Місто, в якому заблукав розвідник Віктор Суворов

Для львів’ян чимало речей у місті є буденними, на які мало хто звертає уваги. Наприклад ми мало задумуємось над питанням орієнтації у місті – знайти потрібний будинок, установу чи заклад не є для львів’ян проблемою над якою ми будемо довго задумуватись. Тим часом для людей, які приїжджають до нашого міста чи на вакації, чи у відрядження це може виявитись чималою проблемою. І не лише для людей, які погано у школі вчили географію, а навіть для фахових розвідників, яких у розвідшколі вчать і такого специфічного предмету, як орієнтування на місцевості. Одну з таких історій у своєму романі «Акваріум» переповів колишній совіцький розвідник Віктор Суворов (Різун). Справа у тому, що саме у Львові він розпочинав свою розвідницьку кар’єру і своє перше завдання – розшукати у місті штаб ПрикВО, де він мав проходити службу молодий розвідник фактично провалив – зорієнтуватися на місцевості за всіма канонами розвідки йому з першого разу не вдалось. Зрештою надамо слово самому Віктору Суворову.

«Львів – найзаплутаніше місто світу. Багато століть тому його будували так, щоб вороги ніколи не могли знайти центр міста. Природа зробила все для того, щоб допомогти будівельникам: пагорби, яри, урвища. Вулички Львова спіралями скручені та викидають непрошеного відвідувача то до прямовисного урвища, то в тупик. Напевне, я цьому місту також ворог. Центр міста я ніяк не можу відшукати. Серед каштанів видніються шатра собору. Ось він, поруч. Ось оминути кілька будинків. Але провулок веде мене догори, пірнає під міст, кілька разів круто ламається, і я більше не бачу собору, та й узагалі заледве уявляю, в якому напрямку його шукати. Повернемось назад та повторимо все спочатку. Але і це не вдається. Провулок веде мене у густе павутиння кривих, горбатих, але на диво чистих вуличок і нарешті викидає на гамірну вулицю з незвично маленькими, майже іграшковими трамвайчиками. Ні, самотужки мені не знайти, і вся моя диверсійна підготовка не допоможе. Таксі! Гей, таксі! До штабу округу! У Пентагон? Ну так, саме туди, в Пентагон.

Величезні корпуси штабу Прикарпатського військового округу збудовані недавно. Місто знає ці скляні глиби, які називають Пентагоном.

Львівський Пентагон – це велетенська організація, яка тисне на новачка величезною кількістю охорони, полковницьких погонів та генеральських лампасів.

Але насправді все не так складно, як здалося першого дня. У підпорядкуванні штабу військового округу приблизно така територія, як, наприклад, Західна Німеччина, з населенням сімнадцять мільйонів осіб. Штаб округу відповідає за збереження совіцької влади на цих теренах, за мобілізацію населення, промисловості та транспорту в разі війни. Крім того, штаб округу має в підпорядкуванні чотири армії: повітряну, танкову, дві загальновійськові. Напередодні війни штаб округу перетвориться у штаб фронту та буде керувати цими арміями».

Віктор Суворов, «Акваріум», глава V, частина 1

Опрацював Олександр Сирцов