Візитка Львова

Знайомство зі Львовом можна розпочинати з будь-якої точки міста, однак для туристів це, безумовно, буде один із вокзалів міста – чи то залізничний, чи аеро, чи автовокзал. Залежно від цього і формуватимуться його перші враження про місто.

Перше враження про Львів

Як розшарпане і не дуже привітне, якщо він приїде до Львова автобусом, модерне, якщо прибуде до Львова літаком. І хоча кількість авіарейсів до Львова постійно зростає, все ж найпопулярніщим способом подорожі до Львова (якщо не пощастило з власним автомобілем, чи надто далеко їхати), є таки залізниця. І перше, що бачить такий мандрівник – це тунелі та зали очікування Головного залізничного двірця. Ну а пройшовши їх хитросплетіння мандрівник опиняється на площі Двірцевій. Одразу зауважу, що для Львова взагалі не притаманні великі та просторі площі, однак площа Двірцева, як і сама Привокзальна дільниця, яка розташована за якихось 300-400 метрів це є один з небагатьох винятків. Цілком можливо, що саме площа Двірцева є найбільшим майданом Львова.

Зрозуміло, що головною спорудою площі Двірцевої є залізничний вокзал, вийшовши з якого, неможливо обминути численних та настирних таксистів. Саме вони зустрічають усіх подорожніх, пропонуючи свої послуги. Подейкують, що їхні тарифи не відповідають якості, вони доволі жорстко віднаджують усіх потенційних конкурентів, але це вже, напевне, клопіт поліціянтів та міської влади, які за дивним збігом обставин про це нічого не знають.

76_donecki_pishli_palma_zalishilas

Донецький слід на Львівському вокзалі

Власне, перший вартий уваги об’єкт розташовано зліва від головного входу. Це – знаменита пальма Мерцалова. Історія її вельми цікава, адже з’явилась вона у часи, коли керманичі Львівщини намагались встановити контакти з тодішніми очільниками Донеччини, головним з яких був тоді ще звичайний голова обласної державної адміністрації Віктор Янукович. «Донецькі» пальмою Мерцалова просто так не розкидаються, хоча її оригінал таки втратили – він зберігається в музеї гірничого інституту в Санкт-Петербурзі, копія — у Донецьку та Москві, ну і, врешті, у Львові. Незважаючи на всі ідеологічні нашарування, направду цікава річ, яку 1895 року зі стальної рейки виготовив донецький коваль Олексій Мерцалов.

Дивіться також цікаве відео на нашому каналі: Цвітіння сакур та весна в Ужгороді

Попри свої великі розміри, Двірцева таки вражає захаращеністю та невпорядкованістю. Метушливість цієї площі, яка пов’язана з її транспортним призначенням, можна зрозуміти, однак тут є дещо інше – попри усі намагання міської влади впорядкувати рух та паркування автомобілів на площі, її успіхи виявились мінімальними – міські автобуси буквально протискуються між припаркованими автомобілями, яких тут кілька сотень одиниць. Донедавна тут ще й розташовувалась автостанція N8 звідки вирушали у дорогу не лише автобуси «туристичних напрямків» (Трускавець, Моршин), а й Самбірського та Мостиського. Однак останні не так давно вдалось звідси прибрати.

Втім раніше автостанція вражала своєю невпорядкованістю, тепер тут модерна будівля із зручним залом очікування, касовим залом, лавочками для очікування та електронним табло.

76-3

Фаст-фуд та привокзальний сквер

Натомість набагато краще виглядає тепер кінцева зупинка трамваїв – у його центрі тепер розташовано модерний фаст-фуд, навколо якого викладена бруківка. Раніше там містилася трамвайна диспетчерська. Будинок чи то викупили, чи взяли в оренду.

На цій хаотичній та метушливій площі є острівець спокою – чималенький сквер із численними лавками. Втім, можливо, дається взнаки холодна погода, він практично порожній. Зрештою, люди, які мандрують потягом, приїхавши до Львова, зазвичай у цьому скверику не затримуються навіть у теплу пору, швидко прямуючи через нього на зупинку міських автобусів. Власне, якщо говорити про останню, то готуючись до Євро-2012, у цій частині площі Двірцевої демонтували старі будівлі, тепер вона вражає пустотою – таких чималих відкритих просторів у Львові більше ніде не побачиш. Можливо, колись у Львові таки відбудеться енна Олімпіада, і з цієї нагоди тут з’явиться багаторівневий паркінг, а майдан безпосередньо перед головним двірцем стане показово вільним, і там з’явиться місце для паркування екіпажів. Адже Львів повинен зустрічати гостей красиво.

Олександр Сирцов