Таємниці замку Ксьонж

kzionz.jpg (152.05 Kb)

Він збирав для неї перли з дна Індійського океану, як весільний подарунок, поки один з рибалок трагічно не загинув від такого капризу юної принцеси. Вона носитиме ці семиметрові коралі з натуральних перлів, і завжди вважатиме, що ця смерть, визначила трагічну долю усієї її родини, і поклала кінець династії Гохбергів. Принцеса Дейзі - найзагадкова та найкрасивіша жінка Польщі та тогочасної Європи. Остання власниця замку Ксьонж, і остання володарка його таємниць..

deisi.jpg (150 Kb)

Замок Ксьонж – ( Князь) один з найбільших замків Польщі та Європи, і один з найкрасивіших. Він, як корона піднімається над горами в глибині лісів Нижньої Сілезії. Замок Ксьонж знаходиться у місті Валобжих, від центру міста треба йти пішли 500 метрів, і одразу потрапляєш у королівський ліс. Збудований у 1288- 1292 роках князем Болко I Суровим, замок впродовж століть часто змінював і власників і свій вигляд. Але найбільший влив на історію та розвиток замку Ксьонж мала родина Гохбергів, якій належав замок понад 400 років.zamekfasad.jpg (165.6 Kb) Історія замку, - це історія його останніх володарів і звичайно принцеси Дейзі. Історія їх коханні починалася більш ніж романтично. Молодий граф Ганс Генріх Гохберг закохається у зовсім юну 17 літню англійку Марію Терезу Олівію Коорнвалліс – Вест. Вони познайомляться в Англії. Марія Тереза була з аристократичного, але збіднілого англійського роду. Аби забезпечити доньці розкішне і безбідне життя, Марію Терезію видали заміж за графа. Юна і прекрасна дівчина стала володаркою гігантського та суворого замку Ксьонж у Нижній Сілезії. Сірі мури замку вона надихнула життям та розкішшю. [p]Дейзі, як її люблячи тут називали, сама обирала квіти та реліктові рослини до саду та парку, сама обирала меблі з найдорожчих тканин, порцеляну та столове золото. Тут у замку Принцеса Дейзі влаштовувала бали маскаради, на які приїжджали усі королівські та княжі титуловані родини тогочасної Європи: британські, французькі, російські принцеси. Усю розкіш і драму свого життя Дейзі описувала у щоденнику, який вела.

deisi_3.jpg (90.32 Kb)

Її називали улюблиницею Дейзі, за харизму та чарівність, порівнюють із впливом принцесою Діаною. Хоча, насправді, ці розкішні бали, були втечею Дейзі, від самотності, адже у цих стінах замку вона будувала власне нове життя, на якому була королевою, залишаючись в глибині душі самотньою дівчинкою, яка не була щасливою у шлюбі.

По сучасник мірках, принцеса Дейзі була матеріалісткою, і сенс її життя в замку – це було нагромадження багатства та розкоші. Сама Дейзі мала понад 300 суконь, які обирала та шила спеціально для балів. Тут у замку Дейзі народила графу троє синів. Єдина дівчинка,донька, померла одразу після народження, і її не встигли навіть охрестити. Цю драму Дейзі пов’язувала з проклятою перлиною її намиста, через яку загинув рибалка.deisi_4.jpg (46.61 Kb)

З 1908 року до 1923 у замку триває перебудова та реконструкція, яка визначила його сучасний вигляд. До замку були добудовані два неоренесансні крила — на північ і на захід. Вежа досягла висоти 47 м і була увінчана сферичним куполом з ліхтарем. Замкові тераси отримали свій нинішній вигляд.

zameksad2.jpg (159.37 Kb)

Дейзі весь час віддавала усі сили на розбудову та розквіт родинного гнізда, поки граф Генріх, відомий ловелас, не одружився вдруге. Другою дружиною графа стала іспанка Клотильда, яка до того ж звабила молодшого сина графа, і це був скандал на усю Європу. Згодом, граф заставить другу дружину взяти шлюб зі сином і вона стане невісткою Дейзі, і навіть, народить їм онуків. А спочатку Дейзі мусила залишити свій улюблений замок, і виїхати у заміську резиденцію Гохбергів, спеціально збудовану для неї. Практично принцесу Дейзі вигнали із замка. Та родинні драми були ніщо порівняно з вітрами історії, які вже дули над замком. У 1928 році замок захоплюють нацисти.

fasad.jpg (327.11 Kb)

Гохберги, що не підтримували нацистський режим, вже з 1928 року у замку не проживали. За вийнятком Дейзі. Її, граф Генріх просив повернутися у стіни Ксьонжа, аби підтримувати порядок. Фактично принцеса стала добровільною бранкою нацистів у стінах свого улюбленого замку. В час Другої світової війни замок став власною резиденціє Адольфа Гітлера, однак фюрер сам ніколи там не був. У підвалах спочатку німецька, потім радянська влада зробила тюрму концтабір, і тоді почали розбудовувати підземні коридори в глибину скали. Підземна інфраструктура передбачала п’ять поверхів із ліфтами. Однак всю цю ідею нацисти не завершили. Під час війни у замку був шпиталь, а Дейзі першою лікувала поранених і працювала, як патронажна сестра. Від минулої пихи принцеси не залишилося і сліду. Дейзі постійно займалася благодійністю: створювала сиротинці, шкоди для бідних дітей, відкривала будинки для хворих та старих, виступала на захист екології Валобжиха. Адже за століття, кількість шахт отруювала воду у місцевій річці, через що гинули селяни. Ця англійка так полюбила Польщу, що стала улюбленицею поляків аж до нині.

deisi1.jpg (107.39 Kb)

Двоє синів Дейзі пішли на війну. Ганс Генріх VII у 1932 році переїхав до Великої Британії, прийняв британське громадянство і воював на британській стороні під час війни. Його брат Олександр фон Гохберг воював проти Німеччини з польської сторони. У 1941 році замок повністю конфіскували нацисти. Гохберги більше замком не володіли. Дейзі вмерла у 1943 році, і не побачила занепад свого замку, не побачила його повне розграбування радянськими військами. У замку була найбільша в Європі бібліотека з оригіналами полотен художників та рукописами нот Баха, - усе це російські солдати спалили, або розграбували. glowna_zamek.jpg (59.91 Kb)Замок ховає в собі безліч таємниць та легенд. Наприклад, могила Дейзі: ніхто не знає, де похоронено принцесу. Від любові до своєї господині, селяни похоронили її у семиметрових коралях з перлів, і щоб шукачі скарбів не поглумилися над тілом Дейзі, в суворій таємниці тримали місце її поховання. Останні, хто знав про могилу Дейзі, померли від старості і забрали таємницю назавжди. Друга легенда, про золотий поїзд, який начебто вивозив скарби замку і зник у цих лісах. Багато шукачів скарбів пробували знайти його у тутешніх тунелях гір.

Ще один символ замку – улюблений білий вовк Дейзі. Ця тварина оберігала дім Гохбергів, аж до самої смерті власників. Кажуть, що сьогодні нащадків унікальної породи білого вовка можна побачити лише на околицях Валобжиху. Але, щоб пересвідчитися у правдивості цих легенд треба їхати у замок Ксьонж, і все побачити на власні очі.Вам сподобалася стаття? Підтримайте україномовне видання: Ваша допомога дозволить нам працювати для Вас і надалі!

 

➡ Приват 4149629353047269

➡ Monobank: 4441114410047144

➡ PayPal: uimcbiz@gmail.com

➡ Patreon https://www.patreon.com/uimc

 

Дякуємо!

 Підтримайте Svitom.info! Become a Patron!