Українські шляхи, як мереживом, вкрили жовті переповнені маршрутки. Ми порівнювали вартість подорожі враховуючи комфорт та швидкість, в Україні та сусідній Польщі.
Львів. Перше, що неприємно вражає туристів, під час відвідин європейської перлини – маршрутки. Неозброєним оком видно брудні, подерті крісла в салоні, аварійні двері, і гнилий бампер, що відлякує. Навіть, на око скажеш, що в такому стані, автобус не придатний для подорожі. Як такий автопарк проходить технічну експертизу і отримує дозвіл на перевезення людей, невідомо. Цього року Львів закупив 160 великогабаритних автобусів, і можливо невдовзі ситуація трохи покращиться. Але до повної реформи громадського транспорту ще далеко.
Як є в сусідів? Перше, що впадає в очі, це широко розвинена мережа міжміських електричок. Підкарпатське воєводство Польщі. Тут, сучасні комфортні поїзди міжміського сполучення їздять з інтервалом у півгодини. Відстань між містами 50, 80 кілометрів – усі звичайно йдуть на електричку. Ціна квитка, до прикладу, з Перемишля до Ряшева, а це 80 кілометрів, всього – 11 злотих. Що в еквіваленті на наші гроші, 80 гривень.
Кожне місто Підкарпатського воєводства має свою транспортну систему, яка забезпечує туристів та мешканців великими автобусами. Щоправда, автобуси настільки великі, що нерідко їздять порожні. Заробітні плати дозволяють полякам їздити на автомобілях, тому часто громадський транспорт і у великих містах їздить напівпустим. В салоні – автобуси охайні, зручні, обладнані системами електронного квитка та звичайно ж.. кондиціонерами.
Маршрутки у Польщі також є. Але це зовсім не те уявлення про маршрутку, яке вкладається у розуміння українця. По перше, в польських маршрутках лише сидячі місця, стояти не можна. По друге, діє та сама система продажу квитків і є кондиціонери. Навіть якщо між містами відстань у 50 кілометрів, маршрутки все одно їздять кожні 15 хвилин і коштують також 11 злотих. Система транспорту у Польщі проста, як п’ять копійок. На громадські перевезення є монополія держави та влади воєводств. Незначна кількість приватних перевізників, якщо отримує дозвіл на обслуговування маршрутів, то забезпечує цей маршрут достатньою кількістю машин і всеможливим комфортом. Поняття «черги на маршрутку» у Польщі нема.