Новопланівський міст був відновлений у 1947-1949 роках.

Пізніше в жовтні 2005 року розпочато реконструкцію мосту, які було розраховано на півроку. Урочисте відкриття руху відбулося 18 травня 2006 року.

Міст є пам’яткою містобудування та архітектури місцевого значення.

Біля мосту розміщені кам’яні сходи, які ведуть в долину річки а також тут є красивий водоспад, який б’є з 27 метрової висоти.

Дивіться також цікаве відео на нашому каналі: Цвітіння сакур та весна в Ужгороді

Стрімка лань

strimka_lan_kamianets_podilskyi

Стрімка лань – найвищий автомобільний міст України.

Міст також протікає через річку Смотрич на магістральному шляху.

Цей міст має кілька назв: «Прудка лань», «Лань, що біжить» а також в народі називають Чернівецьким мостом. Рух через міст урочисто відкрито 2 листопада 1973 року. Через міст пройшла естафета олімпійського вогню 8 липня 1980 року.

З мосту здійснюють екстремальний джампінг у річку Смотрич. Починаючи з 20 вересня 1996 року на мості розпочало роботу єдине в Україні шоу «Вільний політ» (пробний стрибок відбувся 14 вересня).

З 29 червня 1999 року повітряні кулі вперше здійснили політ під мостом, а 6 листопада 2004 року було здійснено рекордний проліт трьох куль під мостом.

Отримавши статус найвищого моста України, він є затребуваним об’єктом індустріального туризму екстремалів України та інших країн світу.