В сучасному та неймовірному світі здавалося б, сучасну людину важко чимось здивувати. Та творіння людини ніколи не зможуть зрівнятися із силою природи. Людині просто неможливо збагнути її замислів і законів, тому ми можемо тільки захоплюватись дивами та творіннями природи: пустелі посеред зелених ландшафтів, унікальні системи озер, країни гір та таємничі підземні царства – все це можливо. І уявіть собі, що усі ці дива знаходяться поруч, просто у нашій Україні. Ви просто зобов’язані побачити їх на власні очі. Тож, пропонуємо Вам список дивовижних творінь природи, які розташовані в Україні.
Олешківські піски
Це найбільша пустеля Європи, яка знаходиться саме в Україні. 200 гектарів гарячого піщаного моря, оточеного берегами лісів – все це Олешківські піски. Це диво природи колись було зеленим степом, який з часом перетворився на пустелю.
Пустеля складається з 7 так званих арен, між якими є озера та дерева. Дивовижно, та посеред піщаного масиву на глибині 300-400 метрів знаходиться прісне підземне озеро. Інколи тут можна побачити навіть невеликі “торнадо”. Влітку пісок тут нагрівається до 75 градусів, і екскурсоводи кажуть, що туристи навіть можуть посмажити яєчню за такої спеки.
Одна з легенд пов’язує цю пустелю з козаками-характерниками. Місцеві жителі розповідають, що сам український отаман Іван Сірко пройшов тут обряд ініціації – місяць прожив в Олешківській пустелі без їжі і води.
З 2010 року ця територія є Національним природним парком і огороджена з усіх сторін штучними лісами.
Окремо потрібно приділити увагу активному відпочинку в пустелі, а саме, катанню на квадроциклах та джипах. Відволіктися від усіх проблем і сірих буднів допоможе заряд позитивних вражень. Професійні інструктори покажуть всю красу Олешківських пісків.
На жаль, ще не багато українців поінформовані про наявність в країні пустелі. Тому такі місця потрібно відвідувати, популяризувати їх і радити всім знайомим цю природну пам’ятку.
Олешківські піски – справжній оазис посеред пустелі. Побачити це на власні очі – потрібно обов’язково!
Дністровський каньйон
Національний природний парк “Дністровський каньйон” створений 3 лютого 2010 року. Парк отримаав свою назву від однойменного каньону. Він розташований на території Борщівського, Бучацького, Заліщицького та Монастириського районів Тернопільської області.
Це найбільший в Україні та один із найбільших в Європі каньонів. На його території можна побачити близько сотні пам’яток живої та неживої природи світового значення: 200-літні дубові ліси, водоспади, печери, скельні храми та фортечні руїни… Неймовірно, та кам’яні береги Дністровського каньйону, що подекуди здіймаються на висоту 250 м, досі складають залишки порід палеозойської ери – часу появи на землі перших дерев та хребетних тварин.
Схили каньйону багаті на джерела чистої води, що оводнюють Дністер, Стрипу, Джурин. Своєрідний клімат парку пов’язаний з його географічним розташуванням — територія зусібіч оточена стрімкими схилами. Тут м’яка зима, рання весна та помірне тепле літо.
Різноманітний рослинний світ національного парку перевершує рослинність Кременецьких гір та Подільських Товтр. Тут зростають: горицвіт, сон великий, ковила, первоцвіт, ясенець білий, мигдаль степовий, ромашка, молодило руське тощо. Чимало місцевих рослин занесені до Червоної книги України.
Тваринний світ не менш цікавий. У лісах водяться: козулі, зайці, борсуки, лисиці, вепри, білки та інші тварини. Тут живуть ящірки, мідянки, гадюки, вужі. Серед десятків видів птахів зустрічаються: зозуля, соловейко, дятл, ластівка, дика качка, дикий гусь, мартин, чапля сіра та біла, лелека чорний, крук, яструба тощо. Серед риб налічується 40 видів, зокрема: короп, підуст, окунь, сом, марена, лящ, судак, щука, верховодка. У водоймах є багато жаб та раків. Печери заселяють кажани.
Одна з найцікавіших туристичних екологічних стежок — це “Фарикова криничка”, що прокладена через урочище Глоди (біля села Колодрібка).
Чорногора
Чорногора – крутосхиле середньогір`я, над яким підносяться вершини головного хребта. Складається переважно з флішу, подекуди є виходи вулканічних порід. Схили глибоко розчленовані, у верхній частині виражений альпійський рельєф з льодовиковими формами (карами, трогами, цирками). Поширені кам`яні осипища. Схили вкриті ялиновими і буковими лісами, на вершинах – полонини.
Дивіться також цікаве відео на нашому каналі: Цвітіння сакур та весна в Ужгороді
Це найвищий хребет Українських Карпат, що об’єднує шість вершин понад 2000 метрів (Говерла, Петрос, Ребра, Гутин-Томнатик, Бребенескул та Піп Іван). Чорногора лежить між Чорною Тисою та Чорним Черемошем (річки), а її схили вкривають карпатські праліси. Її альпійські рельєфи з льодяниковими формами утворюють високі узгір’я, полонини та гірські озера, що перлинами виблискують між ними. Чорногора – це ціла природна система – унікальна і дивовижно красива.
Маршрут Чорногорою — своєрідний портал, у якому починаєш подорож в одній області, а закінчуєш — в інший. Подорож займе щонайменше декілька днів, адже об’єктів багато, та й слід врахувати, що Чорногірський хребет — найвищий в Україні. Для початківців шлях може здатися важкуватим через постійні спуски та підйоми, зате вражень вистачить, щоб поділитися з усім світом.
Шацькі озера
Шацький природний парк налічує 24 унікальних озера, що розливаються на території одного з найбільших болотно-озерно-лісових комплексів в Європі – Полісся.
Шацькі озера потопають у зелених просторах хвойних лісів. Це єдиний водний комплекс, тож озера, не маючи чітких меж, з’єднуються між собою протоками і каналами. Водойми багаті на рибу, лікувальні грязі, мають чисту, надзвичайно прозору воду і піщані береги. Найглибше із них – Світязь – визнане одним із 7 природних чудес України.
Цей куточок України – найкраще місце для спокійного, тихого відпочинку на фоні води. Шацькі озера прекрасні і дивовижні, але повною мірою відчути їхній затишок можна, лише віддалившись від шуму, створюваного натовпами відпочиваючих. Тому, ми радимо Вам обирати менш людні місця, які подарують Вам найкомфортніші, найприємніші та незабутні дні.
До речі, Шацькі озера – це простонародна їх назва. Насправді, кожне озеро має свою романтичну назву: тут і Луки, і Озерце, і Кримне, і Чорне… Вода в озерах не тільки дуже чиста, але й трохи мінералізована. Її можна спокійно пити, навіть не очищаючи. Неймовірна різноманітність риб в Шацьких озерах: окунь, плотва, щука, лящ, карась, короп, сом, в’юн, вугор, канадський сом, судак, сазан амурський і білий амур. В багатьох живуть також раки.
Прибережні ліси багаті всілякими ягодами: суниця, малина, лохина, чорниця, ожина, брусниця, журавлина. Є в місцевих лісах і гриби, причому високої категорії: боровики (білі), підосичники, підберезники, маслюки, лисички.
Озеро Синевир
На території Закарпаття розташовано 32 озера, але найпривабливішим і найчарівнішим вважається Синевир, яке одночасно є найбільшим і найглибшим високогірним озером України…
Синевир справедливо називають найкрасивішим озером нашої країни. Розташоване озеро серед Карпатських гір на висоті 989 метрів над рівнем моря. Його зіниця – зелений острів, що виглядає невеликим клаптиком суші посеред води. Утворився Синевир близько десятка тисяч років тому унаслідок потужного зсуву гірських порід від землетрусу. Спокійний і непорушний, він ніколи, навіть у час найбільших паводків, не виводить свої води із берегів.
Існує легенда, згідно якої мальовниче озеро утворилося від потоку сліз графської доньки Синь, на місці, де її коханого, простого верховинського пастуха Вира, було вбито камінною глибою за наказом підступного графа. Насправді ж Синевирське озеро утворилося у післяльодовиковий період.
Середня площа водного плеса становить 4-5 га, глибина озера – в середньому 8-10 м. Проте, місцями найбільші глибини Синевиру сягають 19-22 м. Це навіть більше, аніж в Азовському морі, найглибше місце якого – 14 м.
Вода – слабомінералізована, чиста, прозора. Тут водиться три види форелі – озерна, райдужна та струмкова. Проте, скупатися у Синевирі Вам не вдасться: окрім заборони, не дозволить ще й температура води, яка максимально нагрівається лише до 11-13°С. Краєвиди навколо водного дзеркала – надзвичайною мальовничі та величні. Стрімкі схили, вкриті стрункими ялинами, вік яких сягає 140-160 років, спадають прямо до водної поверхні.
На Синевир приїжджають святкувати багато весіль із різних куточків Карпат. Вважається, якщо молоді люди познайомилися та покохали один одного біля цього озера, то на них чекає справжнє кохання.
Недалеко від Синевирського озера, на Чорній річці, можна відвідати унікальний, єдиний у Європі Музей лісу і сплаву. Тут можна ознайомитися зі старовинним знаряддям праці лісорубів, побачити різні побутові та житлові споруди, пройтися по греблі, милуючись чудовими краєвидами, дихаючи цілющими пахощами свіжого повітря.
На території НПП «Синевир» розвідані і вивчені два з половиною десятка родовищ мінеральних вод, які лікують кишково-шлунковий тракт, опорно-руховий апарат та навіть променеву хворобу.
Урицькі скелі
Це пам’ятка природи національного значення, яка немає аналогів у Європі. Височенні скелі (до 50м) стоять просто посеред лісу. Це справжнє кам`яне царство, де рік за роком вода, вітер і сонце виточували цілу систему гротів – таємничих печер і ходів.
На сьогодні Урицькі скелі є частиною Національного природного парку «Сколевські Бескиди», який оберігає і вивчає унікальні ландшафти західної частини Карпат. Ви не тільки дізнаєтесь історію цих земель з домонгольського періоду, а й насолодитесь красою природи. Сюди варто прийти рано вранці, коли Урицькі скелі покриті прозорою димкою вранішнього туману, а сонячні промені освітлюють їх казкові схили.
У цілому скелі складають сім груп: Камінь (по центру), Гострий Камінь, Мала Скеля, Жолоб, Гулько, Хрест й одна скеля без назви.
У скелях були знайдені металеві вироби (хрестик, щиток персня з гравірованим малюнком птаха, бронзова булава 13 століття, кувалда, рубанок, наконечники стріл й списів та ін.), кераміка, скло, вироби зі шкіри. Ці й багато інших знахідок Ви побачите в музеї історії міста-фортеці «Тустань» у селі Урич. Але більше всього Ви будете вражені петрогліфами – скельними зображеннями. Їх наявність доводить існування язичницьких культур на цих територіях. Більшість петрогліфів – це солярні знаки – символи Сонця, яке дуже шанувалось древніми людьми.
Щоб побачити Урицькі скелі, можна скористатись оригінальним «Карпатським трамваєм». Це туристичний маршрут, який проходить старовинною, нещодавно відновленою залізницею, що колись у 19 столітті поєднувала Бойківщину й Австро-Угорщину. Дводенний тур починається й закінчується у Львові, охоплюючи найбільш цікаві місцини.
Буковинські водоспади
У гірській лісовій ущелині вздовж течії річки Смугарів на Буковині лягли срібними доріжками Смугарські водоспади. Залежно від пори року вони змінюють свої голоси, перетворюючись із тихих струмочків на голосні потоки.
Біля водоспадів є виходи великого вапняку, піщаника, сланцю. Буковинські водоспади, серед яких семеро найбільш відомих, об’єднанні в ландшафтний гідрологічний заказник місцевого значення з однойменною назвою. Сам заказник з площею в 38,5 га входить до Вижницького національного природного парку. Ці сім абсолютно різних за показниками водоспадів, що є унікальними для Карпат, мають перепад висот 3-19 метрів.
Перший водоспад – Ковбер (висота – 3, 5 м, більша ніж його ширина) – названий на честь заможного аристократа, що за часів Румунського королівства спорудив тут бетонну стіну для забору води для свого млина.
Другий – Сич (висота 10, 5) – вертикальний водоспад, знаходиться на 20 м вище від Ковбера, названий за особливе шипіння води.
Третій – Нижній Гук (висота – 9 м) – вертикальний водоспад, дещо вище за Сича.
Четвертий – Ворота (висота –3,5) – на 1 км вище за Нижнього Гука.
П’ятий – Середній Гук (висота –3, 5) – вертикальний водоспад, за 250 м від Воріт.
Шостий – Великий Гук (висота 9 м )– 500 м від Середнього Гука, вважається найгарнішим та найвищим водоспадом.
Сьомий – Верхній Гук (висота –5 м) – останній водоспад із низки відомих у цій місцині.
Базальтові стовпи
Базальтові стовпи Івано-Долинського родовища – творіння древнього вулкана, що діяв тут 650 мільйонів років тому . Ці камені утворилися в результаті селективного плавлення ультраосновної речовини мантії Землі. У час їх «народження» температура порід сягала 1300°С, пізніше магма застигла і на поверхні утворилися вражаючої форм стовпи. Чіткі і рівні багатогранники, розташовані в ряд на дві сотні метрів. Кам`яні велетні сягають 30 метрів у висоту.
Цією пам’яткою природа довела свою неперевершеність майстра-архітектора. Вона запропонувала нам унікальну споруду з стовпів, які вишикувані стрункими рядами і вражають своєю монументальністю та стрункістю геометричних фігур. А щоб глядач не втомився від одноманітності форм, йому представлена неперевершена скульптура базальтового віяла.
Заказник є комплексним: стратиграфічний, петрографічний, мінералогічний, палеовулканічний, розташований на західному схилі Українського кристалічного щита. Також на території заказнику є мінерали: адуляр, хлорит, яніт, кварц, халцедон, кальцит, барит, гематит, пірит, марказит, псиломелан, борніт, азурит, мідь самородна.
Оптимістична печера
Виявляється, найдовша у світі гіпсова печера знаходиться на Тернопільщині. Це горизонтальний лабіринт довжиною більше 240 км. Дзеркала підземних озер та дивовижні за формою і кольорами кристали. А ще «снігові кучугури» – скупчення на дні ходів прозорих голчастих кристаликів гіпсу, які назвали “печерним снігом”. Здається, час тут зупинився. Адже температура повітря в Оптимістичній печері не змінюється ніколи – вона не залежить від зміни пір року на поверхні.
Незабутній екстрим для шукачів пригод Ви знайдете саме в цій печері. Тут є неймовірні ходи, галереї, зали та кристали. Особливо вразить після важкого шляху Заозерний край – зал підземної краси, схожий на музей, де блищать кристали, а на стінах неймовірні природні малюнки.
Печера нині являє собою гарно обладнаний туристичний об’єкт. В ній облаштовані підземні стоянки, табори з гарячим чаєм та їжею. Тут можна заночувати, розбити табір, приготувати поїсти, і навіть купити продукти. Адже деякі туристичні групи вирушають сюди на кілька днів. Так що прогулянка по Оптимістичній печері принесе масу задоволення та нових знайомств.
Оптимістичну печеру відкрили у 1966 році, проте безліч її ходів досі недосліджені. Насьогодні відомо 10 районів печери, з’єднаних ходами.
Ось так дивовижно почаклувала природа на території України. Уявіть собі, що неймовірної краси озера, скелі, печери, пустелі і т.д., можна побачити на рідній землі і зовсім не варто шукати щось за кордоном. Тож, вирушайте в подорож по Батьківщині та отримуйте незабутні враження.