Дивовижні печерні та скельні міста світу. Частина 2

skelne_misto_golovna_2

Як Ви вже зрозуміли, багато років назад була поширена мода будувати міста в скелях. Уявіть собі: жителі міст почували себе в таких умовах комфортно і надзвичайно захищено. Час змінюється, але деякі з печерних та скельних міст ще збереглися. Потрапляючи в них, можна зрозуміти, як жили люди багато віків назад, а в деяких міста і досі живуть люди. Тож, продовжуємо нашу подорож.

Матера, регіон Базіліката, Італія

matera

Печерні будинки містечка Матера на півдні Італії висікалися в скелі різними цивілізаціями в різні століття, а спорожніли тільки після Другої світової війни, коли вийшла в світ книга Карло Леві «Христос зупинився в Еболі». У ній автор намалював страшні картини убогості і антисанітарії в тогочасній Матері.

Проблема миттю розрослася до масштабів «ганьби нації». У 1952 році влада переселила більше 15 тисяч печерних жителів в нові квартали. Багато хто не хотів переїжджати, тоді уряд замурував входи в печери цементом. Через 40 років райони Сассо-Кавеозо, Сассо-Барізано і Чивіти, в яких збереглися старовинні будинки-гроти, включили до Списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Тепер ними захоплюються мандрівники, а імениті режисери знімають тут кіно.

Рокамадур і Луресс-Рошменье, Франція

rokamadur

Три яруси «вертикального села» Рокамадур на півдні Франції відображають становище середньовічних станів – лицарі жили в «пентхаусі», духовенство – на «другому поверсі», а прості роботяги – внизу біля річки. На вершині скелі стоїть замок, до якого ведуть сходи з 14 прольотами. Вони символізують стояння Ісуса на шляху до розп’яття і позначені капличками, у яких моляться паломники.

luress-roshmene

На заході Франції, в Землях Луари, Вас чекає ще один скарб – село Луресс-Рошменье. Поселення з 250 печер, побудованих з черепашкового вапняку, і 40 ферм виникло в XIII столітті. Сьогодні тут цікаво зазирнути в гроти з черепичними дахами, які зберігають спогади про своїх жителів, прогулятися по двох фермах і спуститися в винний льох.

Дивіться також цікаве відео на нашому каналі: Подорож Італією – Паола

Скельні міста Андалусії, Іспанія

skelni_mista_andalusi

Перші люди оселилися на місці Гуадіса ще в палеоліті. При Цезарі тут добували срібло римляни, а назву Guadix-Haix («річка життя») цьому містечку подарували маври. Під їх владою місто розцвіло і навіть почало змагатися з Гранадою за звання торгового і культурного центру. У XV столітті християни задумали звільнити Гуадіс від маврів, і тим довелося ховатися в печерних шахтах. Місцеві досі запевняють, що в печерах відмінно живеться – вдень нежарко, вночі тепло. Та й питання розширення житлоплощі вирішується в момент: стало тісно – висікли в скелі ще одну кімнату.

Хасанкейф, Туреччина

hasankeif_turechchina

Хасанкейф схожий на декорації комп’ютерної гри. Посеред біблійної річки Тигр височіють опори стародавнього моста. Прямовисна скеля на березі поцяткована лабіринтами фортеці, яка колись захищала переправу, і первісними будиночками. У цих печерах над Тигром люди епохи неоліту одомашнили диких свиней, а в річковій долині поруч почали вирощувати пшеницю. У багатьох печерах збереглося старовинне начиння, а в деяких і зараз живуть курди.

Кандован, Іран

kandovan_iran

В іранському кам’яному селі Кандован навіть водопровід висічений в скелі. Деякі печерні «квартирки» вже справили 700-річчя, при цьому тут і сьогодні живуть іранці. Назва містечка перекладається як «бджолиний вулик», і з боку Кандован і справді скидається на занедбаний бджолиний гуртожиток. Але на місці легко переконатися в тому, що життя в цьому селі кипить, а місцеві жителі чудово знають, що таке електрика, і навіть чули про інтернет.

Матмата, Туніс

matmata_tunis

Химерні землянки на півдні Тунісу з’явилися ще в епоху Римської імперії – спершу в них рятувалися від єгипетських загарбників, а потім від примх пустельного клімату. Зараз в цих підземних печерах бербери (корінні жителі) щороку приймають гостей з різних країн.

Як Ви вже зрозуміли печерні та скельні міста аж ніяк не залишилися мертвими і забутими. Їх Таємниці не дають спокою сучасникам. Попереду велика і кропітка робота археологів і реставраторів по вивченню і збереженню цих свідків бурхливої і яскравої історії людства.

Тож, пропонуємо і Вам відчути як живеться в скельних будинках, а куди їхати Ви тепер знаєте! Залишилося лише скласти маршрут і вперед за враженнями.