Як вибрати туристичний рюкзак, на що звернути увагу?

Емоції, які ви відчуєте в поході, безпосередньо залежатимуть від правильності підбору туристичної екіпіровки. Вам обов’язково знадобиться трекінгове взуття, комфортний спальник, надійна намет і хороший туристичний рюкзак, щоб все це нести на собі.

  • 20-40 літрів – до даної категорії відносять рюкзаки для міської шкарпетки і для одноденних вилазок. Сучасні ультралайт туристи здатні помістити всю свою екіпіровку для тижневого походу в рюкзак об’ємом до 30 літрів. Також, рюкзаки такого обсягу використовують альпіністи в якості штормових.
  • 40-60 літрів – стандартний рюкзак для нескладного річного гірського походу на 5-7 днів. В 2021-му році левова частка проданих туристичних рюкзаків мають об’єм 60 літрів.
  • 70+ літрів – дані рюкзаки вважаються експедиційними, підходять для багатоденних гірських походів і категорійних сходжень. Рюкзаки великого обсягу використовуються альпіністи і туристи під час зимових гірських походів, коли доводиться нести з собою багато теплого одягу та їжі.

Важливо! Вибір обсягу рюкзака повинен виходити з обсягу і ваги екіпіровки, яку ви будете нести з собою. Наприклад, ультралегким рюкзаки призначені тільки для перенесення ультралегкого спорядження. Якщо завантажити такий рюкзак важкої екіпіровкою, то він може банально не витримати такого навантаження і порватися. Спершу зменшуйте вагу і об’єм екіпіровки, а потім рюкзака.

style=”text-align:center”>Матеріали, використовувані при виробництві рюкзаків

Сучасні рюкзаки виготовляють зі всіляких поліестрових і нейлонових тканин. Залежно від щільності плетіння тканину буде володіти різними характеристиками. Чим вище щільність матеріалу – тим він буде міцніше. Також, для додання виробу особливих властивостей використовують різні технології плетіння (типу RipStop), при яких в тканину вплітається армоване волокно. Виробники якісної екіпіровки підбирають матеріал таким чином, щоб досягти оптимального співвідношення міцності виробу і його ваги.

Для виготовлення рюкзаків підвищеної міцності використовують матеріал відомої французької фірми Dupont під назвою Cordura. Даний текстильний матеріал володіє підвищеною щільністю і є одним з найбільш зносостійких і міцних. Військові і тактичні рюкзаки часто повністю шиють з кордюри. Недолік у цього матеріалу теж є – рюкзаки виходять досить важкими. Сучасні виробники кордюру використовують тільки в ділянках схильних до підвищеного стирання, наприклад, днище рюкзака.

На сьогоднішній день матеріал Dyneema володіє кращим співвідношенням ваги і міцності. Це поліетиленове волокно володіє неймовірною міцністю, низькою вагою, високою еластичністю і хімічну стійкість. Даний матеріал не схильний до впливу ультрафіолету і по своїй міцності в 1.5 рази перевершує армовані кевларові волокна.

Даний матеріал є дуже дорогим. В основному, з Dyneema шиють елементи страхувального альпіністського та скелелазного обладнання і штормові рюкзаки. Зовсім недавно, провідні світові виробники наметів стали застосовувати даний високомолекулярний матеріал при пошитті зовнішнього тенту і силових елементів намети. Ми вважаємо, що у даній галузі велике майбутнє.

У рюкзаку повинні бути якісні блискавки і фурнітура. Більшість виробників використовують блискавки від японського виробника YKK.

Який рюкзак краще каркасний або м’який

Для додання спинці жорсткості виробники вставляють в конструкцію металеві дуги та пластикові пластини. Найчастіше, для кращої вентиляції, виробники надають спинці рюкзаків вигнуту форму.

Однозначно сказати який рюкзак зручніше, з каркасом чи ні, не можна. Кожен рюкзак необхідно навантажувати і міряти особисто на себе. Однак, левова частка туристичних рюкзаків мають жорсткий каркас, коли міські рюкзаки невеликих обсягів частіше випускають з м’якою спинкою.

Для того, щоб рюкзак з вагою не так сильно натискав, на лямках, поясі і спинці використовують пом’якшуючих матеріалів. У дешевших рюкзаках застосовують поролон, а в дорогих – якісні спінені полімери. Поверх смягчителей нашивається сітчастий матеріал, яких добре відводить вологу і швидко сохне.

Незважаючи на те, що каркас рюкзака значно підвищує його вага – така конструкція необхідна для грамотної та ефективної розвантаження. Також, зміна форми спинки рюкзака може вплинути на ефективність провітрювання спини. У рюкзаках без жорсткого каркаса такі опції неможливі.

Ще одна приємна особливість туристичних рюкзаків з жорстким каркасом – їх спинку можна регулювати по висоті. Більшість моделей рюкзаків об’ємом більше 40-ка літрів регулюються. Довжина спинки рюкзака налаштовується таким чином, щоб м’які подушки лямок рівномірно прилягали до трапеції, а пояс сіл на стегнах кістки.

Рекомендації по підбору рюкзака

Важливо! Незалежно від виробника, популярності конкретної моделі, його ціни і хороших відгуках, будь рюкзак потрібно міряти перед покупкою, бажано з вагою.

Визначити ідеальний рюкзак можете тільки ви, тільки методом примірки і порівняння різних моделей. Рюкзак для походу повинен мати регульовану спинку під ваш зріст. Розвантажувальний пояс повинен лягти поверх кісточок ваших стегон, а лямки рюкзака не повинні сильно тиснути на ваші трапеції і спину.

При виборі варто звернути увагу на розташування кишень. Наскільки вам зручно буде ними користуватися? Чи достатньо їх під всякі дрібні речі? Чи є стегновий кишеню? Чи можете ви закріпити на рюкзаку трекінгові палки?

Також рекомендуємо вибирати рюкзак з бічними еластичними кишенями. Наприклад, туди дуже зручно поміщається пляшка з водою.

Для того, щоб розвантажувальна система рюкзака працювала належним чином, не забувайте затягуватися стабілізуючі стяжки на поясі, підтягувати плечові лямки і притягувати рюкзак до спини за допомогою верхніх затяжок. Якщо цього не зробити, то центр ваги рюкзака буде відтягувати вас назад, і він може розгойдуватися з боку в бік при ходьбі.

Нерідко рюкзаки комплектуються захисною накидкою від дощу Raincover і мають окрему кишеню під даний аксесуар. Перевірте, якщо її немає в комплекті, обов’язково докупите. Плюсом буде наявність бічних блискавок у рюкзака. Це називається фронтальний доступ, вам не потрібно буде розбирати весь рюкзак якщо вам знадобиться якась річ з середини, досить просто розстебнути рюкзак збоку і отримати швидкий доступ до всього вмісту.

Більшість сучасних рюкзаків оснащені кишенею і видихом під питну систему, якщо ви такий користуєтеся, то упевніться щоб така опція була присутня на обраному рюкзаку.

Якщо підвести підсумки всьому щоб було написано вище, то кращий туристичний рюкзак це той, який буде повністю відповідати вашим вимогам. Користуючись порадами і хитрощами з цієї статті, ви зможете визначити на який тип рюкзаків вам варто звернути свою увагу.

Дякуємо за увагу. Хороших походів і легких рюкзаків

Команда магазину Shambala підготувала для вас статтю з підбору рюкзака в похід, щоб похід по горам залишив після себе тільки позитивні враження.

1

Вага рюкзака, навіть під час літнього нескладного походу по горах тривалістю один тиждень, може становити 20 кілограм і вище. А тепер уявіть, така вага доведеться цілими днями нести на своїх плечах по гірських рельєфів з набором висоти. Саме тому багато експертів сходяться на думці, що рюкзак є найважливішою частиною екіпіровки туриста.

В 2021-му році на ринку існує безліч виробників туристичних рюкзаків, які відрізняються за вагою, обсягом і ціною. На особливу увагу заслуговує модель рюкзака від німецького виробника Tatonka Yukon. Вони випускаються різних обсягів і квітів. Дана лінійка також містить серію рюкзаків з більш вузькою жіночої спинкою. Рюкзаки від виробника Tatonka відомі світові завдяки своїй надзвичайній міцності і високій якості своїх виробів.

Якщо вас цікавить одна з найбільш технічно продуманих розвантажувальних систем, то варто звернути увагу на рюкзак від американського виробника Osprey Atmos. Дана модель має жіночий аналог і випускається різних обсягів. На сьогоднішній день, Atmos має одну з кращих спинок в індустрії туризму.

osprey_2

А тепер давайте розберемося як правильно вибрати рюкзак, де його купити і на що варто звернути увагу.

Зміст:

  1. Вибираємо обсяг рюкзака для походу
  2. Матеріали, використовувані при виробництві рюкзаків
  3. Рекомендації по підбору рюкзака

style=”text-align:center”>Вибираємо обсяг рюкзака для походу

У далеких 90-х в країнах пострадянського простору туристичні рюкзаки представляли собою безформні брезентові мішки радянського зразка, які мали просто величезні розміри. Через те, що даний тип рюкзаків володів м’якою спинкою і не мав розвантажувальної системи як такої, переносити на собі туристичну екіпіровку (яка в той час мала колосальний обсяг і вага) було проблематично. Туристи самостійно виготовляли з труб різного роду каркаси або користувалися радянськими алюмінієвими рамами для перенесення вантажу. Такі системи зовні були більше схожі на візок без коліс або розкладне ліжко, але ніяк не на те, що здатне полегшити життя.

Тільки на початку 2000-х в Україні почали з’являтися невеликі магазини, які завозили більш-менш якісні рюкзаки з Європи і США. З тих пір спостерігається тенденція на зменшення обсягу рюкзака і ваги екіпіровки в цілому. Якщо стандартом радянських туристів був рюкзак об’ємом 100 літрів і вище, то сьогодні, середній обсяг туристичного рюкзака становить 50-60 літрів.

Сучасні рюкзаки мають грамотну розвантажувальну систему, яка здатна до 90% ваги перенести зі спини на стегна. Всі ремені і спинка таких рюкзаків регулюються в залежності від зросту людини. Тобто ви можете підібрати рюкзак індивідуально під ваші вимоги.

Сучасна ультралегким екіпірування дозволяє вам відправитися в тижневий похід по горам упаковані в рюкзак об’ємом 30 літрів і зробити його легше 10-ти кілограм. Але навіть якщо збиратися в похід бюджетно, реально знизити вагу рюкзака до 15-20 кг і вміститися в 60 літрів.

Для того щоб правильно вибрати обсяг туристичного рюкзака, ми умовно розділили їх на кілька категорій:

  • 20-40 літрів – до даної категорії відносять рюкзаки для міської шкарпетки і для одноденних вилазок. Сучасні ультралайт туристи здатні помістити всю свою екіпіровку для тижневого походу в рюкзак об’ємом до 30 літрів. Також, рюкзаки такого обсягу використовують альпіністи в якості штормових.
  • 40-60 літрів – стандартний рюкзак для нескладного річного гірського походу на 5-7 днів. В 2021-му році левова частка проданих туристичних рюкзаків мають об’єм 60 літрів.
  • 70+ літрів – дані рюкзаки вважаються експедиційними, підходять для багатоденних гірських походів і категорійних сходжень. Рюкзаки великого обсягу використовуються альпіністи і туристи під час зимових гірських походів, коли доводиться нести з собою багато теплого одягу та їжі.

Важливо! Вибір обсягу рюкзака повинен виходити з обсягу і ваги екіпіровки, яку ви будете нести з собою. Наприклад, ультралегким рюкзаки призначені тільки для перенесення ультралегкого спорядження. Якщо завантажити такий рюкзак важкої екіпіровкою, то він може банально не витримати такого навантаження і порватися. Спершу зменшуйте вагу і об’єм екіпіровки, а потім рюкзака.

style=”text-align:center”>Матеріали, використовувані при виробництві рюкзаків

Сучасні рюкзаки виготовляють зі всіляких поліестрових і нейлонових тканин. Залежно від щільності плетіння тканину буде володіти різними характеристиками. Чим вище щільність матеріалу – тим він буде міцніше. Також, для додання виробу особливих властивостей використовують різні технології плетіння (типу RipStop), при яких в тканину вплітається армоване волокно. Виробники якісної екіпіровки підбирають матеріал таким чином, щоб досягти оптимального співвідношення міцності виробу і його ваги.

Для виготовлення рюкзаків підвищеної міцності використовують матеріал відомої французької фірми Dupont під назвою Cordura. Даний текстильний матеріал володіє підвищеною щільністю і є одним з найбільш зносостійких і міцних. Військові і тактичні рюкзаки часто повністю шиють з кордюри. Недолік у цього матеріалу теж є – рюкзаки виходять досить важкими. Сучасні виробники кордюру використовують тільки в ділянках схильних до підвищеного стирання, наприклад, днище рюкзака.

На сьогоднішній день матеріал Dyneema володіє кращим співвідношенням ваги і міцності. Це поліетиленове волокно володіє неймовірною міцністю, низькою вагою, високою еластичністю і хімічну стійкість. Даний матеріал не схильний до впливу ультрафіолету і по своїй міцності в 1.5 рази перевершує армовані кевларові волокна.

Даний матеріал є дуже дорогим. В основному, з Dyneema шиють елементи страхувального альпіністського та скелелазного обладнання і штормові рюкзаки. Зовсім недавно, провідні світові виробники наметів стали застосовувати даний високомолекулярний матеріал при пошитті зовнішнього тенту і силових елементів намети. Ми вважаємо, що у даній галузі велике майбутнє.

У рюкзаку повинні бути якісні блискавки і фурнітура. Більшість виробників використовують блискавки від японського виробника YKK.

Який рюкзак краще каркасний або м’який

Для додання спинці жорсткості виробники вставляють в конструкцію металеві дуги та пластикові пластини. Найчастіше, для кращої вентиляції, виробники надають спинці рюкзаків вигнуту форму.

Однозначно сказати який рюкзак зручніше, з каркасом чи ні, не можна. Кожен рюкзак необхідно навантажувати і міряти особисто на себе. Однак, левова частка туристичних рюкзаків мають жорсткий каркас, коли міські рюкзаки невеликих обсягів частіше випускають з м’якою спинкою.

Для того, щоб рюкзак з вагою не так сильно натискав, на лямках, поясі і спинці використовують пом’якшуючих матеріалів. У дешевших рюкзаках застосовують поролон, а в дорогих – якісні спінені полімери. Поверх смягчителей нашивається сітчастий матеріал, яких добре відводить вологу і швидко сохне.

Незважаючи на те, що каркас рюкзака значно підвищує його вага – така конструкція необхідна для грамотної та ефективної розвантаження. Також, зміна форми спинки рюкзака може вплинути на ефективність провітрювання спини. У рюкзаках без жорсткого каркаса такі опції неможливі.

Ще одна приємна особливість туристичних рюкзаків з жорстким каркасом – їх спинку можна регулювати по висоті. Більшість моделей рюкзаків об’ємом більше 40-ка літрів регулюються. Довжина спинки рюкзака налаштовується таким чином, щоб м’які подушки лямок рівномірно прилягали до трапеції, а пояс сіл на стегнах кістки.

Рекомендації по підбору рюкзака

Важливо! Незалежно від виробника, популярності конкретної моделі, його ціни і хороших відгуках, будь рюкзак потрібно міряти перед покупкою, бажано з вагою.

Визначити ідеальний рюкзак можете тільки ви, тільки методом примірки і порівняння різних моделей. Рюкзак для походу повинен мати регульовану спинку під ваш зріст. Розвантажувальний пояс повинен лягти поверх кісточок ваших стегон, а лямки рюкзака не повинні сильно тиснути на ваші трапеції і спину.

При виборі варто звернути увагу на розташування кишень. Наскільки вам зручно буде ними користуватися? Чи достатньо їх під всякі дрібні речі? Чи є стегновий кишеню? Чи можете ви закріпити на рюкзаку трекінгові палки?

Також рекомендуємо вибирати рюкзак з бічними еластичними кишенями. Наприклад, туди дуже зручно поміщається пляшка з водою.

Для того, щоб розвантажувальна система рюкзака працювала належним чином, не забувайте затягуватися стабілізуючі стяжки на поясі, підтягувати плечові лямки і притягувати рюкзак до спини за допомогою верхніх затяжок. Якщо цього не зробити, то центр ваги рюкзака буде відтягувати вас назад, і він може розгойдуватися з боку в бік при ходьбі.

Нерідко рюкзаки комплектуються захисною накидкою від дощу Raincover і мають окрему кишеню під даний аксесуар. Перевірте, якщо її немає в комплекті, обов’язково докупите. Плюсом буде наявність бічних блискавок у рюкзака. Це називається фронтальний доступ, вам не потрібно буде розбирати весь рюкзак якщо вам знадобиться якась річ з середини, досить просто розстебнути рюкзак збоку і отримати швидкий доступ до всього вмісту.

Більшість сучасних рюкзаків оснащені кишенею і видихом під питну систему, якщо ви такий користуєтеся, то упевніться щоб така опція була присутня на обраному рюкзаку.

Якщо підвести підсумки всьому щоб було написано вище, то кращий туристичний рюкзак це той, який буде повністю відповідати вашим вимогам. Користуючись порадами і хитрощами з цієї статті, ви зможете визначити на який тип рюкзаків вам варто звернути свою увагу.

Дякуємо за увагу. Хороших походів і легких рюкзаків