Пустеля Золотого лісу

Чи існують нині відлюдники? Є люди, які зовсім не потребують спілкування, бо для них комфортно залишатися на самоті, жити ізольовано від світу. А якщо вони обіцяли прожити так ціле життя? І дали обітницю мовчання? Не повірите, але такі люди є і сьогодні. Монаший орден камедулів – один з найзагадковіших та наймістичніших орденів Католицької церкви. Якщо бажаєте знайти таке місце, де тільки тиша і мовчання буде вашим супутником – їдьте до Польщі, у Пустелю золотого лісу…

Чи існують нині відлюдники? Є люди, які зовсім не потребують спілкування, бо для них комфортно залишатися на самоті, жити ізольовано від світу. А якщо вони обіцяли прожити так ціле життя? І дали обітницю мовчання? Не повірите, але такі люди є і сьогодні. Монаший орден камедулів – один з найзагадковіших та наймістичніших орденів Католицької церкви. Якщо бажаєте знайти таке місце, де тільки тиша і мовчання буде вашим супутником – їдьте до Польщі, у Пустелю золотого лісу..

У Святокшицькому воєводстві Польщі заховане невелике село Ритвяни (гміна Ритвяни). У глибині букових лісів тут захований старовинний монастир в якому мешкали монахи найзагадковішого ордену камедулів. Сьогодні, в стінах монастиря монахів не залишилося, але тиша і заборона голосно говорити культивуються тут і надалі.

Ритвяни – це нетуристичний шлях. Щоб віднайти дорогу до золотого лісу, треба питати місцевих мешканців. До монастиря веде довга алея вкрита осіннім листям, а далі вас зустрінуть старі барокові ворота, на яких буде напис латиною, лише два слова: “Ora et Labora“, що означає: “Молитва і праця“.

У пустелі золотого лісу століттями мешкали монахи- камедули. Жили вони у спеціально облаштованому для цього поселенні. Перші камедули оселилися тут у 1621 році, і перебували аж до приходу царської влади з Росії на ці землі. У 1425 році граф Войцех Ястшембець збудував у селі біля річки Ритвянський замок та церкву. Згодом замок розібрали, а резиденцію віддали камедулам, які і збудували тут свій монастир. Існував орден тут аж до початку 20 століття.

Камедули мали право говорити між собою лише один раз на тиждень, дотримувалися посту, носили колючі волосяниці. Від постійного недоїдання та аскези вони були бліді на обличчі, білим був і одяг камедулів.

Камедули – це католицькі чернечі автономні конгрегації, що живуть в дусі реформи святого Ромуальда, проведеної ним у XI столітті.

Святий Ромуальд

Головна заслуга у створенні монастирів нового типу належить італійському ченцеві — святому Ромуальду, що прагнув оновити монаше життя у дусі відлюдництва.

Основними особливостями камальдолійського статуту стали дуже строгі пости, обітниці мовчання, практика нічного читання літургії, умертвіння плоті, в тому числі носіння волосяниці. У Пустелі золотого лісу на території монастиря зберігається прекрасний бароковий костел, однак, навіть в літі там дуже холодно, температура сягає не вище десяти градусів.

Сьогодні, на території монастиря практично людей немає, а приміщення здають в оренду для тих, хто шукає спокою, та хоче пожити тут усамітнено. На території зберігаються старовинні карети, в яких камедули пересувалися, до речі в каретах немає жодного віконця, бо ніхто з мешканців Ритвян не міг бачити камедулів, і ченці також не мали право бачити людей зі світського життя.

Через суворість чернечої догми, камедулів у світі сьогодні налічується лише десять монахів. У світі діють дев’ять монастирів у Італії, Колумбії, США, Іспанії та Польщі – один з них знаходиться у Кракові. А у Пустелю золотого лісу в Ритвяни їдуть поодинокі туристи, які шукають усамітнення, сенсу і тиші від суєтності світу.

Ярина Матвіїв, фото автора