Вона стала наслідком роботи кількох поколінь науковців, які знаходили нові дати, коли, ймовірно, на берегах Полтви почали розбудовувати нове місто. І оскільки тривалий час серйозних підстав ставити під сумнів цю дату не було, то до неї всі звикли. Понад те – вся рекламна індустрія – численні сувенірні горнятка, поштівки орієнтуються саме на цю дату вирізблюючи на сувенірах «Львів-1256». Однак не так давно львівські істориики Іван Паславський та Ярослав Книш заявили що у них є всі підстави пересунути цю дату на 16 років – ймовірною датою заснування є 1240 рік, до того ж засновниками міста був не лише король Данило Галицький, пам’ятник якому встановлено у самому центрі міста, а й його син Лев Данилович, пам’ять про якого у місті вшанована набагато скромніше.
Я опитав кількох відомих львів’ян – і з числа істориків та гідів, і з числа представників влади – як діючих, так і колишніх – яку дату вони вважають ближчою до істини. І найперше, що варто відзначити – крапку у цьому питані ставити ще дуже рано, адже всі вони ставлять під сумнів і одну і іншу дату. Якщо узагальнювати – достеменної відповіді ми не отримаємо ніколи, бо ймовірно, такої одномоментної події і не було. Хіба-що раптом у пилюці якогось архіву (не обов’язково львівського) знайдеться указ короля Данила (а можливо і якогось іншого князя) з повеління закласти місто на схилах Високого замку.
Відомі львів’яни про дату заснування Львова
На думку львівського екскурсовода Петра Радковця 1256 рік є датою не заснування, а першої письмової згадки про місто. 6767 рік від створення світу було зазначено в літописі. Це відповідає 1259 року. Натомість 1256 рік – дата, яку вивели на основі інших документів. Насправді коли було засновано Львів – цього не знає ніхто – зазначив Петро Радковець. Натомість львовознавець Ігор Мельник вважає, що першою згадкою про Львів є таки 1240 рік, однак припускає, що насправді місто могло виникнути ще у Х столітті.
Колишній виконувач обов’язків бургомістра Львова Зеновій Сірик припускає, що Львову понад 800, а можливо і понад 900 років. Якщо місто згадується у 1256 році, то початок його будівництва був на 100-200 років раніше. Очільник львівської області Олег Синютка, який багато років працював першим заступником львівського магістрату вважає, що це питання повинні вирішити науковці, хоча й зізнається, що й сам має історичну освіту.
Василь Куйбіда, який 8 років поспіль обіймав посаду міського голови вважає, що нова дата заснування Львова, яку встановили львівські історики Іван Паславський та Ярослав Книш є приводом до фахової дискусії, яка і дасть відповідь на це запитання, відтак дату мають визначити фахівці.
Засновник галереї «Дзига» Маркіян Іващишин з великим зацікавленням поставився до інформації про 1240 рік, як ймовірну дату заснування Львова: «Якщо факт , заснквання Львова в 1240 є незаперечним (визнаним більшісттю наукового середовища) – то безперечно чим довша історія міста , тим краще.»
Художник Ігор Гавришкевич є прихильником класичної дати заснування Львова: «В історієграфї існує міжнародний принцип визначення дат заснування тих чи інших міст. Його суть полягає у тому, що датою заснування міста може вважатися тільки та, яка є найдавнішою його згадкою. Для м. Львова такою згадкою є відповідний запис 1256 р. в Літописі, де наше місто згадується в контексті пожежі в Холмі. Тут варто зауважити, що інші згадки виявлені пізніше і за межами літописних записів не можуть рівнятися з вищезазначеним навіть якщо там фігурують такі дати, як 1240р. чи 1247р. та. Тому нічого сенсаційного з досліджень початку 18ст. французького історика Мішеля Лє Кієна що до заснування Львова у 1240р. не випливає. Зрозуміло і без цього, що Львів як великий населений пункт існував значно раніше. Про це засвідчують декілька факторів з яких незаперечними є археологічні дослідження, які підтверджують наявність тут поселень ще у 5ст. Зрозуміло, що поняття заснування Львова , як і інших міст є відносним. Є фактори за якими можна припустити, що коли народився син Князя Данила Лев то Львів ( приблизно 1225р) вже був достатньо великим і красивим на той час містом тому і сподобався батькові, який укріпивши його та надавши княжого статусу привернув до нього увагу купців іноземних держав. Напевно це і дало змогу поширити і формацію про заснування і назву Міста Лева. Але так як на цей час принципи визначення дати заснування міст не змінилися то і відома нам дата 1256 р. як заснування м. Львова залишиться незмінною. Що до виключення у цьому питанні, то воно стосується поки тільки м. Києва, для якого дату заснування було визначено за результатами археологічних розкопок ще у радянські часи.»
Врешті історик та львовознавець Ігор Лильо вважає обидві дати достатньо умовними, ну а археологи, на його думку, швидко доведуть що поселення на цій території існували і раніше.
До речі, про археологів, експедиція під керівництвом Олега Осаульчука на вулиці Веселій (це район ринку «Добробут») знайшла залишки поселення празько-корчакської культури, яке вони датують 7 століття. Втім сам Олег Осаульчук це поселення із Львовом, як містом, не пов’язує. Для археологів таке явище не є чимось дивним, коли на одній ділянці вони знаходять поселення, які належать до різних часових періодів. Але це свідчить про інше – місце, на якому виник Львів дійсно настільки вигідне, що до нього повертались люди у різні епохи.
Олександр Сирцов