Осінні фестивалі добряче відрізняються від літніх чи веснинях, адже це без гамірних наметових містечок, які облаштовують здебільшого на природі. Восени йдеться про вже знані у певних колах події, яким не один десяток років, і невеличкі міські зустрічі любителів різних галузей культури: книговидання, кіно, театр. Впродовж осені попри війну готують кілька різнопланових фестивалів.
Осінній фестиваль у Києві, книжки
Дата: 8-10 вересня
Місце: Київ, торговий центр «Gorodok Gallery», що на проспекті Степана Бандери, 23 (Pochayna Event Hall, який на третьому поверсі)
Вхід вільний/за благодійними внесками
KyivBookFest – це новий книжковий фестиваль. Організатори позиціонують його як подію, де будуть максимально враховані інтереси видавців. Тому програма на 8 тематичних блоків складена з двох більших частин:
- Книжкова виставка-продаж – вільний вхід, територія для відвідувачів, аби вони змоглли спілкуватися з видавцями та придбати книжки.
- Галузевий форум – місце для всіх подій книжкової сфери, програма якої складатиметься з блоків, серед яких професійні події, військова тематика, дизайнерські заняття, презентація новинок книжкової сфери, дитяча програма… і багато іншого. Вхід на територію подій відбуватиметься за благодійними внесками. Мінімальна вартість 100, максимальна – 1000 гривень. Крім входу на подію за дорожчі внески можна буде додатково отримати книжку чи сувенір. Про це детальніше на сайті фестивалю.
Тут на 9 локаціях готують 2000 м² виставки, 100 подій, 83 учасники книжкового ринку. Серед запрошених гостів політик та історик Володимир В’ятрович, видавець Іван Малкович, письменниці Марія Матіос і Мар’яна Савка, письменники Василь Шкляр і Андрій Кокотюха та багато інших.
Фестиваль мотоциклів та рок-музики, Черкаси
Дата:8-10 вересня
Місце: Черкаси, вул. Дахнівська, база відпочинку «Дубки»
Вхід за благодійними внесками
Мото-рок-фестиваль «Сила нації» це хвацький драйв на березі річки-притоки Дніпра, неподалік від самого ревучого. У передмісті Черкас злетяться байкери 3 дні благодійного музичного фестивалю:
- спортивні змагання;
- потужний концерт українських гуртів;
- частування кашею та юшкою;
- збір коштів для бійців ЗСУ;
- фудкорт і бар
Зібрані кошти з благодійного концерту підуть на підтримку ЗСУ. Рок-гурти, що заряджатимуть байкерів: «GORGONOPSIAN» (Stoner/Southern Metal), «Крутий заміс» (козацький фольк-рок). Поряд з базою є сосновий ліс, пляж доступний для фестивальників, найдовша в Україні дамба (17 км). Більше можна дізнатись у фейсбук-групі мотозльоту: https://www.facebook.com/groups/2056236627738138/
Не зовсім фестиваль літератури і вина, Чернівці
Дата:8-10 вересня
Місце: Чернівці
Вхід вільний
Meridian Czernowitz офіційно вже не є традиційним фестивалем, а міжнародними поетичними читаннями. Втім, у нього ознак міського фестивалю, за якими неодноразові учасники люблять їздити у вересневі Чернівці: тематика, багата програма, знані учасники з різних країн. У програмі — літературні читання, презентації нових книжок, публічні дискусії та винно-книжкові дегустації.
Фокусом цьогорічного Меридіана є презентації поетичних і прозових знакових книжок 2023 року, написаних про війну росії проти України письменниками і письменницями, які служать у лавах ЗСУ або займаються волонтерською діяльністю: Олександр Михед, Андрій Любка, Ярина Чорногуз, Артем Чех, і звісно ж Сергій Жадан.
Частиною цьогорічного Меридіану стануть винно-книжкові дегустації Book’o’Wine, де виступлять Юрій Андрухович, Тарас Прохасько та інші. Під час ХІV Meridian Czernowitz збиратимуть кошти на потреби ЗСУ, які організовують письменники й волонтери — Сергій Жадан й Андрій Любка. Деталі на офіційній фейсбук-сторінці організаторів, літературної корпорації: https://www.facebook.com/meridiancz
Гастрономічно-аграрний фестиваль, Івано-Франківськ
Дата:23-24 вересня (9:00 до 21:00)
Місце: Івано-Франківськ, вулиця Чорновола, 128 стадіон «Рух»
Вхід вільний
Місто, що так близько до Карпат. Регіон овечого сиру, кришталевих джерел та гірських пасік. 70 крафтових виробників з усіх куточків країни зберуться в Івано-Франківську, Крім частувань тут організують різноманітні кулінарні майстер-класи, цікаві лекції, перегляди фільмів просто неба, смачні страви від франківських рестораторів та інтерактивний простір для малечі.
Фестиваль короткометражного кіно, Івано-Франківськ
Дата:28 вересня-1 жовтня
Місце: Івано-Франківськ, різні локації
Ще раз про невеликий невеличкий фест у Івано-Франківську. Тут втретє крутитимуть короткометражні кінострічки на Міжнародному фестивалі короткого метру «4:3».Його унікальність, принаймні в українському контексті, — у тому, що на фестивалі демонструють лише кінострічки, у яких співвідношення сторін екрану 4 до 3. А ще, це єдиний кінофестиваль на Прикарпатті.
«Ми робимо великий акцент на українському кіно, залучаючи авторів, які займаються сучасним створенням кіно в форматі 4:3, проводячи дискусії, лекції, майстер-класи та обговорення, спрямовані на краще осмислення природи формату 4:3 та кіно загалом. Таким чином, поєднуючи усі контексти, які існували довкола формату 4:3, починаючи з моменту створення кіно і до наших днів, ми надаємо майданчик дуже важливому діалогу про природу та розвиток кіно загалом», — коментує співзасновник і режисер Олександр Гойсан.
Театральний фестиваль, Херсон і не тільки
Дата: 8-16 вересня
Місця: Херсон та інші міста
Для театралів країни це вже добре знаний фест, і цього року вже 25 за ліком розпочнеться традиційно у Херсоні прем’єрою театру-організатора. І безпосередньо в Херсон доїдуть кілька театрів-учасників, незважаючи ні на що. XXV міжнародний театральний фестиваль «Мельпомена Таврії» відкриється водночас у 25 театрах України а ще у турецькому Стамбулі. Частина колективів зможуть виступити в обласному центрі, інші долучаться онлайн.
Програма фестивалю «Мельпомена Таврії»
Театральний фестиваль, Форум видавців – Львів
Дата: 5-10 жовтня
Місця: театри Львова, Порохова вежа
Важко писати про фестивалі без столиці Галичини. Їх тут матимемо два, обидва у довтні. Початки фестивалю “Золотий Лев” сягають 1989 рoку. Відтоді він став міжнародним і асоціюється з безкоштовними виставами та дійствами просто неба на вулицях і площах міста.
Сценічні вистави відбуватимуться в театрах Львова: «Воскресіння», імені Леся Курбаса, Перший, імені Марії Заньковецької, у Будинку Офіцерів. Театралізоване відкриття фестивалю відбуватиметься на площі перед університетом імені Франка 5 жовтня о 16:00.
Серед додаткових заходів у межах фестивалю буде проведено дискурс на тему: «Війна і театр: реалії і можливості» за участі представників театральної спільноти з різних міст України. А також впродовж всього фестивалю діятиме український павільйон Паризького квадрієнале сценографії 2023 «Сад живих речей» від провідних сценографів України.
Детальна програма фестивалю та анонси вистав на сайті golden-lion.com.ua та в театрі «Воскресіння». Квитки продаються на ticketclub.com.ua та на kontramarka.ua.
А Форум видавців, що вже давно не просто форум, а справді фестиваль, і відзначить своє тридцятиліття у ті самі дні: 4-8 жовтня. Він відбудеться у змішаному форматі: наживо та онлайн. Україномовну онлайн-трансляцію подій можна буде переглянути на сайті bookforum.ua. Письменники, інтелектуали та культурні діячі говоритимуть про прийдешнє, у якому Україна є сильним незалежним суб’єктом політичного світу, а кожна українка/українець відчуває свій вплив на власне й стороннє життя. Основна програма 30-го Lviv BookForum налічує понад 30 подій. Відбудуться дискусійні панелі, дитяча програма, традиційна Ніч поезії і музики (відбудеться у Нижньому залі Лялькового театру), програма видавців, розмови, присвячені вшануванню пам’яті і творчості загиблих від війни українських письменників Вікторії Амеліної та Володимира Вакуленка. Програму буде оголошено згодом.
Книжковий ярмарок організують на новій місцині, поряд з Пороховою вежею – старовинною фортифікаційною спорудою, що на вулиці Підвальнiй.
Форум Via Carpatia
Дата: 14-15 жовтня
Місця: Івано-Франківськ
Знову віртуально мандруємо у столицю Прикарпаття, де у середині жовтня організують не зовсім фестиваль, а мистецько-інтелектуальний форум. У минулі роки він відбувався у серці Гуцульщини – у Верховині та Криворівні, а також у Львові.
«Майбутнє традиції: українське у глобальному світі» — такою буде головна тема цьогорічного Форуму Via Carpatia. Цього разу подія буде дводенним простором для діалогу і осмислення української традиції, її трансформації в майбутньому та презентації у світі. 14-15 жовтня прикарпатський край збере десятки українських інтелектуалів, військових письменників, волонтерів, митців, освітян, науковців, акторів, громадських та політичних діячів.
У рамках Via Carpatia 2023 проведуть 6 панельних дискусій: «На перехресті. Доля традиції в глобалізованому світі», «Вийти з тіні. Позиціонування України в світі», «Еміграція та солідарність. Між консервацією давнього і просуванням сучасного», «Становлення Збройних Сил та волонтерства. Роль традиції в модернізації», «Віднайдення себе. Війна як тригер національного самопізнання» і «Церква між традицією та майбутнім». Учасники: Віталій Портников, Йосиф Зісельс, Микола Княжицький, Мирослава Барчук, Анжеліка Рудницька, Ростислав Держипільський, Ольга Сало, Ельміра Аблялімова, Тетяна Пилипець, Володимир В’ятрович, Богдан Тихолоз, Віталій Гайдукевич, Марина Сингаївська, Леонід Фінберг, Антін Борковський та інші.
Водночас проходитиме Літературно-мистецька зустріч «Слово у війні» — книжкова толока, на яку до Івано-Франківська приїде близько двох десятків військових письменників. Дехто – прямісінько із фронту.
На Форумі військових письменників, як правило, збираються ті, хто — так вони про себе кажуть — не вважають себе письменниками. Бо «просто описують те, що бачили на власні очі». Зауважте, те, що бачили на власні очі на «нулі», — пояснює кураторка “Слова у війні” Тетяна Пилипець, директорка Львівської бібліотеки імені Романа Іваничука, співзасновниця Форуму військових письменників та літературно-мистецького фестивалю “Кальміюс”.
Цьогоріч інтелектуальні дискусії доповнить Івано-Франківський національний академічний драматичний театр ім. Івана Франка – показом вистави «Нація». Також очікується виступ оркестру 10-тої окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс» і співака Юрія Йосифовича. Відбудеться низка тематичних лекцій у Прикарпатському національному університеті імені Василя Стефаника. Форум вестиме легенда української музики незалежності, заслужена артистка України Анжеліка Рудницька.
Осінній фестиваль у столиці, кіно
Дата: 21-29 жовтня
Місце: Київ
Один з легендарних кінофестивалів України. Його заснували аж у 1970 році. Відтак цьогоріч буде 52ий раз, коли кіногурмани смакуватимуть молоде вітчизняне кіно. Саме його розвиток є головною метою фестивалю «Молодість». Хоча за десятиліття завдяки його престижу свої спроби мають за честь подавати кінотворці з різних країн. У конкурсній програмі переглядають повнометражні фільми дебютантів і короткометражні.
Цього року до повнометражного міжнародного конкурсу було відібрано 12 стрічок з усього світу. Серед фільмів, що змагатимуться за перемогу на 52-й «Молодості» — учасники та лауреати найвідоміших та найпрестижніших кінофестивалів, як-от Канни, Берлінале, Локарно, Сан-Себастьян, Міжнародний кінофестиваль в Роттердамі тощо. За головний приз в Міжнародному конкурсі в категорії Фільми повнометражного конкурсу буде змагатися фільм “Степне” відомої режисерки Марини Вроди. Окремі конкурси:
- дитяче+підліткове кіно;
- дебютні повнометражні документальні фільми;
- українські короткометражні фільми.
«Скандинавська панорама» – стрічки північноєвропейських країн, FORMA – експериментальне кіно, будуть присутні вже улюблені глядачами секції Midnight Special та Emerging Artists. Традиційна програма «Фестиваль фестивалів» збере лауреатів провідних світових кіноподій. Сучасне українське кіно буде представлене як в міжнародному й національному (короткометражні фільми) конкурсах, так і в позаконкурсній програмі «Українські прем’єри». Загалом буде показано понад 150 повнометражних та короткометражних фільмів. З програмою фестивалю можна ознайомитися на офіційному сайті імпрези.