Королівське джерело під Високим Замком

106_do_dzherela_za_svyachenoyu_vodoyu

У Львові є кілька джерел води, де підземні джерела виходять на поверхню, однак найпопулярнішим з них є джерело на одному із схилів Високого Замку – неподалік залізничної станції Підзамче.

На відміну від інших воно є облагороджене, тут навіть зроблено два невеликі басейни, які постійно наповнюються водою. Вода ця вважається особливою, про що свідчить напис поруч із джерелом: «11 листопада 1787 року о 12 годині об’явилась людям Діва [ . . . . . . ] Марія і подарувала людям це джерело», тож сюди відбувається паломництво львів’ян. Поруч із джерелом встановлено фігуи Божої Маері – її її встановили 28 серпня 2005 року, також поруч із джерелом знаходиться одна із стацій Хресної дороги, яка проходить схилами Високого замку. Джерело досить потужне – частина води тече далі стікаючи з підпірної стінки на залізничну штреку. Можливо колись це був набагато потужніший струмок, який ніс свої води у Полтву.

Дивіться також цікаве відео на нашому каналі: Цвітіння сакур та весна в Ужгороді

Але це – офіційна версія появи джерела, львовознавець Юрко Охріменко висловив припущення, що насправді джерело набагато давніше і, коли воно з’явилось, достеменно нікому не відомо. Однак вже у 14 столітті мешканці Підзамчого таки пили його воду. Щоправда, тоді воно називалося Королівським.[ . . . . . . ] Юрко Охріменко стверджував, що згадки про королівське джерело у Львові не раз трапляються в середньовічних документах. Це, зокрема, привілей короля Лева Даниловича, який дозволяв міщанам користуватись водою з джерела, розташованого на грунтах, які належали церкві святого Миколая. Ці документи не раз досліджував молодий Іван Крип’якевич, однак, де саме розташовувалось це джерело, досі ніхто не знав. «Грунти, що належали церкві святого Миколая, простягались від сучасного проспекту Чорновола і до долини Полтви», — стверджував Юрко Охріменко. Власне у цій частині Львова це єдине джерело з потужним дебетом води, тому воно й було королівським – наступні правителі Галичини підтверджували цей привілей для мешканців Підзамча, аж доки внаслідок поділу Польщі 1772 року Львів не потрапив під владу Австро-Угорщини. Нова влада одразу почала масштабні реформи – тоді були розібрані міські мури та фортеця на Високому Замку. Щодо джерела – 1787 року тут з’явилась Матір Божа, що й врятувало його від знищення. Джерело пережило ще кілька держав, зокрема, й часи атеїстичної темряви.[ . . . . . . ]Олександр Сирцов