… в Ізраїлі на Йордані…

izrail

Хрещення Господнє – одне з головних християнських свят, яким закінчуються Різдвяні святки (різдвяно-новорічний цикл), які тривають з 7 по 19 січня. Свято починається увечері 18 січня, коли всі православні відзначають Водохресний Святвечір. В день свята і в день Водохрещенського святвечора здійснюється Велике освячення води. У дворах храмів тягнуться довгі черги за святою водою.

На Русі Хрещення здавна святкувалося широко і урочисто. Традиції Великого свята на Русі йдуть від 988 року, коли князь Володимир зібрав всіх киян на березі Дніпра, в водах якого їх хрестили візантійські священики. Ця подія увійшла в історію як «хрещення Русі», ставши початком тривалого процесу утвердження християнства на руських землях.

Хресний хід «на Йордань» відбувався у всіх містах. Раніше в основному сміливці роздягалися і лізли в ополонку, в крижану воду. Сьогодні знову відроджується цей звичай великого водосвяття природних джерел. Тільки сьогодні в «Йордані» купаються і старі, й малі. Здається, весь світ в цю ніч хоче долучитися до таїнства і йде до ополонки.

На Священній землі…

iordan

Про місце хрещення вчені-археологи і представники церкви сперечаються давно і грунтовно. Правда, зараз всі сходяться на думці, де це сталося – але саме в цьому місці проходить кордон між державами Ізраїлем і Йорданією. Йордан тут вузький, а тому з боку Ізраїлю найчастіше до нього не пропускають. Якби ж хоча б 19 січня, але – на жаль – через величезне скупчення прочан спуск до води обмежений, а найчастіше взагалі заборонений.

Але на території Ізраїлю теж є місце, де можна здійснити обряд хрещення. На івриті ця християнська святиня, що розташована на півночі Ізраїлю, в декількох хвилинах їзди від міста Тверія, називається Ярденіт. Тисячі віруючих і світських людей приїжджають в цей заповідний куточок. Місця тут унікальні. Для зручності паломників обладнана спеціальна зона, вхід у воду, роздягальні і багато всього необхідного сучасній людині.

У воду потрібно входити в білому одязі (довго сорочка з аплікацією по темі на грудях), який за, аж ніяк, не маленькі гроші потрібно придбати в магазині. По-перше, так солідніше, а, по-друге, цей одяг потрібно зберігати потім до кінця днів своїх на Землі. А можна в цьому одязі ще де-небудь зануритися. В Україні, наприклад, пірнути в ополонку в водохресний морозець. Чому б і ні?

Дивіться також цікаве відео на нашому каналі: Цвітіння сакур та весна в Ужгороді

Якщо пощастить і в якийсь момент в воді не виявиться людей, то можна побачити спритних рибин – здоровенних, схожих на сомів, які прекрасно почувають себе в тутешній обстановці. А ще тут живуть видри, які висунувши голови з води, не зрозуміло для чого, плавають від одного берега до іншого. Тут взагалі багато всякої живності, від чого стає якось затишно, по-домашньому …

Йордан тече з півночі на південь, довжина його становить 252 км. Він бере початок на Голанських висотах, протікаючи по гористій місцевості, впадає в Тиверіадське озеро. Витікаючи з озера на півдні, Йордан тече далі по рівнинним землям Йорданської долини, досягаючи місцями ширини до 40 метрів, і впадає в Мертве море. Узбережжя Мертвого моря є найнижчою ділянкою суші на Землі: воно знаходиться на 420 метрів нижче рівня світового океану. Рівень Мертвого моря продовжує знижуватися в середньому на 1 метр в рік.

Світська публіка не без інтересу бродить годинами по просторому залі сучасного торгового центру, розташованого тут же. Як же без прикмет сучасності? Чого тут тільки немає з сувенірної продукції! Прекрасні жіночі прикраси ручної роботи, ікони, всілякі свічки і різноманітні хрестики, освячені в водах Йордану. І навіть кафе та фотоательє …

До речі, всіх без винятку знімає в момент «занурення» відеокамера, яку ніхто, між іншим, не бачить. Так що по завершенні обряду можна вибрати свої фото або навіть придбати диск з фільмом. Звичайно, це послуга суто світська, туристична, але інтерес викликає у всіх без винятку. Подивитися на себе з боку – дуже цікаво. Причому, де встановлені камери, невідомо, так що ракурс виходить зовсім несподіваним.

Але і це не головне. Головне – це те, що відчуває звичайна людина, входячи в води священної ріки. Здається, ніби машина часу перенесла Вас на два тисячоліття назад. Білосніжний одяг надає всьому дійству неймовірну урочистість та таємничість. Ви відчуваєте, що вода Йордану дає цілющу енергію. Ви розслабляєтеся, забуваєте про повсякденні проблеми і безвихідні ситуації, починаєте відчувати себе натхненним і вільним. І попереду у Вас ціле життя …

Тож, скоро прийде Велике свято, якраз час планувати поїздку в Ізраїль на Йордан