Як уникнути переакліматизації?

pereaklimatizaciya

Ви плануєте довгоочікувану туристичну поїздку в теплі краї? Або ж у Вас має бути відрядження з тривалими перельотами? Якщо Ви подорожуєте на значні відстані не вперше в житті, то настільки неприємне явище, як переакліматізація, напевно не стане для Вас сюрпризом. Щоб капризи наляканого організму не зіпсували відпочинок або робочий візит, вчіться готувати себе завчасно. Але спочатку спробуємо розібратися в питанні і зрозуміти, чому нам деколи так складно впоратися з різкою зміною клімату або часових поясів.

pereaklimatizaciya1

З переакліматізацією, так чи інакше, хоча б раз у житті зіштовхуються всі любителі подорожей. Навіть фізично здорові люди, що живуть в помірному або холодному кліматі, відчувають неприємні відчуття, потрапляючи в тропіки або субтропіки. А якщо Ви страждаєте якими-небудь хронічними захворюваннями, то проблеми 100%-во забезпечені: організм, намагаючись якомога швидше адаптуватися до різкої зміни умов, витрачає на це величезну кількість внутрішніх ресурсів, а компенсовані раніші, вже існуючі, проблеми зі здоров’ям проявляються цілими «букетами» неприємних симптомів.

Збій «внутрішнього годинника» при тривалому перельоті, викликаний зміною часових поясів, викликає СЗЧП – синдром зміни часових поясів, який особливо важко протікає у літніх людей і дітей. Тож, як Ви вже зрозуміли, ми поговоримо про те, які симптоми переакліматизації можуть виникнути та як їх уникнути.

Основні ознаки переакліматизації

pereaklimatizaciya2

Найбільш поширеними ознаками переакліматізації вважаються сонливість і головний біль (їх нерідко викликає навіть незначна зміна часових поясів), втома, слабкість, незначне підвищення температури і запаморочення.

При епілепсії зміна часових поясів і переакліматізація можуть викликати загострення захворювання, що виражається в посиленні нападів і їх частоті, панічних атаках, безсонні. Тому, перед далекою поїздкою слід обов’язково відвідати лікаря і, можливо, підібрати препарати для превентивного прийому перед вильотом або під час перельоту. Також лікар може порадити перегляд схеми щоденного прийому протиепілептичних препаратів у зв’язку з подовженням або скороченням біологічної доби пацієнта під час перельоту.

Видають переакліматізацію і деякі «простудні» симптоми:

 • постійне першіння в горлі;
 • нежить;
 • кашель;
 • озноб;
 • посилене потовиділення.

Найчастіше з респіраторними неприємностями в адаптаційний період стикаються люди з хронічними бронхо-легеневими захворювання, але й часом цілком здорові мандрівники, можуть з подивом виявити по приїзду на місце відпочинку риніт, який на їхню думку, не зрозуміло де з’явився.

Розлади стільця, втрата апетиту, пригнічений настрій, дратівливість – відомі ознаки акліматизаційного періоду. У жінок можуть виникати порушення циклу: місячні не приходять вчасно або, навпаки, наступають занадто рано, збільшується або зменшується обсяг крововтрати, з’являються хворобливі відчуття. Це результат коливання рівня гормонів, викликаного різкою зміною умов навколишнього середовища.

Дивіться також цікаве відео на нашому каналі: Цвітіння сакур та весна в Ужгороді

На жаль, повністю уникнути переакліматізації навряд чи вийде: від неї не застраховані ні любителі проводити відпустку в жаркому кліматі, ні фанати катання на лижах у гірській місцевості.

На раптовий перепад атмосферного тиску, температури і вологості повітря може болісно відреагувати будь-який організм. Тому слід знати, як пережити період переакліматізації з мінімальними втратами.

Вчимося усувати неприємні симптоми

pereaklimatizaciya3

Щоб зрозуміти, як згладити бурхливу реакцію організму на зміну “декорацій” і допомогти йому скоріше адаптуватися до нових умов, необхідно визначити фактори, що спровокували розвиток симптомів.

Якщо Ви приїхали з холодного і засніженого міста на тепле морське узбережжя, напевно йдеться про – теплову адаптацію. У цьому випадку лікарі рекомендують:

 • підвищити споживання води до 3-4 л в день;
 • зменшити кількість солоних, копчених і жирних продуктів в раціоні;
 • забезпечити організму прийнятну вологість (наприклад, за допомогою кондиціонера в спальні або в готельному номері);
 • вести перші 2-4 дні відпочинку максимально пасивний спосіб життя (потрібно більше відпочивати і спати, менше навантажувати себе походами, вечірками і екскурсіями);
 • підбирайте відповідний гардероб і не виходьте на пляж з 12-00 до 16-00.

Не тільки поїздка на південь може підірвати здоров’я людини, яка проживає в помірному кліматі, бо пережити подорож на північ теж іноді непросто. Дефіцит ультрафіолету і низька температура повітря здатні зіпсувати все враження від перебування в екзотичних північних широтах.

Щоб мінімізувати неприємні відчуття потрібно:

 • почати вживати висококалорійну (в розумних межах) їжу;
 • споживати достатню кількість вітамінів, особливо аскорбінової кислоти;
 • на якийсь час відмовтеся від алкоголю, адже його прийом може значно погіршити проблему.

Відпочиваючи в гірській місцевості, Ви можете постійно відчувати безпричинну слабкість, задишку, запаморочення. Це пов’язано зі зміною показника атмосферного тиску і зниженням концентрації кисню в повітрі. Робити можна наступне:

 • піднімаючись в гори, не перевищувати позначку в 500 м за добу і затримуватися на досягнутій висоті хоча б на один день;
 • пити більше чистої води;
 • порадившись з лікарем, взяти з собою препарати, які стимулюють мозковий кровообіг;
 • знизити навантаження на органи шлунково-кишкового тракту (раціон повинен складатися переважно з легких гарячих перших страв і нежирних закусок).
godinnik

Перед тривалим перельотом, який передбачає зміну декількох часових поясів, постарайтеся протягом декількох днів поступово зміщувати свій «біологічний годинник»: якщо летіти доведеться на схід, лягайте і вставайте на 2-3 години раніше звичайного часу, а якщо на захід – лягайте і вставайте на пару годин пізніше.

У день польоту стежте за раціоном: відмовтеся від кави і інших кофєїновмісних напоїв, міцного чаю, алкоголю. Віддавайте перевагу нежирній білковій їжі. У літаку постарайтеся поспати, а якщо не виходить – більше пийте.

Візьміть з собою препарати магнію: вони допомагають зменшити прояви СЗЧП (синдром зміни часових поясів) і прискорять процес адаптації.

Лікарі рекомендують заздалегідь, ще до початку поїздки, підготувати сприятливу основу для подальшої акліматизації на новому місці. За 2 тижні до поїздки почніть приймати вітамінно-полімінеральний комплекс і по можливості відмовтеся від шкідливих звичок, постарайтеся компенсувати всі наявні у Вас хронічні захворювання і подбайте про повноцінний щоденний сон.

Ось такі прості поради, як уникнути переакліматизації Ви отримали. Маємо надію, що вони стануть Вам в нагоді. Гарних подорожей!