Справді Музейна площа

72_plosza_muzeina_foto_mihaila_dashkovicha_9

Деяким львівським вулицям та площам з перейменуванням напрочуд пощастило. Адже у результаті вона може отримати нову назву, яка дуже точно характеризуватиме її роль у житті міста.

Саме так сталось і з сучасною площею Музейною, яка може бути і класичним музеєм (який тут присутній), і музеєм під відкритим небом, адже завдяки розташованим на ній об’єктам вона є однією з головних туристичних принад міста. І це при тому, що протягом історії вона змінила не одну назву. Спочатку це була площа Домініканців, адже головною її спорудою є монастир Домініканців (зараз цю споруду ділять між собою греко-католицька церква Пресвятої Євхаристії та Львівський музей історії релігії). За совіцьких часів деякий час вона називалась площею Максима Залізняка, однак невдовзі її перейменували на Ставропігійську. І хоча з точки зору історії назва є обґрунтованою, адже неподалік у Середньовіччі діяло Ставропігійське братство, осередком якого стала Успенська церква, однак для орієнтації у місті було не дуже зручно, адже виникала плутанина із сусідньою вулицею Ставропігійською. З огляду на цю причину депутати Львівської міської ради у 1993 році вирішили ліквідувати топоніми, що дублюються та перейменували площу на Музейну. І, на нашу думку, потрапили «у десятку».

stavropig

Бруківка на Музейній

З огляду на її значущість для міста, вона таки справді Музейна. Тут є цілий комплекс цікавих об’єктів просто неба. Тому вона є обов’язковим пунктом відвідин для всіх туристів, які знайомляться зі Львовом. Ба більше, поруч з нею не менш цікаві вулиця Вірменська, площа Ринок, з якою її з’єднує невеличка вулиця Ставропігійська, вулиці Руська, Івана Федорова і, звісно, Підвальна з Успенською церквою, пам’ятником Іванові Федорову, навколо якого розташувався імпровізований букіністичний ринок.

Отож, звідки б турист не йшов, він просто не може оминути Музейну.

Дивіться також цікаве відео на нашому каналі: Цвітіння сакур та весна в Ужгороді

Однак передусім варто звернути увагу на бруківку. Вона тут доволі крупна, не дуже рівна, але саме у цьому її привабливість. Хто знає, коли її поклали: можливо, за Польщі чи навіть за бабці Австрії? Тож неповторний шарм століть таки є у цій бруківці.

72_nikifor_drovnyak_ta_iogo_palec

Зайшовши на Підвальну, зупиніться на невеличкому букіністичному ринку біля пам’ятника Іванові Федорову. Там можна зустріти багатьох відомих львів’ян. Далі на вашому шляху трапиться невеличкий скверик (звісно, з лавочками), і вже на самій площі Музейній – один із наймолодших, але надзвичайно популярних її об’єктів – пам’ятник лемківському художнику Никифору Дровняку. Власне, популярний не так сам пам’ятник, як одна з його деталей – вказівний палець, якого митець підняв угору. Всі туристи й туристки вважають своїм обов’язком сфотографуватись біля пам’ятника, тримаючись за палець художника. Постійні шанувальниці відполірували палець та начистили до блиску, тож він помітно відрізняється від решти пам’ятника.

Домініканський монастир

lviv_305

Звісно, центральним об’єктом площі Музейної є величавий Домініканський монастир, який після проголошення незалежності України став храмом Пресвятої євхаристії УГКЦ. А в частині приміщень монастиря працює Музей історії релігії. В одному з найцікавіших львівських храмів у совіцькі часи відкрили музей історії релігії та атеїзму. Головним його експонатом був маятник Фуко, який поставили в центрі храму, а також велетенський макет, що показував тортури, до яких вдавалась середньовічна інквізиція. Однак усе минає. Звільнившись від радянського минулого, львів’яни змінили не лише назву, а й профіль музею. Нині тут зосередили увагу на історії релігії. А приміщення, в яких колись пропагували атеїзм, відійшли церкві.

ihs

Історія монастиря сягає в глибоку давнину. Його перша будівля постала ще у XIII–XIV століттях, однак, звісно, не збереглася. Сучасну споруду звели в середині XVIII сторіччя. Втім цю дату можна вважати доволі умовною, адже чимало робіт у храмі тривали згодом. Зокрема, 1865 року за проектом Юліана Захарієвича добудували дзвіницю, у 1905–1914 роках – відреставровано інтер’єр. Храмова споруда завжди була важливим архітектурним об’єктом, тож навіть за совіцьких часів, у 1956–1958 роках, його реставрували. Загалом це пізньобароковий храм, який споруджували за проектом кількох зодчих, зокрема Яна де Вітте, Мартина Урбаніка, Христофора Мурадовича та Себастьяна Фесінгера, а фінансував будівництво великий коронний гетьман Юзеф Потоцький.

zvizdari_na_pl_muzeinii

Хода звіздарів та свічки

Нині площа Музейна є непоганим майданчиком для численних культурних заходів. На Різдво звідси стартує знаменита львівська хода звіздарів. Десятки, навіть сотні різноманітних різдвяних звізд: від мініатюрних, діаметром 30 сантиметрів, до велетенських, кількаметрових львів’яни несуть із площі Музейної на вулицю Федорова, звідти – на Руську та площу Ринок і далі на площу Яворського, де встановлюють різдвяного дідуха.

72_svichki_daruyut_nathnennya

Ще однією цікавинкою площі Музейної є Львівська свічкова мануфактура, а напередодні зимових свят і поготів. Саме тут відродили давню львівську традицію свічникарства. Щоправда, тепер свічки використовують не лише для освітлення осель, а й для того, щоб створити атмосферу свята. Завдяки творчій фантазії вони набувають неповторної естетики в оригінальних декораціях. Більшає тут людей завдяки фестивалю “Велика коляда”. На нього звідусіль приїздять колядувати у величному храмі. Та бували зими, коли усі глядачі концерту-відкриття не поміщались у ньому, тому на площі облаштовували великий екран для перегляду трансляції.

Олександр Сирцов