Підземелля Варшавської Цитаделі відкрили для туристів

fort

Вже зараз можна побачити весь масштаб підземелля Форту Варшавської Цитаделі. Фактично, це місто під містом. Форт Легіонів знаходиться на відстані лише кількасот метрів від старого міста, тому має шанс стати черговою «меккою» для туристів. Від 1997 року в форті були проведені адаптаційні роботи, щоб пристосувати підземні коридори для оглядин. Збігнев Рекуц, який багато років аналізує, опрацьовує і збирає пам’ятки, викопані на території форту, має надію, що вдасться дослідити детально усю історію форту.

fort_arhiw

Весною 2002 року власник форту вирішив відкопати об’єкт. Приміщення галереї навпроти схилу муру з протимінними коридорами разом з кріпосними ровами були засипані брудом та землею. Після того, як відкопали їх – з’ясувалося, що всі вентиляційні канали є замуровані. Водночас, на стінах проявилися надписи 1880 року. Отже більшість вентиляційних каналів були замуровані, очевидно, вже в 20 роках xx століття.

fort1

Пошуковці знайшли там багато різних документів і предметів. Наприклад, були там коробочки з під цигарок і запальнички до люльки, особисті документи російського солдата, фрагменти приватних листів, газет з 1871 року єврейською мовою, і російські газети датовані 1901 роком. Знайшли також листи закупів харчових продуктів, картка з календаря зламу епох, солдатські берети та чоботи, підвісний стояк до газової лампи і столітня колодка, знайшли також відзнаку двоголового орла на шапці і багато інших цікавих предметів. В 2003 року було відкопано фортечну криницю. А в 2004 ще дві чергові криниці, які знаходили глибше на рівні третього поверху під землею.

Форт Володимир ( назву Легіонів отримав після 1918 року) раніше 1852 -1854 в роках залишався полудневою оборонною спорудою Варшавської Цитаделі. Спочатку форт існував у вигляді прибокової артилерійської вежі оточеної фортечним ровом з чотирма вежами наглядовими і галерою навпроти муру. Завдання форту було заступати цитадель зі сторони Нового Міста і водночас обороняти військовий міст на Віслі. На верхах вежі знаходилася стрілецька лавка з позиціями піхоти. В 1866 -74 роках форт був модернізований. Між баштою і Віслою повстала земна батарея в вигляді літери Л. В 1852 – 1854 роках в форті базувався відділ проросійського архіву Варшавського Військового Округу до 1918 року.

У 1918 році форт перетворили на військовий Архів і приміщення були заадаптовані під бюро документації. В той час форт зазнав значних перебудов. Наприклад, була замурована карабінова стрільниця. В вересні 1939 року, початок Другої світової війни, перетворив форт знову у мілітарну стратегічну споруду. На вежі було встановлено протиавіаційні гармати. Під час Варшавського повстання з будинку форту почався наступ німецьких військ. Після закінчення Другої світової війни, Цитадель знову служила для військових потреб: тут знаходилася робітнича майстерня, кладовка для мап і магазин мундирів. Частина приміщень впала в руїни, а більшу частину західної стіни розібрали. У 1996 році форт залишили військовим, і в 1999 році він був прийнятий на баланс до Агенції військового майна. В 2000 році фортом заопікувалася родина варшавських реставраторів Агнешки і Марціна Крегліцкі, завдяки їх зусиллям, форт був відбудований і відреставрований. Сьогодні «Форт Легіонів» здається в оренду для різних імпрез. Тут справляють весілля, проводять конференції. Фортецю дуже полюбили і для зйомок фільмів. Форт Легіонів є єдиним твором в твердині Варшави «з величним» характером сполучений такою складною підземною системою.

Об’єкт Цитаделі є вписаний до реєстру пам’яток, як «Форт Легіонів з оточенням». Доступні для огляду нині три поверхи під землею, – вони є освітлені електрикою і в приміщеннях круглий рік стала температура 7 градусів тепла, проте є висока вологість, тому тут завжди варто мати зі собою теплий одяг, і найкраще оглядати Форт все ж у супроводі провідника.