Львівська «Територія терору»

Зауважимо, що у Львові вже кілька десятків років не будували музеїв. Місце для нового музею обрали не випадково – його збудують біля залізничної колії Львів – Київ, яка перетинає проспект Чорновола. Саме тут у 1944 — 1955 роках функціонувала пересильна тюрмаN25, звідки відправляли у ГУЛАГ німецьких військовополонених, власівців, засуджених червоноармійців, а згодом тут був концтабір, куди звозили політв’язнів зі всієї України, зокрема колишніх вояків УПА. Загалом через цю пересильну територію пройшли близько півмільйона людей.

Також до будівництва цього музею обіцяє долучитись Львівська залізниця, найперше тому, що він буде неподалік колії, Крім того, залізничники обіцяють підшукати вагони та інше обладнання повоєнного періоду, яке складатиме експозицію музею. Завданням музею є відтворити елементи типової пересильної в’язниці – колючі дроти, спостережні вишки, охорону та ін. В дерев’яних бараках будуть експонати, також на території музею буде створено «Стіну пам’яті» з викарбуваними на ній іменами вивезених з цієї тюрми людей. Окремим елементом стане «Колонада тиранів» з символікою двох найбільших тоталітарних режимів – радянського та нацистського.

Музейний комплекс охоплюватиме чотири зони, а саме: «Аванзону», «Алею тоталітаризму», «Пересильну тюрму № 25» та автостоянку для відвідувачів. Зауважимо, що початок будівництва нового музею анонсували давно – тривалий час на проспекті Чорновола стояв камінь, який сповіщав що на цьому місці буде музей, однак реалізувати цей план почали тільки тепер.

Олександр Сирцов