Така різна вода

voda_planeti

Без води людина може прожити лише кілька днів, вона необхідна будь-якому живому організму. А як добре скупатися в морі в жаркий день, або доставити собі естетичне задоволення, милуючись красою озерного пейзажу. На Землі є лікувальні джерела, багаті корисними речовинами, але є і ті, які несуть серйозну небезпеку людям. Саме про і поговоримо.

Ретба

retba

У Сенегалі (Африка) є озеро Ретба, води якого пофарбовані в рожевий колір. Раніше тут була лагуна, потім протока зникла, і з’явилося нове солоне глибоководне озеро. За незрозумілих причин вода набула красивого рожевого кольору. Вченими висуваються причини, за якими можливе таке фарбування: 1. в цьому озері живуть мікроорганізми; 2. від високої концентрації солі.

retba1

Солі тут – 380 г/л, тобто в 1,5 раз більше ніж в Мертвому морі. Через це в ньому не можна потонути, що гарантує безпечний і релаксуючий відпочинок. Через високу солоність в водах немає рослинності крім ціанобактерії, а цим мікроорганізмам понад кілька мільярдів років. За однією версією саме вони надають такий незвичайний колір озеру. Цікаво, що відтінок водної гладі змінюється в залежності від часу доби, напрямку вітру, хмарності.

Місцеві жителі заробляють гроші видобутком солі. Її дістають з дна лопатами і зсипають в човен. Робота важка і шкідлива – люди стоять у воді по шию, сіль роз’їдає шкіру, утворюючи хворобливі незагойні рани. Щоб трохи убезпечити себе, вони натирають шкіру маслом каріте. Досить важкі умови, але люди не відмовляються від роботи, тому що вона добре оплачується.

Озеро в Єллоустоуні

ozero_v_ieloustouni

У Єллоустонському Національному парку є водойма, названа – Озеро Ранкової Слави, глибина якого становить більше 2000 метрів. Це дивної краси водойма, вода в якій постійно, як в калейдоскопі, змінює колір: від лілового – в зелений, з яскраво-червоного згодом переходить в бірюзовий.

Цікаво, що в подібному феномені важливу роль зіграв не природній фактор, а людський. Спочатку прозора вода мала трішки бірюзовий відтінок з помаранчевою облямівкою. Люди, які постійно відвідують парк, за традицією кидали у водойму монети, камінчики та інші предмети. Через це було засмічено жерло, і вода змінила свою температуру. Мікроорганізми, які мешкають у воді змушені були також змінити свої властивості і почали існувати за новими умовами. Ось так і з’явилася фантастичної краси водна гладь.

Дивіться також цікаве відео на нашому каналі: Цвітіння сакур та весна в Ужгороді

Око Диявола

oko_diyavola

Людям, які живуть поблизу міста Сіді-Бель-Аббес (Алжир) можна не купувати чорнило – досить набрати води з довколишнього озера. Вона не тільки за забарвленням, але і за хімічним складом, нагадує чорнила, якими можна писати. Глибина водойми – не більше 50 м, а площа 160 м х 460 м. Називають його по-різному: Око Диявола, Чорнильниця, Чорне озеро.

Довго не могли зрозуміти, чим же обумовлений феномен, але все ж таки з’ясували причину. В озеро вода надходить з двох річок. В одній розчинено залізо, в іншій – органічні сполуки. Зливаючись, вони вступають в хімічну реакцію і утворюються чорнило.

Жителі двояко ставляться до джерела. Існує міф – в давнину сатана, що жив в цих місцях, підбурював людей здійснювати гріховні вчинки. Потім викуповував їх душі, укладаючи договір, написаний спеціальним чорнилом. Коли воно закінчилися, сатана перетворив в чорнило найчистішу воду озера, розташованого поруч. Згідно з міфом, якщо наблизитися до води, можна позбутися сили і краси. Насправді, пари, які виділяються з вод містять отруйні речовини. Вони мають неприємний запах і негативно впливають на здоров’я людини, тому на берегах водоймища люди ніколи не селилися. Але деякі не бояться прокляття і заробляють гроші – продають ручки, заправлені водою з озера, туристам.

Танзанійський муміфікатор

natron

В озері Натрон вода забарвлена ​​в різні кольори – від червоного до помаранчевого, а таке забарвлення утворюють мікроорганізми, які тут проживають. Температура води в деяких місцях досягає 50°С. Глибина не перевищує трьох метрів, берегова лінія змінюється в залежності від рівня води.

Люди, які підходять до водойми, бачать муміфіковані трупи тварин – кажанів, птахів. Вони застигли в дивних, нехарактерних позах, з піднятими головами. Великих хижаків тут немає – вони бояться випарів, які піднімаються над гладдю, але це привертає багато птахів і невеликих тварин. Тут знаходиться велика популяція малих фламінго.

Загинувши, тварини не розкладаються, а перетворюються в мумії. Це відбувається через високий вміст солі і лугів.

Вода може вбити?

Не завжди вода корисна, іноді вона стає вкрай небезпечною для здоров’я і життя. Це не залежить від людського фактора, чи неправильної господарської діяльності – сама Природа так розпорядилася.

1. У Камеруні знаходиться моторошне місце – озеро Ніос. Воно прославилося жахливою подією, яка сталася в серпні 1985 року. За кілька годин було вбито понад 1700 мешканців прилеглих селищ, домашню худобу, навіть комахи.

nios

Згодом з’ясувалося, що з надр сплячого вулкану, в кратері якого знаходилась водойма, в воду через тріщини надходив вуглекислий газ. Це відбувалося поступово і непомітно для людей, поки концентрація не стала граничною. Газ почав підніматися великими бульбашками. Вітер відніс смертоносну хмару з вуглекислим газом до осель – це і вбило все живе. На жаль, це може повторитися, тому що отруйний газ продовжує виділятися.

2. У Домініці знаходиться Кипляче озеро. Це друге за величиною гаряче джерело в світі. Розташоване в красивому місці та оточене горами, але навряд чи хтось захоче зануритися в його води – температура уздовж берега піднімається майже до 90 ° С і швидко зварить все живе.

kiplyache_ozero

Через високу температуру неможливо вивчити центральні частини водойми. Під час дощу температура може знизитися до 10 ° С, але купатися там все одно заборонено, тому що під верхніми шарами може бути окріп і нанести шкоду людині.

Незвичайна за своєю красою вода, адже у світі існує безліч озер-вбивць та цілющих водойм. Ось так природа дивує людей своїм різноманіттям та неповторністю. Тому, подорожуючи, будьте обережні!