Поїздка в незнайоме місце (особливо за кордон) завжди хвилює. Як дістатися, де краще купити, що смачніше з’їсти. Відпочинок у Болгарії – не виняток. Щоб було простіше – врахуйте ці підказки.
Обмінники
Національна болгарська валюта – леви. 1 лев = 100 стотинок. Причому курс прямого обміну на гривні менш вигідний, ніж через євро. Вочевидь, через низьку ліквідність української валюти. Простіше кажучи, потім гривні нема куди дівати.
Станом на середину червня арифметика була наступною: за 10 гривень на болгарському курорті давали 50 стотинок, тобто 30 гривень – півтора леви. А 1 євро в обмінниках купували по 1,9 лева, притому, що в Україні євро можна було купити дешевше, ніж по 30 грн.
Курортний курс, традиційно менш вигідний. Шкала приблизно наступна: обмінники на вулицях Сонячного берега – 1,9 левів за євро, пункт обміну при готелі – 1,91; обмінники в менш туристичних містах (Поморіє) – 1,905; банківські відділення в Несебирі – 1,92; банківські відділення в Бургасі – 1,94.
Нижче, в підрахунках для зручності використано курс 1 лев = 15 гривень (по факту, при перерахунках через євро, виходить 15,6).
Екскурсії
На кожному кроці Сонячного берега – туристичні агенції. Вони поступаються за кількістю лише ресторанчикам і сувенірним крамничкам. Але ціни там не дуже привабливі. Наприклад, поїздка в Бургас з екскурсією містом коштуватиме 60 левів (900 грн) з людини. Тоді яка на громадському транспорті туди-назад можна доїхати за 12 левів (180 грн).
Схожа історія з Поморіє (туди квитки – по 3 леви в один бік), Созополем, Варною, Балчиком і т.д. Але навіть якщо вам нікуди не захочеться – все ж виділить один день на Несебир. Туди навіть їхати не треба. Здолати 5 км від центру Сонячного берега – дрібниця. Тим більше, що на всьому шляху безперервна лінія з магазинів.
Стара частина міста Несебир – це, майже острів, з’єднаний з материковою частиною півкілометровою дорогою. Йому, як мінімум, 3 тисячі років. Колись тут було фракійське поселення, потім – давньогрецький поліс, а з 1 століття нової ери – римське місто. Близько 60 років тому стара частина міста була оголошена археологічним та архітектурним заповідником, а в 1983 потрапила до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
Тут зберігся оборонний мур, який будували в кілька етапів (окремим його частинам – від 1400 до 2500 років) і шість храмів (повністю збереглися не всі) Х-ХIV століть. Сьомий – рештки Церкви Святої Софії, якому близько 1500 років. Між усім цим – автентичні старовинні житлові будинки. Майже всі вони збудовані за одною схемою: перший поверх кам’яний і нежилий, а над ним – дерев’яний другий поверх з кімнатами. На вузьких пішохідних вулицях – жодного вільного місця, де б не було ресторанчика чи сувенірної крамниці.
Транспорт
Якщо ж ви захочете пересуватися автобусом, то готуйтеся виділити 1,3 леви (20 грн) за квиток при поїздках по міським маршрутам – від Несебира до Єленіте. Так, дорого у порівнянні з українськими тарифами, але тут ви поїдете не в маршрутках чи аналогах «Еталон», а у великих автобусах (часто – зі здвоєним салоном). В чистих, з кондиціонерами і за таким графіком, що навіть на найбільш затребуваних маршрутах в години пік стоїть не більше 10–20 пасажирів.
Позаміський транспорт – такими ми їхали в Поморіє, Бургас і назад – максимально комфортний. З України до Болгарії ми їхали дуже хорошим автобусом міжнародного класу, але навіть він програв би тому, що їхав з Сонячного берегу до Бургаса і назад.
Аквапарки
На доступній відстані є відразу чотири великих аквапарки, не рахуючи готельних. Два основних – Action поруч з центральною частиною Сонячного берегу і Paradise на виїзді з Несебиру в бік Равди. Два інших – значно скромніші. Один в центрі Несебиру на піратську тему, інший – в Єленіте («Атлантида»).
Денний квиток в Action коштує для дорослих 40 євро (600 грн), для дітей і пенсіонерів (старше 65 років) – 20 євро (300 грн). Сімейний тариф (2+2) вийде лише на 6 левів дешевше – 114. Тут купа гірок різного рівня екстріму, велике окреме дитяче містечко, ціла річка по периметру, міні-зоопарк (в клітках є голуби, а роль голубів по дворах виконують чайки, які нікого не бояться), кілька басейнів. Головний мінус – пофарбовані в чорний колір дерев’яні місточки через «річку». Ступні – просто палають.
Paradise коштує дещо дорожче – 22 і 44 левів за дитину/пенсіонера і дорослого відповідно. Але якщо ви живете на Сонячному березі, то додайте ще 3 євро за поїздку на автобусі в один бік. Набір водних атракціонів – не гірший. Відмінності – в пенсійному віці, в Paradise він наступає в 60 років. Дорослими в обох випадках вважаються люди, вищі за 130 см. Хто не доріс навіть до 90 см і там, і там пройдуть в супроводі дорослого безкоштовно, але більшість локацій з огляду на встановлені ліміти, будуть недоступні.
«Атлантида» і «Карибські пірати» мають набагато менше атракціонів, але коштують 10–15 левів.
Магазини
Навіть якщо у вас «олл інклюзів» – все одно захочеться купити щось смачненьке місцеве, або забезпечити себе на час екскурсії, коли пропускаєте сніданок, обід чи вечерю. Тож продуктові магазини займають важливе місце на карті відпочивальника.
В Сонячному березі найнижчі ціни в супермаркеті «Младост». Орієнтуйтеся на місцевий автовокзал, а звідти – два квартали в сторону кільцевої дороги. З плюсів – ціни, постійні акції і досить непоганий вибір продуктів (на другому поверсі є ще й промислові товари). Мінуси – тіснява, не дуже чисто. У відгуках на різних форумах попереджали, що нерідко на касах пробивають «зайві» товари, стягуючи більшу суму за неіснуючу покупку, і радять до стотинки рахувати наперед. Але ми тричі робили покупки і жодного разу не стикалися з шахрайством касирів.
Неподалік (300 метрів) від «Младост» – супермаркет «Магніт». Трохи дорожче, трохи ширший вибір, чистіше і просторіше. Хороший магазин з приємними цінами – біля аквапарку Action – «М.М.». Тут найбільший вибір готових страв. Найбільш розгалужена мережа – ALDO, але там цінники ближче до курортних, ніж до супермаркетівських. Маленькі магазинчики, які розташувалися між готелями, – ще дорожчі. В Несебрі (точніше на виїзді з міста) є європейські мережеві супермаркети Lidl та Janette. А в Бургасі ще й Billa з Kaufland.
Ціни
Ціни на продукти можуть відрізнятися дуже солідно. Наприклад, одна маленька пачка болгарського лукуму в «Младості» коштує 0,84 леви (до 13 грн), а в ALDO – в півтора рази дорожче. 7 гривень на невеликій покупці – солідна переплата. Одна й та сама пляшка ракії в ціні може коливатися в ті ж самі півтора рази, а це вже різниця на 90 і більше гривень. Не полінуйтеся і пошукайте вигідніші варіанти.
Загалом же вартість продуктів не дуже відрізняється від тих, які звичні українцям. Фарш – 5 левів за кг, свинина з кісткою – від 6 левів, шинка або ковбаса хорошої якості – 15 левів, курячі окорочки – 4 леви, «кашкавал» (твердий сир) середньої цінової категорії – 12 левів. Щодо сиру, то особливу увагу привертає широкий вибір. На одній поличці – традиційний для нас (краве), а також «овче», «козе» і навіть «биволско». Правда в останньому випадку, це суміш – 30% буйволячого і 70% коров’ячого молока. Цікаво, що вартість при цьому різниться гривень на 30 на кілограмі.
Риба і крупи несподівано виявилися помітно дорожчими. Наприклад, заморожене філе хека по 9 левів, або рис по 3 леви.
Молокопродукти: 400-грамовий стакан 20-відстоткової сметани коштує близько 2 левів, 200-грамова пачка масла (82 %) – близько 4 левів, «сладольод» (морозиво) від 1 лева за пачку. До речі, дізнатися вартість морозива – найбільша пригода в магазині. Цінник один – на весь холодильник. На ньому зображені в хаотичній послідовності усі пачки з розміщенням поруч ціни. Проблема в тому, що зображення на такому плакаті-ціннику не завжди схоже на оригінальну упаковку.
Обов’язково спробуйте айран. Його дуже багато різних марок. Як правило – близько 80 стотинок за 0,5 л.
Хліб/батон – до 1 лева, місцеве пиво – від 1,2 леви за банку 0,5л. Овочі та фрукти, незважаючи на більш теплий клімат, коштувати можуть навіть дещо дорожче, ніж в Україні. Причина в тому, що більшу частину з них везуть з Греції.
Їмо на ходу
Вартість страв в курортних ресторанчиках – від 8 (картопля і нагетси або крильця) чи 10 левів (паста) до 12 (піца) чи 15 (м’ясо-гриль з картоплею та овочами) левів.
На вулиці можна взяти шматок піци чи бургер за 2–3 леви, або дюнер за 3–4 леви. Будьте готові до того, що в дюнер (майже шаурма, але з відмінностями) покладуть смажену картоплю (з бургером теж там може бути), а сама паляничка буде згорнута у вигляді конуса. Їсти буде значно менш зручно, ніж звичну українцям шаурму.
Що везти
Дітям – солодощі. Лукуми (болгарською мовою – локум) займають левову частку вітрин, відведених для тих, хто любить ласувати солоденьким. Різні смаки, різні добавки (родзинки, горіхи, інжир…), різні обсяги і виробники. Ціна – від 0,8 до 15 левів за пачку.
Дорослим – національний алкогольний балканський напій ракію. Фактично це фруктовий самогон. Приїжджі чомусь найбільше люблять кайсієву ракію (абрикосову), але від самих болгар доводилося чути, що все, крім гроздової або мускатної (різні назви для виноградної) – не ракія. Є ще зі слив, груш (крушева), яблук, вишні (черешова), айви (дюлева). Ціни – від 7 (0,7 за яблучну) до 55 (0,7 з грушею в пляшці) левів. Найбільш поширені бренди – від 12 до 20 левів.
Інший класичний варіант – продукція, в основі якої лежить болгарська троянда. Або мило (до 2 левів за брусочок), або варення з пелюстками троянди (баночка 250 мл в районі 3 левів).
Магніти, відкривалки, листівки, різноманітні сувенірні фігурки (чайки, черепахи, дельфіни тощо) в сусідніх крамничках можуть коштувати з різницею в півтора-два рази. Найдешевша точка з магнітами (будь-які по 1 леву) – з боку через дорогу від готелю «Свежест» (біля казино – на розі двох вуличок).