Залізнична станція Персенківка мала періоди злетів та занепаду. Зараз, за словами її працівників, вона працює в основному на розвантаження вагонів, при цьому основний вантаж – щебінь. А це є свідченням того, що Львів таки активно розбудовується, натомість виробництво у місті практично зупинилось.
Підтвердженням цього є прилеглі до станції підприємства – колишні промислові велетні тепер їхня територія перетворюється на житлову та офісну забудову.
Залізниця на Тарги Всходні
А ось станція, в назві якої акцентовано саме на персоні, стала серцевиною промислової зони Львова, в основі якої — колективне начало великих підприємств. Трохи далі – багатоповерхівки Сихова, які так само відображають нівелювання персонального. Втім занепали підприємства, і тепер основним вантажем станції, як ми вже казали, став щебінь, який використовують на будівництві тих самих приватних обійсть. Таки персональне перемагає.
Персенківка як станція знала набагато ліпші часи, надто коли звідси вирушали потяги до… Стрийського парку. Саме так, звідси починалась колія, якою возили вантажі на славетну виставку старого Львова «Тарги всходні». На самій Персенківці слідів цієї колії вже немає, натомість у Стрийському парку вона таки успішно діє, щоправда, тепер вже у форматі Львівської дитячої залізниці.
. . . . . . .
На Персенківці від старих часів лишився колишній станційний будинок напроти сучасного вокзалу, з яким його розділяє колія. Колійники розповіли, що станція Персенківка розташовувалась у ньому ще в першій половині 40-х років. Про те, що це станційний будинок, нагадує його незвичне планування, та й розташований він буквально за два метри від найближчої колії. Привертає увагу також залишок металевої конструкції до якої кріпився станційний дзвін.
Дивіться також цікаве відео на нашому каналі: Цвітіння сакур та весна в Ужгороді
Бої за Персенківку
Втім від інших малих станцій Львова Персенківка таки відрізняється бурхливою історією – саме тут, воюючи за місто Лева, 1918 року зіткнулися в герці український та польський панцерники, а 4 або 5 листопада 1918 року польська авіація бомбардувала Персенківку, де знаходився курінь УСС – січовики відступили сюди з головного залізничного двірця.
Задвірки Персенківки
Навколо сучасної Персенківки розташовані численні пункти прийому металобрухту. Ймовірно, саме на них пішли і рейки із під’їзних колій деяких колишніх підприємств. Таку розібрану ділянку (орієнтовно 200 метрів) нам вдалось знайти поруч, на території колишніх складів видавництва «Вільна Україна» пройшовши по одній зі залізничних гілок, що спрямованої на Хуторівку. І таки опинились у справжніх нетрях, де вздовж колії стоять завали з відпрацьованого щебеню, а трохи далі – невеликі й, на жаль, занедбані ставки. Але це та частина міста, куди не те що туристи, а й самі львів’яни рідко зазирають. Справжні задвірки. Фото Володимир Дубас
Олександр Сирцов