Що ми знаємо про Каабу?

Напередодні одного із найголовніших свят усіх мусульман – Ід-аль-адха (Курбан-байрам), мільйони віруючих здійснюють хадж у місто Мекка, до Кааби. Увесь світ щороку приділяє велику увагу цьому паломництву, і таким чином мусульманський хадж стає темою на перших шпальтах газет і журналів. І не лише мусульманських. Це грандіозне паломництво має чималенький вплив на хід людської історії, адже не всі знають, що Кааба – це, по-суті, перший храм Аллаха тут, на Землі, споруджений саме людиною.

kaaba

Як написано в Корані…

Аллах розповів про Каабу у священній книзі мусульман приблизно ось так: „Візьміть місце Ібрагіма та зробіть його місцем моління. Ми заповідали Ібрагіму та Ісмаїлу очистити Мій дім для здійснення обходу, і тих, що там перебувають, і що поклоняються та б’ють поклони. І ось що сказав Ібрагім: „Господи! Зроби цю землю безпечною та наділи її керівників плодами – тих, хто увірував у Аллаха.” І відповів Господь: „А тих, хто не увірував, Я тільки дам землю на деякий час…”

Відтоді й повелося, що мусульмани щороку здійснюють обряд молитви, звертають свої карі очі на Чорний камінь Кааби, – місце поклонінння перших мусульманських пророків. А ті віруючі, хто не має ні грошей ні сил самотужки дістатись Кааби, здіснюють цей ритуал на віддалі.

Правовірні мусульмани зобов’язані хоча б раз у своєму житті здійснити паломництво (хадж) до Кааби, священного каменя, довкола якого, образно кажучи, обертається віра мусульманська. Кожен, хто потрапляє до Мекки, виголошує ритуальну молитву, що починається словами: “Лабайк-аллахума лабайка”, що означає „я тут, Господи, я тут”. Паломництво до Мекки, де щороку збираються мусульмани з усього світу, символізує, насамперед, їхню велич та єдність. Це зрозуміло навіть немусульманам, а от хто і коли встановив Каабу, – невідомо.

Чому саме Кааба?

Теперішній центр паломництва правовірних був священним для усіх народів Аравії задовго до виникнення мусульманства. З давніх давен біля цілющого джерела Зам-зам спорудили невелике святилище у формі прямокутної кам’яної загорожі – Кааба (з арабської – „куб” або ж „високе місце, оточене увагою й повагою”). І ось уже понад 1400 років до Кааби звернено щоденні молитви – причому, по 5 разів у день.

Розміри Кааби у наш час складають: 12,05 метрів заввишки, загальна площа 191 кв. м.; внутрішня площа – 13 х 9 метрів, ширина стін – 1 м, пілога всередині на 2,2 м вища за ту, де здіснюють Таваф. Стеля і покрівля кааби – з тику, вкритого нержавійкою. Стіни – з каменю, відполірованого зісередини. Причому, кути Кааби встановлено строго у всі чотири сторони світу. Цю невеличку споруду зводили Пророки Адам, Ібрагім, Ісмаїл і Мухаммад. Відтоді Кааба пережила 12 перебудов.

Кааба має двері, зроблені зі щирого золота вагою 286 кг. У східний кут (на висоті 1,5 м) вмонтовано аль-Хаджар аль-Есвад – „чорний камінь”, оправлений у срібло. Вважають, що цей камінь метеоритного походження. Легенда свідчить, що спочатку він був білим, але почорнів від численних людських гріхів. Під час паломництва мусульмани мають за честь поцілувати чи бодай торкнутися цього каменю. Щороку Каабу драпірують новою кісвою – чорною тканиною з вишитими золотом та сріблом сурами (розділами з Корану).

Під мінаретами

Довкола Кааби споруджено священну мечеть Харам (аль-Масеж аль-Харам), котру ще іноді називають Забороненою мечеттю. Розбудова першої мечеті датується 638 роком, однак нині суща споруджена тут лише в 1570-му. Наприкінці 1980-х років до неї прибудували два мінарети та дещо обновили саму споруду. Саме в цій мечеті тепер є ворота короля Фахда. Вражає й те, що 8 мінаретів довкола мечеті сягають у висоту 95 метрів, а до мечеті є майже 50 входів.

Варто зауважити, що у 930-му році Чорний камінь було викрадено карматами, котрі осіли у Бахрейні. Повернули камінь тільки через 21 рік. Його унікальність встановили за однією цікавою властивістю – камінь не тоне у воді. У 1050 році безумний єгипетський халіф наказав своїм підданим знищити реліквію. Протягом століть Кааба двічі була охрещена вогнем, а в 1626 році її затопило. Після усіх нещасть камінь розколовся на 15 частин. Зараз вони скріплені цементним розчином. Чорний камінь, окрім космічної, має ще й релігійну легенду. Кажуть, що цей камінь приніс Адамові з раю ангел Гавриїл. Це була відповідь Небес на розкаяння Адама та визнання гріхів. Очевидці свідчать, що на цьому камені навіть є відбиток ступні одного із засновників, адже коли Каабу тільки-но будували, камінь здійнявся у повітря і почав літати.

Словничок-довідничокІслам – батьківщиною цієї релігії є північно-західна частина Аравійського півострова, провінція Хіджаз зі священними містами Мекка та Медина.

Коран – перша письмова пам’ятка арабською мовою, що містить релігійні погляди на світ та природу, правові норми й обряди, ритуали й традиції арабів. Мусульмани вважають його словом Аллаха, що зійшло з неба, вкладене в уста Мухаммеда самим Богом.

Дивіться також цікаве відео на нашому каналі: Подорож Італією – Паола

Шаріат – комплекс юридичних норм, приписів та правил поведінки, релігійного життя та вчинків громадянина, дотримання яких є угодним Аллаху.

Намаз – щоденна п’ятиразова молитва: на світанку, ополудні, в другій половині дня, після заходу сонця та на початку ночі.

Хадж – паломництво до священних місць ісламу.