Чудеса Йорданії, які варто відвідати

iordaniya_golovna

У країні, де понад 90% населення складають мусульмани, шанують і зберігають християнські святині. Їх в Йорданії чимало: храми, описані в Біблії, святі місця, живі історичні декорації. Тут доброзичливо, з повагою і дуже терпимо ставляться до заморських туристів, які представляють зовсім інші традиції і культуру. Приємно дивує гідний рівень життя в країні. Радує чистота в містах та наявність найсучасніших «громадських зручностей» навіть у вельми віддалених місцях.

Додайте до всього цього яскраву палітру архітектурних скарбів різних епох і дивовижне розмаїття кліматичних зон. І все-таки йорданські чудеса виділяються особливо – ті, що справляють саме незабутнє враження. Про них і поговоримо.

Що подивитись у Йорданії – Петра

petra

Почнемо з чудес, визнаних офіційними. І перше з них – Петра. Це місто, розташоване в 262 км від столиці Йорданії Аммана, і в 1985 році внесене до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Петра – не просто чудо, а чудо з чудес!!!

Більше 800 вже відкритих нашим очам архітектурних і скульптурних об’єктів, витесані багатьма поколіннями древніх майстрів з покритих піщаником скель! Але ж вони ще й змінюють свій колір від жовтого до яскраво червоного в залежності від сонячного освітлення …

По Петра не ходить автотранспорт. Це було б згубно для міста, заснованого понад півтори тисячі років тому. Щоб його побачити, Вам доведеться кілька кілометрів пройти пішки або “проїхатися” на ослах або верблюдах, яких Вам послужливо запропонують місцеві жителі. Ці люди – нащадки давніх майстрів з племені набатейці. Вони і зараз живуть тут серед шедеврів зодчества, зведених і вдосконалених їх предками. Заробляють на хліб, допомагаючи археологам і обслуговуючи туристів.

А відвідують їх місто щорічно понад півмільйона чужинців. Тут знімав одну з серій фільму про Індіану Джонса Стівен Спілберг. У Петра стільки дивовижних пам’ятників, що на опис їх доведеться витратити багато часу.

Мабуть, виділимо красивий палац Ель-Хазне. Про нього досі мало що відомо. Ніхто точно не знає, коли саме він був побудований і для чого. Є припущення, що він був Храмом Ізіди (Ісіди), усипальницею стародавніх правителів, а можливо навіть і скарбницею фараонів. Але важко припустити, коли буде розгадана його загадка і чи буде вона розгадана взагалі …

Що подивитись у Йорданії – Пустеля Ваді-Рам

vadi-ram

Пустеля Ваді-Рам – теж в списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. І справа не тільки в її дивовижній красі, а саме вражаючому поєднанні м’якого золотистого піску і яскравих червоних і жовтих скель, що досягають в висоту 1750 метрів.

Ця пустеля – ще й солідний культурний об’єкт. Тут є історичні пам’ятники, тут намагаються зберігати традиції бедуїнів, в тому числі і звичаї бедуїнської гостинності.

Вважається, що пустеля Ваді-Рам утворилася 30 мільйонів років тому, коли змінювався ландшафт Землі. Сонце, вітер і весняні дощі століттями і тисячоліттями додавали тутешній природі особливих акцентів. У 60-х роках цю пустелю прославив фільм про “Лоуренса Аравійського”.

Дивіться також цікаве відео на нашому каналі: Цвітіння сакур та весна в Ужгороді

З тих пір сюди прямують туристи. Нині для них тут побудовані намети з усіма зручностями, а бедуїни завжди готові не тільки пригостити їх особливим чаєм з м’ятою, шавлією і кардамоном, а й здати в оренду джип або верблюдів.

Біблійні святині Йорданії

gora_nebo

Чудесні також і біблійні місця Йорданії. Дивовижні емоції відчуваєш і переживаєш, піднявшись на гору Небо (Нево), згадану в Старому Завіті. Саме сюди привів пророк Мойсей свій народ після того, як 40 років водив його по пустелі, щоб позбавити від звички до рабства.

За цей час змінилося кілька поколінь. І коли Мойсей привів на гору Небо цих нових людей, Господь вказав йому Землю Обітовану (Святу Земля) – «Землю гарну й широку, де тече молоко і мед». Насправді, це була родюча долина річки Йордан, яка спускається до Мертвого моря.

Сьогодні з гори Небо (вона названа на честь древнього поселення, що колись тут існувало) річку Йордан майже не видно. Вона тече тоненькою смужечкою. Однак, на її берегах і зараз радує око зелена рослинність. За біблійними переказами, сам Мойсей так на Землю Обітовану і не ступив.

Він похований на горі Небо. В кінці IV століття на місці його смерті був зведений Храм, який проіснував до XIII століття. У 1933 році з ласки Короля Абдалли, християнські святині на горі Небо почали відновлювати. Нині тут цілий Меморіал Мойсея. Можна побачити і ретельно очищені залишки красивої мозаїки з Храму. До речі, традиції виготовлення мозаїки збереглися в Йорданії й досі. Мозаїчні підставки і панно – дуже популярні серед туристів сувеніри.

Що подивитись у Йорданії – Віфанія

vifaniya

Десь тут, згідно з Біблією, відбулося Хрещення Ісуса. Це підтвердили і розкопки, проведені в кінці ХХ століття. Вважається, що тут, на Східному березі річки Йордан, жив Іоан Предтеча (Іоан (Іван) Хреститель), до якого і прийшов Ісус для здійснення обряду Хрещення.

Нині в Віфанії обладнано спеціальне місце, де можна зануритися в воду Йордану для духовного очищення. Для цього треба одягатися в спеціальну довгу білу сорочку, яку разом з іншими сувенірами зі Святої Землі можна придбати в спеціальному маленькому магазинчику.

На перший погляд, вода річки Йордан здається жовтою і каламутною. Однак після купання в її воді сорочки залишаються білосніжними. Вважається, що купання в священних водах Йордану сприяє оздоровленню і приносить удачу.

Що подивитись у Йорданії – Мадаба

madaba

Це Йорданське місто теж згадується в Біблії – як одне з міст, підкорене плем’ям ізраїльтян. Сьогодні туристи прагнуть в першу чергу відвідати в ньому Храм Святого Георгія.

Там збереглася приголомшлива реліквія, найдавніша з усіх збережених – мозаїчна Карта Святої Землі. Вважається, що вона була створена в період правління тут імператора Юстиніана – в VI столітті нашої ери. Побачити це диво – справжня удача.

Що подивитись у Йорданії – Мертве море

mertve_more

Мертве море – найсолоніше на Землі. У нього важко зануритися і в ньому неможливо потонути. Вода, концентрація різних солей в якій доходить до 42%, просто виштовхує Вас на поверхню. Ця супервода володіє лікувальним ефектом, омолоджує організм, підтягуючи шкіру.

За переказами, її цілющими і косметичними властивостями активно користувалися і Цар Ірод, і Клеопатра. Крім чудодійної води на Мертвому морі є ще й цілющі грязі. Все це справляє неймовірне враження, хоча перед тим, як скористатися подібними дарами природи, варто проконсультуватися з лікарем. Йорданці ж дуже пишаються тим, що їх узбережжя Мертвого моря має велику протяжність і там багато хороших пляжів.

Що подивитись у Йорданії – Червоне море

chervone_more

Червоне море зараховують до одного з семи чудес підводного світу. Тут у Йорданії не надто великі володіння, але зате які. Акаба по праву вважається одним з кращих курортів Червоного моря.

Тут чудові пляжі і прекрасні можливості для дайвінгу, адже Акабська затока може похвалитися 140 видами коралів і декількома десятками риб, які водяться тільки тут.

Що подивитись у Йорданії – Джераш

dzherash

Джераш – ще одне фантастичне та стародавнє місто на території Йорданії. Його вважають одним з найбільших і добре збережених греко-римських міст за межами Єропи. Це готові історичні декорації для будь-якого фільму про Стародавній Рим.

Його називають “Містом тисячі колон”. Їх, і правда, тут важко порахувати. А ще Джераш приголомшує всілякими технічними ноу-хау, явно передовими для греко-римських часів. Чого варта хоча б манера укладання дорожніх плит. Їх укладали в шаховому порядку спеціально, щоб стримати стукіт коліс.

У Джераші і зараз можна милуватися красою величезної овальної площі – Форуму, неповторною акустикою стародавнього амфітеатру, системою винних фонтанів біля Храму Діонісія.

Кажуть, Джераш не потрапив в список ЮНЕСКО тільки з однієї причини – його дуже старанно відновлювали.

Що подивитись у Йорданії – Амман

amman_citadel

Столиця Йорданії Амман – дуже великий і пристосований для сучасного життя мегаполіс, в ньому є дійсно чудові куточки.

Одна з найяскравіших пам’яток – Цитадель – гідна самого щирого захоплення. Її ще називають Фортечною горою. Сьогодні всередині Цитаделі можна побачити залишки красивого стародавнього Храму Геркулеса, постояти під склепіннями Палацу Омейядів (720-750 рр., нашої ери), оглянути з висоти величезний римський театр на 6 тисяч місць (II століття нашої ери), де і до цього дня проводяться концерти світових зірок музики.

Ось такі чудеса розташовані на Святій Землі – Йорданії. Подорожуйте та захоплюйтесь!