Скільки і кому? Правила чайових у різних країнах

chaiovi1

Збираєтеся провести прийдешню відпустку в подорожі? Важливим під час мандрівки є не тільки знання місцевих традицій і звичаїв, але і знання того, як і в якій кількості платити чайові в різних країнах. Десь чайові взагалі не прийняті, але в більшості країн світу діють свої, негласні правила, що визначають скільки, як і в яких ситуаціях потрібно дякувати людині за надані послуги. Одним словом, тема досить делікатна і вимагає детального вивчення. Чим ми і займемося далі.

Для початку кілька універсальних правил.

chaiovi

Залишайте чайові в місцевій валюті – таким чином Ви показуєте повагу до країни і її порядків. Платіть винагороду готівкою, хоча в деяких ресторанах передбачена можливість зняття чайових з карти. Також запитуйте про те, що Вас цікавить у місцевих, люди охоче розповідають такі речі. Про вжиті правила можна дізнатися, наприклад, в літаку в розмові з попутником-жителем країни, в яку Ви прямуєте.

Нюанси:

chaiovi2

В Європі правила варіюються від країни до країни. Так, у Великобританії стандартні чайові – 10%, а в сусідній Ірландії – 12-13%, причому вже включених в рахунок. Ніколи не давайте тут чайові барменові. Ніколи. Замість цього запропонуйте пригостити його напоєм.

На Близькому Сході 15-відсоткові чайові часто включені в рахунок, але від Вас все одно очікують невеликий додатковий «бакшиш» (дарунок).

В Азії культура чайових не розвинена, за винятком популярних туристичних місць, особливо якщо мова йде про послуги luxury-сегмента. В Японії чайові вважатимуть грубістю, а в Китаї вони заборонені законом.

В Австралії та Новій Зеландії до недавнього часу чайові не практикувалися, працівника навіть могли звільнити, якщо він їх брав. Сьогодні винагорода офіціантові вже не рахується ні безтактністю того, хто пропонує, ні проступком того, хто бере, але будьте готові, що від чайових можуть відмовитися, особливо в Новій Зеландії.

Дивіться також цікаве відео на нашому каналі: Цвітіння сакур та весна в Ужгороді

Чайові в тих країнах, які традиційно є популярними.

chaiovi4

Чайові в Австралії

Ресторан: чайові включені в рахунок, але хорошим тоном вважається його округляти – так, якщо рахунок складає 37 євро, заплатіть 40.

Бар: приблизно те ж саме. Скажімо, рахунок на 5 євро 50 центів округляється до 6 євро.

Таксі: 10% від рахунку.

Готель: 1 євро за кожну сумку носієві.

Чайові у Франції

Ресторан: якщо на рахунку Ви бачите слова “service compris”, це означає, що чайові необов’язкові, але самі французи все одно залишають 10% понад суму.

Бар: в барах чайові не прийняті.

Таксі: 10-15% від вартості поїздки; 10-20 євро за індивідуальний трансфер з/в аеропорт, в залежності від часу очікування та класу автомобіля.

Готель: 2 євро за кожну сумку; 1-2 євро для покоївки; 10-15 євро для консьєржа за резервування столика в ресторані.

Чайові в Італії

Ресторан: зазвичай чайові включені в рахунок, якщо ж ні – нормою вважається 10% від суми замовлення.

Бар: дрібні монети зі здачі.

Таксі: водії таксі очікують чайових, які, також як і вартість поїздки, потрібно обговорити заздалегідь.

Готель: кілька євро (на Ваш розсуд) носієві, консьєржу і за доставку їжі та напоїв в номер.

chaiovi3

Чайові в Іспанії

Ресторан: стандартна практика – 5-10% від рахунку.

Бар: близько 20 центів за напій.

Таксі: в Іспанії прийнято округляти суму.

Готель: по 1 євро за кожну сумку носієві, 1 євро на добу для покоївки, 1 євро за доставку їжі та напоїв в номер.

Чайові в Греції

Ресторан: 10% від невеликого рахунку, 5% – від більшого замовлення.

Бар: монети зі здачі.

Таксі: чайові не прийняті, просто округляйте суму; приватним водіям залишають 20 євро понад вартість денної поїздки; в групових екскурсіях – 4-6 євро з кожної людини.

Готель: по 1 євро за кожну сумку носієві, 1 євро на добу для покоївки; консьєржу чайові залишають в особливих випадках.

Чайові в ОАЕ

Ресторан: 15-20%. У ресторанах так званих 7-зіркових готелів прийнято заздалегідь дякувати головному офіціанту, який буде Вас обслуговувати (еквівалент 50-100 доларів). Ціна однієї страви в таких ресторанах – близько 200 доларів.

Таксі: округлятимете вартість поїздки в таксі; еквівалент 5 доларів приватним водіям за денну поїздку.

Готель: 30-35 доларів для консьєржа за кожну значну послугу, на кшталт резервування ресторану, в який складно потрапити.

chaiovi5

Чайові в Катарі

Ресторан: близько 15-20%, якщо обслуговування не включено в рахунок, 10-15% – якщо включено. У ресторанах готелів чайові необов’язкові, але це вважається хорошим тоном.

Таксі: 5-10 ріалів за поїздку.

Готель: 10-20 ріалів для швейцара, 10 ріалів на добу для покоївки.

Чайові в Йорданії

Ресторан: обслуговування включено в рахунок, додайте 5-10% до рахунку для офіціанта.

Таксі: 10-15% від вартості поїздки; 30 доларів приватному водієві понад вартість денного туру.

Готель: 1 динар за кожну сумку носієві; 1 динар на добу для покоївки; консьєржу варто заздалегідь запропонувати чайові в разі, якщо Ви розраховуєте на його допомогу в якомусь особливому випадку, наприклад, з покупкою квитків на концерт.

Ось такі правила чайових існують у різних країнах. Впевнені, що знаючи їх, Вам буде легше зорієнтуватися під час подорожі та не почуватися безглуздо в різних ситуаціях.