Зміна клімату впливає на здоров’я

vpliv_klimatu_na_organizm

Люди постійно перебувають під впливом клімату тієї місцевості де проживають. Один і той самий погодний режим здійснює певний вплив на працездатність і самопочуття людини. Навіть якщо організм вже звик до певних умов, то все одно сезонна зміна погоди в якійсь мірі позначається на ньому. А уявіть собі як клімат впливає на людину коли вона подорожує. Організм стикається з зовсім новими факторами, які певним чином впливають на нього. Тож, сьогодні ми з Вами поговоримо як під час подорожей зміна клімату впливає на здоров’я.

Вплив клімату на здоров’я людини

vpliv_klimatu_na_zdorov_ya

Окремі елементи по-різному впливають на людину. Наприклад, висока температура навколишнього середовища провокує розширення периферичних судин, зниження артеріального тиску і швидкості обмінних процесів, відбувається перерозподіл крові в тілі.

Дивіться також цікаве відео на нашому каналі: Подорож Італією – Паола

Коли на термометрі низькі показники, відбувається скорочення периферичних судин, підвищення тиску, частішає пульс і збільшується швидкість обмінних процесів.

Який ефект здійснюють навколишні фактори на організм:

  • Нервова система при високих температурах знижує свою активність, а при низьких, навпаки, підвищується збудливість. Інші системи організму діють подібним чином. В основному вони залежать від реакції обміну речовин, кровоносної і нервової системи. Однак потрібно враховувати і індивідуальні особливості організму, а також ступінь, тривалість і швидкість перепаду температур. Важливу роль відіграє і здатність людини до акліматизації: у одних вона краща, в інших майже відсутня. У процесі життєдіяльності у людей виробляються умовні рефлекси терморегуляції, які в майбутньому відповідають за стійкість організму до температури повітря;
  • Важлива і вологість повітря. Цей фактор впливає на тепловіддачу, що, відповідно, позначається на терморегуляції організму. Рух холодного повітря охолоджує тіло, гарячого – нагріває;
  • Якщо висота місцевості над рівнем моря становить 200 м і вище, то змінюються показники барометричного тиску, на що організм реагує зміною кровообігу і гіпервентиляцією легенів. Чим вища місцевість, тим сильніша реакція організму. При цьому збільшується кількість еритроцитів і гемоглобіну в крові. Зазвичай здорові люди не реагують на незначні коливання барометричного тиску, але хворі відчувають його якнайкраще.

Сезонні коливання атмосферного режиму провокують зміну фізіологічних функцій. Зовсім по-іншому реагує нервова система, обмінні процеси, теплообмін, залози внутрішньої секреції. Здорова людина завдяки пристосувальним фізіологічним механізмам не реагує на таке, але хвора – дуже гостро відчуває зміни.

Зміна клімату на морський: користь для здоров’я

morskii_klimat

Такі умови передбачають зволожене, свіже, насичене морською сіллю повітря. Море, його блакитна далечінь і хвилі завжди сприятливо позначаються на нервовій системі людини.

Мальовничий берег моря, особливо південного, відсутність різких перепадів температури – ці фактори нормалізують всі функції організму, врівноважуються процеси гальмування і збудження в ЦНС.

Зміна клімату на гірський: користь для здоров’я

girskii_klimat

Збуджуючий ефект виникає при перебуванні в високогірній місцевості. Цьому сприяє низький барометричний тиск на великій висоті, різкі перепади денної і нічної температури, свіже повітря, а також ландшафт. Підвищена збудливість нервової системи стимулює процеси обміну речовин.

Низький тиск підсилює гемопоетичні функції кісткового мозку. Ці явища можна віднести до сприятливих подразників. Відправитися в гори рекомендується тим, кому потрібно стимулювати уповільнені патологічні процеси.

При цьому підвищення швидкості обміну речовин врівноважує нервові процеси, що стимулює імунну систему. В результаті організм підсилює боротьбу з наявними захворюваннями.

Вплив клімату помірної зони на здоров’я людини

pomirnii_klimat

Умови степів і лісів характеризуються незначними температурними коливаннями, помірною і стабільною вологістю. Ці чинники є хорошим тренуванням для організму здорових людей. Хворим теж рекомендується відвідувати таку місцевість, так як тутешній режим не завдасть шкоди.

Середній смузі властива чітка зміна сезонів – зими, весни, літа і осені. Зміна погодних умов обов’язково супроводжується зміною фізіологічних реакцій. Ультрафіолетова радіація тут достатня, погодні умови – стійкі.

Це дозволяє використовувати клімат для людей з досить різними патологіями. Особливо добре він позначиться на тих, хто страждає серцево-судинними захворюваннями.

Клімат і здоров’я в умовах пустелі

klimat_pusteli

Жарке, сухе повітря, покриті мізерною рослинністю рівнини, гарячий ґрунт – ці фактори, властиві пустельному клімату та провокують перенапруження адаптаційних реакцій. Для хворого таке перебування не завжди сприятливе.

Наприклад, стійка суха і спекотна погода призводить до проблеми рясного потовиділення і людина може втратити до 10 л рідини в добу. Однак такий метод зневоднення, що відбувається через шкіру, використовується для лікування людей, які страждають захворюваннями нирок.

Клімат і здоров’я людини в північних широтах

pivnichnii_klimat

Одноманітні рівнини, місцями покриті лісами, озера, зимова холоднеча, коротке, тепле, вологе літо – ці фактори притаманні північним місцевостям. Перебування тут стане відмінним тренуванням для організму, так як він загартовується.

При посиленні теплоутворення відбувається підвищення швидкості обмінних процесів, активізуються регуляторні нервові механізми дихальної та судинної системи, а це, в свою чергу, сприятливо впливає на фізіологічні функції. Рекомендується перебувати в цих широтах багатьом людям, особливо літнім.

Який клімат найкращий для здоров’я?

yakii_klimat_naikraszii

Переїзд з однієї зони в іншу активізує організм людини, викликає сприятливі емоції, але тільки за умови, якщо він здоровий. Відпочинок від роботи, побуту, зміна повітря, зміна інших навколишніх факторів – все це добре позначається на фізичному та емоційному стані.

Якщо поєднувати нові кліматичні умови з лікувальними процедурами, спрямованими на усунення патології, то процес одужання пройде набагато швидше. Тож, в більшості випадків поїздка на курорти в вищевказані зони для відпочинку або лікування сприяє посиленню фізіологічних реакцій організму.

Тепер під час подорожей Ви точно будете знати як клімат впливає на Ваше здоров’я та яких змін чекати у самопочутті. Легких та спокійних мандрівок!