Мергелева гряда – унікальна пам’ятка

Поки вдалося розкопати лише невелику територію гряди. Незважаючи на це вже чітко видно правильні кола, викладені каменем, виявлені місця поховань, жертовники, безліч судин і людських останків. Під час розчищення одного з чотирьох курганів з’ясувалося, що він зведений на плитах із застосуванням «глиняного бетону». Плити підганяли за розмірами, проміжки між ними заливали «глинобетоном». Наступні ряди укладали за принципом сучасної цегляної кладки – з перекриттям проміжків попереднього ряду. Головна особливість курганів Мергелової гряди полягає в тому, що земельних насипів немає взагалі, а контур виконаний зі свого роду кам’яного конуса.

mergeleva_gryada_lugansk

На думку вчених все це не що інше, як давнє святилище солярного культу, тобто поклоніння богу сонця, що лежав в основі всіх дохристиянських язичницьких релігій. Гряда розташована на найвищому місці в даному районі, 242 метра вище рівня моря. Саме тут з’являються перші сонячні промені, тому вважалося, що і поклонятися сонцю потрібно тут. Радіовуглецевим аналізом встановлено, що вік святилища близько п’яти тисяч років. Виходить, що місце старше єгипетських пірамід і існувало вже в трьохтисячному році до нашої ери, а коли було побудовано ще остаточно не визначено. Святилище пройшло через кілька культур. Які представляли їх народи і племена вносили в нього щось своє, особливе. Перспективними планами передбачається пошук поселення людей, які користувалися цим святилищем. Імовірно воно може розташовуватися в долині річки Білій, яка протікала в цьому районі. В даний час вона зайнята Шолоховим водосховищем.

mergeleva_griada_kameni

Поруч з грядою розташоване унікальне явище – вапняна стіна. Через довжину іноді її називають другою китайською стіною. Остаточні археологічні та геологічні оцінки ще попереду, але будівельні прийоми, які застосовувалися тут, викладені з вапнякового каменя свідчать про їхню глибоку старовину і беззастережну унікальність споруди. Обсяг виконаних робіт при будівництві, в тому числі обробка, транспортування і укладання потужних кам’яних плит можна порівняти хіба що зі спорудженням пірамід в Єгипті. Але ж в той час там існувала держава. А тут, коли ще кам’яними були знаряддя праці? Яке суспільство могло собі дозволити такі масштабні роботи? Один з варіантів – це донецька катакомбна культура. Але однозначної відповіді поки немає.

Сьогодні практично підготовлені документи, необхідні, щоб Мергелеву гряду занести до переліку об’єктів культури національного значення. Після цього буде вирішуватися питання про віднесення її до культурної спадщини світу. В майбутньому на прикладі Мергелеву гряди намічається відпрацювання міжнародної методики охорони пам’яток, яка передбачає залучення світової громадськості під егідою ЮНЕСКО.

Дивіться також цікаве відео на нашому каналі: Цвітіння сакур та весна в Ужгороді

mergeleva_griada_gora

На Луганщині ведеться відпрацювання абсолютно нового рішення з охорони пам’ятників – створення археологічних парків. Суть його в тому, що на таке місце, як Мергелева гряда приїжджають ті, хто бажає взяти участь в археологічних розкопках. У Європі, наприклад, це розвинене досить широко і сприймається, як своєрідна форма відпочинку. До того ж, організація археологічного парку буде супроводжуватися створенням допоміжної інфраструктури: дорожнє господарство, готелі і так далі. За оцінками дослідників перспективи Мергелевої гряди безсумнівно великі. Працювати над відновленням її необхідно не одне десятиліття.

Деякі туристи, які тут побували відзначають, що місце тут по-особливому правильне, заряджає сильною енергією, підвищує тонус і покращує настрій.