Жовква – ідеальне місто доби ренесансу

Для цінителів архітектурного мистецтва Жовква стане «особливою знахідкою», адже місто збудоване за принципом «ідеальних міст» доби Ренесансу.

zhovkva

Тут розміщені цінні видатні історико-архітектурні ансамблі такі як: добудова історичної Ринкової площі, на даний момент сучасна площа Вічева із замком збудованим у 1594 році. Також зберігся костел Св. Лаврентія ще з 17 століття, Василіанський і Домініканський монастирі.

На невеликій території історичного центру, який з 1994 року отримав статус Державного історико-архітектурного заповідника розміщено близько 55 пам’яток архітектури, в тому числі світового рівня.

Старі польські часи залишили у спадок дуже багато таємниць. Старі знаки і артефакти, байки і легенди розміщені усюди, але помітити їх можуть тільки уважні. Про більшість з них вже ніхто не зможе розказати, бо зникли вони разом із довоєнною Жовквою – Жовквою справжньою, зовсім невідомою нам.

zhovkva_cherch

Протягом 1662-1714 років в Жовкві працював майстром меморіальної пластики видатний архітектор, скульптор доби бароко Андреас Шлютер. В костелі до тепер збереглися два надгробки роботи великого майстра, автора монументів у Берліні, Кенігсберзі.

Найстарішою школою міста є Жовківська ЗОШ №1, яка була заснована ще у 1897 році.

Жовківський замок закладений засновником Жовкви, польським військовим і головнокомандувачем Станіславом Жолкевським ще у 1594 році на високому плоскому підвищенні берега річки Свині.

Біля з замку є відомий парк «Звіринець», в якому раніше водилися дикі звірі. Полювання було одним з улюблених занять власників замку. Поселитися на той час в місті могли представники різних націй: поляки, русини, вірмени, євреї. Саме тому до тепер і збереглися їхні храми.

Король Польщі Ян III Собеський, вибравши цей замок як свою основну резиденцію, дуже дорого і шикарно оздобив його, надавши спавжній королівський вигляд. Місто, по праву, вважалося одним з найкрасивіших у Європі. У цей час місто Жовкви пережило найбільший розвиток, адже тут була книгодрукарня, п’ять великих монастирів, костел Святого Лаврентія, відома школа живопису та різьблення, венеціанське посольство, єврейський релігійний центр з двома синагогами, оборонна система. Костел Святого Лаврентія Мученика славився як “малий Вавель”.

zhovkva_ratusha

У замку розміщена цінна бібліотека короля і збори художніх цінностей. При королеві Марії Казимирі – біля замку був сад з виноградниками, теплицями, вольєрами для екзотичних тварин. В ті часи за садом доглядали французькі та італійські садівники. З південного боку був парк у французькому стилі – з фонтанами, альтанками, підпірною стіною з балюстрадою, прикрашеної статуями. Також побудовано були королівські купальні, прикрашені золоченими ваннами і камінами. З цієї краси до тепер вже нічого не залишилося.