Найбільші Шацькі озера

До найбільших Шацьких озер належать: Світязь, Пулемецьке озеро, Луки, Люцимер, Остров’янське озеро, Кримне і Пісочне озеро.

svityaz-ukraine

Світязь площею 27,5 км², друга за розміром природна водойма в Україні після озера Ялпуг

Світязь (Сви́тязь, Світязьке озеро) — найглибше озеро в Україні. Розташоване в межах Шацького району Волинської області. Належить до групи Шацьких озер, що у межиріччі Прип’яті й Західного Бугу, поблизу смт Шацьк, на території Шацького національного природного парку.

Берегова лінія протяжністю понад 30 км заросла комишами, очеретом та осокою. Поблизу берегів вода частково вкрита ряскою й лататтям. Самі береги окреслені нечітко — піски, крейдяний мергель і вапняки надають їм своєрідності й неповторності. Сосни з березами, грабами, дубами подекуди підступають до самої води. Вздовж берегів іноді трапляються галька і валуни, окремі ділянки заболочені.

Озеро багате бентосом, рибою (вугор, лящ, окунь, щука, сом), водоплавними птахами; умови сприяють розведенню хутрового звіра.

pulemenecke_lake_ukraine

Пулемецьке озеро площею 16,3 км²

Пуле́мецьке о́зеро — озеро карстового походження на південно-західному Поліссі, в межах Шацького району Волинської області. Розташоване між річками Західний Буг і верхньою Прип’яттю.

За площею водної поверхні і об’ємом води поступається тільки озеру Світязь. Довжина берегової лінії близько 16 км. Живиться озеро підземними водами, а також атмосферними опадами і поверхневим стоком. Озеро з’єднане каналами з озерами Острів’янське та Луки.

Дивіться також цікаве відео на нашому каналі: Цвітіння сакур та весна в Ужгороді

Пулемецьке озеро відзначається багатством водоплавних птахів.

Озеро Пулемецьке відноситься до озер лящевого типу. Тут широко розповсюджені щука, плітка, краснопірка, карась, в’юн і лин. Рідко можна побачити сома. В озері є вид-вселенці — це чудський сиг (в народі його називають ріпус), вугор, карликовий сомик та судак. Озеро багате на рибу, всього тут, нараховується близько 21 вид риб.

Озеро використовується в рекреаційних цілях. Воно створює приємне і затишне місце для відпочинку людей, які тут мешкають, і які приїздять сюди з навколишніх сіл, міст та сусідньої держави — Білорусі.

luke_lake_ukraine

Луки площею 6,8 км²

Лу́ки — озеро карстового походження у Шацькому районі Волинської області, біля с. Затишшя.

Луки сполучено протокою з озером Перемут. Також каналами Луки сполучено з озером Світязь та Остров’янським озером. Живиться підземними і поверхневими водами та за рахунок водообміну з іншими озерами. Дно у східній частині вкрите замуленим піском, у західній і центральній — шаром сапропелю.

В озері мешкають такі види риб як: карась, лин, лящ, окунь, вугор, щука, у водоймі акліматизовано білого амура.

lucymer_lake_ukraine

Люцимер площею 4,3 км²

Люцимер — озеро карстового походження у Шацькому районі Волинської області, у групі Шацьких озер.

Довжина берегової лінії 8,7 км. Улоговина округлої форми. Береги озера Люцимер переважно низькі, піщано-мулисті, східні — заболочені, торф’янисті. Живиться озеро атмосферними і ґрунтовими водами.

Водяться лин, лящ, карась, короп, сом, щука,акліматизований вугр.

ostroviansky_lake_ukraine

Остров’янське озеро площею 2,5 км²

Остров’янське (або Острів’янське) озеро — озеро льодовикового походження у Шацькому районі Волинської області, поблизу с. Острів’я.

Живиться озеро поверхневим стоком та підземними водами. Взимку замерзає. Дно мулисте, подекуди заростае водяною рослинністю.

В озері водяться: лящі, щука, плітка, в’юн, короп та ін.

crimean_lake_ukraine

Кримне площею 1,44 км²

Кримне — озеро карстового походження у Шацькому районі Волинської області, за 2 км від села Мельники. Каналом сполучене із верхів’ям річки Рити.

Живиться атмосферними опадами та підземними водами. Взимку замерзає.

Дно піщане, на окремих ділянках замулене. Водиться 25 видів риб (зокрема, лящ, щука, судак, плітка, в’юн, канадський сом, короп); є раки.

pisochne_lake_ukraine

Пісочне озеро площею 1,86 км²

Пісочне озеро — озеро карстового походження, розташоване на північний схід від села Мельники Шацького району Волинської області.

Береги Шацьких озер низькі, улогі, складені піщаним, піщано-гальковим і біогенним матеріалами а також є заболочені ділянки. В Шацьких озерах зберігається досить висока якість води, оскільки поряд немає значних джерел забруднення, а статус національного природного парку сприяє охороні вод.