Сліди динозаврів у найстаріших горах Європи

kelceglow

Чи знаєте Ви, що найстаріші гори в Європі знаходяться у сусідній Польщі. І що в цих горах були знайдені сліди двоногих динозаврів? Свентокшиські гори є одними з найстаріших гір Європи. Сьогодні їх навіть горами назвати важко, так собі, пагорбки якісь, в порівнянні з нашими Карпатами,а колись, мільйони років тому, тут формувалися гірські пасма Європи.

kelce

Сьогодні мандруючи скелястими пустельними горами, де віють сильні наскрізьні вітри, важко уявити, що тут колись було море, а 246 мільйонів років тому замість людей, мешкали двоногі динозаври. У селі Захолм’я знайшли ранні сліди динозавроморфів. Нині, тут знаходиться Свентокшиський національний природний парк, і сюди, як в парк Юрського періоду, приїжджають туристи, щоб на хвильку відчути себе у часах доісторичних.

kelce3

Знаходиться Свентокшиське воєводство неподалік українсько-польського кордону, далі дорога прямує на Кельце. Гірське пасмо складається з окремих хребтів. Два найвищі шпилі розміщені на гірському хребті – це гора Лисіца 612 метрів над рівнем моря, і найвідоміша гора Лиса гора, що має 593 метри. На Лисій горі нічого не росте, це місце пустельне і кам’яне, зате камені гори пам’ятають ще динозаврів. Флора і фауна тут особлива, бо зберігає пам’ять про тектонічні зміни на Європейському континенті. Сьогодні це місце називається Голобоже, тобто – голе.

Під ногами, кам’янисті розсипи валунів, скального щебеню, які утворилися внаслідок вивітрювання пізньокембрійських кварцових пісковиків. Регіон розташовувався колись на південному березі стародавнього суперконтиненту Лавразія. Під ногами мандрівника практично дно доісторичного моря. Ростуть тут ялівець і буки.

Проте, перлиною Свентокшиських гір є, звичайно, Лиса гора, ландшафт якої – це тільки доісторичні камені. У Середньовіччі на горі було язичницьке капище, а потім тут заклали Бенедиктинський монастир Святого Хреста. За переказами, у 1006 році король Польщі Болеслав Хоробрий заклав тут християнський храм, і привіз частинку хреста Господнього, який зберігається тут до нині, як головна святиня. Обов’язково відвідайте монастир Бенедиктинів, це перлина бароко, яка нагадує римську базиліку. Біля підніжжя Лисої гори розміщені села Св’ята Катерина, і Нова Слуп’я, які є туристичними центрами, де можна зупинитися на нічліг, чи знайти цікаву туристичну інформацію