Гори Татри – це альтернатива для тих мандрівників, які шукають суворі скелі із засніженими верошинами. Українські Карпати є лагідні і дуже мальовничі, натомість Татри – це вже пасмо гір, яке наближене до Альп. Татри тягнуться через Словаччину та Польщу. Гора Любань для мандрівників слугує ідеальним оглядовим майданчиком, звідки відкривається неповторна панорама на Татри. За доброї погоди, коли небо безхмарне, а повітря прозоре, можна побачити неймовірної краси корону засніжених Татр. З гори Любань можна розпочати свою подорож по Татарзанських вершинах Польщі. Золота осінь – ідеальний час для походу на вершину. Але варто пам’ятати: про гору Любань ходить слава проклятого місця, де живе нечиста сила. Що з цього правда?
Щоб дістатися до підніжжя гори Любань, треба їхати до популярного в польських Татрах курорту Щавниця. Недоїжджаючи до нього, зупинитися в селі Кросцєнко, і звідти вирушити на вершину. Гора Любань має висоту 1225 метрів над рівнем моря. Гора має два вершечки, і саме між ними пролягає поляна “Верх Любаня” – ідеальне оглядове місце, звідки можна дивитися на Татри.
Мандрівники кажуть: головна проблема Любаня в тому, що з неї не хочеш спускатися. Тут природа зачаровує і поглинає своїми неймовірними панорамами гір. До гори Любань веде три туристичні шляхи: жовтий, зелений і червоний. Туристи помилково вважають, що колір означає складність маршруту, але це не так. Насправді, є три шляхи підйому на гору з трьох різних туристичних місць. Йти треба лісом і полонинами. Не рекомендують підніматися на гору в дощ, бо під ногами шлях є кам’янистий, і якщо слизько, то можна впасти чи навіть покотитися до низу. Траса підйому є досить стрімка. Піший маршрут на Любань розрахований на три години. По дорозі Ви будете зупинятися у спеціально облаштованих для туристів оглядових пунктах. З них можна побачити пройдений шлях, і прочитати корисну інформацію.
Гора Любань має недобру славу. Польські легенди оповідають, що на ній проводили обряди чорні маги. За повір’ям, чаклуни там вели суперечки, поки один з магів не наслав на гору страшне прокляття. В той момент, там провалилося під землю стадо овець. На день святого Якова 25 липня, який відзначають у Польщі, з під землі начебто можна почути голоси загубленого стада овець. Правда це чи вигадка?, – судити мандрівкам, але є факти, які насторожують. На горі Любань тричі будували будинок для мандрівників, і тричі ці будинки горіли за нез’ясованих обставин. Останній згорів у січні 1978 року. Кам’яні фундаменти цих хат, залишаються на вершині і сьогодні, а ось жодного притулку для туристів тут більше так і не будували, ніби якісь сили проти, щоб люди залишалися тут надовго.
Попри легенди і забобони, гора Любань, було одним з улюблених місць Папи Івана Павла Другого. Кароль Войтила подорожував Татрами і часто зупинявся на вершині Любаня. Тут, сьогодні, стоїть копія папського хреста, як згадка, про місце духовної сили великого Папи.
У 2015 році на горі Любань встановили оглядову вежу. Її висота 22 метри. Піднявшись на вежу, відкриваються фантастичні панорами на гори Пенінського національного заповідника, Бескиди та, власне, Татри. Там, вже на рівні хмар, можна споглядати панорами гір, і звідти дійсно не хочеш спускатися до низу. [p]yarynaMatviiv