Одне з чудес Рівненщини – Тараканівський форт

tarakanivskii_fort_golovna

Вам хочеться поблукати містечком-привидом? А пробиратися його лабіринти? Ну, а послухати таємничі історії, які траплялися з тими, хто тут бував? Тоді Вам обов’язково сподобається Тараканівський форт. Таких у світі лише три, і одна з них – в Україні, на Рівненщині. Тараканівський форт – це ціле військове містечко, частина якого знаходиться під землею. Це ідеальне місце для відпочинку тих, хто любить пригоди.

З історії …

tarakanivskii_fort4

Розташована ця архітектурна пам’ятка неподалік від села Тараканів Дубенського району Рівненської області, в мальовничій місцевості над рікою Іквою. До сьогодні, на жаль, збереглися лише руїни форту, але їхнє природне оздоблення, розташування на мальовничих пагорбах, роблять це місце незабутнім. Побудований Тараканів форт ще наприкінці 18 століття для захисту залізничної лінії Львів-Київ. Тому, Ви можете почути ще й інші назви споруди – Дубенський форт або Нова Дубенська фортеця.

tarakanivskii_fort2

Тараканівський форт — зразок військово-інженерного мистецтва. Це бетонно-земляне укріплення, виконане із застосуванням цегли та чавунних деталей, з яких були зроблені герметичні двері й усі драбини. Потрапити в середину можна було лише з допомогою висувного залізного мосту.

Спочатку будівельні роботи очолив військовий інженер-полковник Борисов (його історики вважають автором проекту Тараканівської фортеці), а згодом будівництвом керував інженер-полковник Баумгартен. Стратегічне призначення Дубенського форту — обороняти залізничну і шосейну дороги з Кременця і Радзивилова, затримуючи супротивника до збору військ з прикордонної смуги, і забезпечувати базу військам, що відступають.

tarakanivskii_fort5

Та за іронією долі Тараканівський форт за призначенням так і не використали. Уже в 1900 році його перетворили на склад, а згодом на в’язницю. У 1915 році шедевром військово-інженерної думки скористалися австрійці. Вони ж його і зруйнували у 1916 році під час Брусилівського прориву.

Форт має форму ромба зі сторонами до 240 м та висотою до 6 м. Укріплений потужними стінами та захищений ровами. Щоб краще уявити масштабність споруди, то для прикладу уявіть, що у казематах форту могло розміщатися до 800 осіб. В центральній частині форту зведена двоповерхова казарма, до якої ведуть чотири підземні ходи, прокладені під другим земляним валом. Там розташовувались житлові, складські та господарські приміщення для артилерійської роти та штаб коменданта форту. Периметр форту складений зі 105 так званих безпечних казематів і, щоб до них потрапити, треба було подолати подвійну лінію оборонних рубежів. У свідченнях за 1905 рік йдеться, що каземати призначалися як для бойових дій, так і для проживання. А ще тут були склади, лазарет, операційна, дезінфекційні камери, морг, туалети і колодязі. Усі каземати були оснащені вентиляцією та обігрівались печами.

Дивіться також цікаве відео на нашому каналі: Цвітіння сакур та весна в Ужгороді

Форт мав численний гарнізон та був добре озброєний (оснащений далекобійними гарматами великого калібру). Окрім того, у форті була встановлена каналізація, водопровід і навіть спеціальна піч, де спалювали нечистоти. Усі приміщення підземних коридорів і кімнат мали електричне освітлення.

tarakanivskii_fort6

1965 року Міністерство торгівлі зробило спробу обладнати на базі форту склад консервованої продукції. Були проведені роботи з розчистки казематів, виготовлені стелажі, двері, проведено освітлення, але надмірна вологість і випаровування не дали можливості зберігати продукти. Штаб Прикарпатського військового округу також зробив спробу обладнати тут склад автотракторних запчастин. Були проведені трудомісткі підготовчі роботи, але від ідеї відмовилися з тієї ж причини.

Час руйнує форт, а також наше ставлення до нього. Скільки ще простоять не такі вже й міцні фортечні мури — невідомо. Однак достеменно відомо одне — вже сьогодні потрібно не дати перетворитися Тараканівському форту на суцільну руїну.

Для туристів

tarakanivskii_fort1

Сьогодні Тараканівський форт живе своїм життям. У теплу пору майже щодня зустрічає туристів. На нічліг в теплу пору можна стати табором на березі річки Ікви. У селі Тараканів можна замовити номер у готелі.

Тараканівський форт на сьогодні знаходиться в аварійному стані. Аби уникнути нещасних випадків краще звернутися до екскурсовода, який добре ознайомлений з будівлею, адже неуважність та безвідповідальність може закінчитись трагічно. Відомо немало випадків, коли туристи, вирушивши до форту вперше в житті, потрапляли в небезпечні місця і в результаті серйозно травмувались. Тим більш екскурсовод чи просто добре обізнаний місцевий житель, може багато чого цікавого розповісти з історії та сьогодення цієї містичної споруди.

Легенди та привиди Тараканівського форту

tarakanivskii_fort_prividi

Місцеві мешканці стверджують, що тут розміщений надзвичайно сильний енергетичний центр. Розповідають також, що Тараканівський форт “облюбували” привиди. Зафіксовано безліч свідчень туристів, які стверджували, що господарі руїн з потойбічного світу супроводжували їх під час екскурсій. Старожили розповідають, що колись в цих місцях заблукав загін НКВС і безслідно зник.

Місцеві легенди говорять про те, що тут вночі чути голоси, постріли зброї, з’являються дивні тіні. Існує чимало свідчень того, що саме в нічний час відбуваються найдивніші події. Люди дійсно чують потойбічні звуки, бачать тіні і навіть помічають переміщення предметів.

Колись фортецю відвідали журналісти програми “Неймовірно, але факт”, проте зафіксувати появу “жителів” форту не вдалося через неполадки з апаратурою (можливо, це саме привиди почаклували з нею), але журналісти стверджують, що впродовж дня в декількох місцях підземелля за ними таки спостерігали дві постаті невідомого походження.

tarakanivskii_fort3

Колишній оборонний об’єкт і досі не втратив свого військового статусу і належить Міністерству оборони України. Тараканівський форт перебуває на балансі місцевої військової частини.

Тож, відчути воєнний дух минулого можна саме в селі Тараканів, де розташована оборонна споруда – Тараканівський форт. Особлива форма форту, його зовнішня потужність та архаїчний печерний вигляд приваблюють туристів з усієї України. Тому, вперед за враженнями.