Мекка українського археотуризму – Мамай-гора

Чи відомо вам про археологічний туризм? В Україні є локація, на яку приїздять охочі долучитись до справжніх розкопок!

Археологічний туризм — це різновид туризму, метою якого є відвідування місцевості, пов’язаної з археологією та археологічними розкопками. Його можна організувати самотужки (що потребує спеціальних знань, обладнання і часу) або ж відвідати локацію, де відбуваються розкопки. Втім, далеко не усі розкопки є доступними для широкого кола людей.

img_0119

Однак у Запорізькій області є місцевість Мамай-гора, де з 1988 року щоліта розкопують древні поховання різних кочових племен, які населяли Південне Подніпров’я і Причорномор’я: скіфи, половці, ногайці. Мамай-гора розташована поблизу села Велика Знам’янка, що майже на межі Запорізької та Херсонської областей. Її досліджують викладачі-історики та студенти Запорізького національного університету, які проходять тут літню практику. Та щоб розкопки стали масовішими, а про них стало відомо більшій кількості людей, у 2019 році тут вирішили запрошувати й волонтерів, для яких розкопки стають незабутньою літньою пригодою, – участь для них безкоштовна. Через соцмережі (сторінки експедиції є у Facebook та Instagram) оголошують можливість долучитись, оприлюднюють перелік документів, необхідних для участі та суму оплати за харчування у таборі. До розкопок допускають навіть батьків з дітьми від десяти років, – їх не зобов’язують до фізичних навантажень, та навіть перебування у польових умовах і спостереження за справжніми археологами їх зацікавлює. Дістатись сюди можна через Херсон (звідти – кілька годин рейсовим автобусом у напрямку на Запоріжжя) чи з Запоріжжя (близько двох годин автобусом). Відтак уже неодноразово сюди приїздили охочі доторкнутись до древніх історичних артефактів, спробувати знайти щось цікаве у землі чи провести якийсь час під спекотним сонцем українського степу. Копати на відкритому сонці сухий ґрунт на перших порах важко, та учасники процесу змінюють один одного, до того ж глибина ям мала – близько метра.

img_9855

Чому ж археологи зробили ці розкопки доступними для всіх охочих? На Мамай-горі захоронення відбувались із давніх давен: ще 8000 років тому, а новіші поховання – близько 600 років назад. Приблизна площа цих захоронень – 30 гектарів, історики зацікавлені, щоб дослідити якомога більше тутешніх поховань, – звідси й зацікавлення у робочій силі. Крім волонтерів помагає копати бульдозер – його археологи орендують, кошти на це збирають до початку сезону розкопок.

img_0100

Зазвичай вони тривають впродовж липня, і кілька днів серпня. Час перебування волонтерів не обмежують. Для них тут дещо поблажливіші умови, ніж у студентів, та копають землю по кілька годин на день майже всі, крім відповідальних за кухню та керівників експедиції.

IrJb6DI
ygF5frb

Коли знаходять цікавий предмет, пропонують побачити і навіть потримати у руках. У руках одного з керівників експедиції Геннадія Тощева – глечик епохи Неоліту

і нагрудна жіноча прикраса раннього Середньовіччя.