Франкфурт-на-Майні – фінансовий та бізнесовий центр ЄС. Лежить місто на річці Майне. Це найбільше місто землі Гессен. До Франкфурту переїжджають жити та працювати німці з усієї Німеччини, адже тут найвищі зарплати та рівень життя. Однак, попри це Франкфурт не є містом-мільйонником, і населення тут менше, навіть, ніж у Львові – 670 тисяч.
Це зумовлено також найвищими в Європі цінами на оренду житла, на продукти і побут. Тим часом землі довкола Франкфурта налічують п’ять мільйонів мешканців, бо так фінансово вигідно: жити на околицях, але працювати звичайно у Франкфурті.
Франкфурт на Майні – це місто грошей та статусів. На вулицях, побачиш нетипову для сучасної Німеччини картину: охайно вдягнені жінки, взуті в мештах на шпильках, чоловіки у ділових костюмах від бренду «Армані». Здається, усі тут хочуть підкреслити своїм виглядом, що мають достатньо грошей і не один банківський рахунок чи цінні папери. Навіть, переселенці з Азії та Африки одягнені дорого. Місто задає ритм своїм мешканцям. В цьому особливість Франкфурта.
Передовсім це місто найвищих у Німеччині хмарочосів: Башта Коммерцбанку, Мессетурн, Вестернштрассе, Башта Майн, Вежа 185, Тріанон, Таувернустур, Опертурн, Сільбернтур, Дойчебанк,Скайпер, Європатурн, Гьотетаувер. Сьогодні у місті розмістилися центральні офіси Європейського центрального банку, Німецького федерального банку, Фондової біржі, Deutsche Bank, Commerzbank та інших. У місті регулярно проводяться такі заходи, як Франкфуртський автосалон та Франкфуртський книжковий ярмарок.
У центрі міста знаходиться знаменита Дойче Борсе – найбільша фондова біржа Європи. Тут цінні папери й акції щогодини то йдуть вгору, то падають вниз, і визначають курс євро, та стабільність європейських бізнес-гігантів.
Перед будинком Дойче Борсе, вас зустрінуть дві мідні скульптури: бика та ведмедя. Закладені тут у 1985 році, як символи біржових коливань. Німці вірять, якщо взяти бика за роги, а ведмедя «відігнати», то ціна на акції піде догори. Численні фотосесії туристів відшліфували роги бика до золотого блиску, адже не можна бути у Франкфурті, і не зробити тут фото.
У Франкфурті “зав’язали” не лише фінансовий вузол Європи, а й залізничний. Тут є найбільший залізничний вокзал Європи, куди щохвилинно приїжджають сотні швидкісних Інтерсіті міжнародного сполучення. Треба бути дуже уважним, аби не загубитися у шести величезних двірцях, і знайти та встигнути на свій поїзд.
Старого Франкфурта, такого типового німецького середньовічного міста залишилося мало, і стару частину міста добре видно з вежі Майне Таувер, на яку можна піднятися ліфтом за 20 євро. В часи Другої світової війни, старий Франкфурт знищили бомбами війська союзників антигітлерівської коаліції. Тоді знищили 50 % історичних пам’яток міста, точніше це 90 тисяч будинків, тобто, практично, весь старий середньовічний німецький квартал. Тоді загинуло п’ять з половиною тисяч мешканців Франкфурта.
Післявоєнна відбудова міста змінили обличчя Франкфурта на Майні. Нині це місто хмарочосів та металоконструкцій. Місто конструктивізму, і навіть на висоті із рівнем хмар, постійно йде будівництво нових і нових хмарочосів.
Але відшукати серце старої Європи у Франкфурті все ж можна. На площі Свободи зберігся перший будинок Бунднестагу- німецького парламенту. Звідси, фактично почалася історія Німеччини, коли усі німецькі землі об’єдналися. У будинку, де був Бундестаг, сьогодні є виставковий зал-музей, а також тут щорічно вручають премію Свободи з літератури, за визначні досягнення у захисті європейських цінностей та демократії.
Трохи історії: Починаючи з 1562 року, у Франкфурті відбувалася коронація імператорів, місто належало Священній Римській імперії. Останнім в 1792 році був коронований Франц II Габсбург. Після розпаду Священної Римської імперії Франкфурт приєднався до Рейнського союзу і в період правління князя-примаса Карла Теодора фон Дальберга став столицею великого герцогства Франкфурт, що проіснувало недовго. У 1815 році Франкфурт стає вільним містом і місцезнаходженням Бундестагу. Після війни з Прусією був анексований і втратив статус вільного міста. У 1871 році, після закінчення французько-прусської війни, як символ примирення у Франкфурті був підписаний Франкфуртський мир.
Кінець вісімнадцятого, початок двадцятого століття це час розквіту міста. У Франкфурті будують оперу, університет і перші фінансові біржі. Впродовж століття цей фінансовий статус місто не втратить і вже у 1998 році Франкфурт стає резиденцією Європейського центрального банку. Франкфурт на Майні сьогодні – це місто свободи і толерантності. На площах міста є «прапори веселки» тобто прапори миру. Тут дихаєш вільно, вдихаючи всю непросту історію міста, яке було знищене і відродилося, як Фенікс з попелу. Франкфурт – це місто, яке сьогодні тримає на своїх хмарочосах стабільність та добробут усієї Європи.
Ярина Матвіїв, фото авторки