Дивовижні печерні та скельні міста світу. Частина 1

pecherni_mista_golovna

Багато століть тому почали будувати міста в скелях. Вони були надійним притулком, захищаючи від примх природи і набігів завойовників. Хочете дізнатися, які самі загадкові, дивовижні печерні та скельні міста світу чекають на Вас під час подорожей? Читайте далі.

Петра, Йорданія

petra_iordaniya_

Скельне місто Петра пам’ятає часи до нашої ери і дивиться на світ з висоти свого віку і 900 метрів над морем. Тут знімали кіно про Індіану Джонса і другу частину «Трансформерів».

По Петра не ходить автотранспорт. Це було б згубно для міста, заснованого понад півтори тисячі років тому. Щоб його побачити, Вам доведеться кілька кілометрів пройти пішки або “проїхатися” на ослах або верблюдах.

Варто виділити красивий палац Ель-Хазне. Про нього досі мало що відомо. Ніхто точно не знає, коли саме він був побудований і для чого. Є припущення, що він був Храмом Ізіди (Ісіди), усипальницею стародавніх правителів, а можливо навіть і скарбницею фараонів. Але важко припустити, коли буде розгадана його загадка і чи буде вона розгадана взагалі …

Не знаємо, що нагадає Петра Вам, але побачити таке ЧУДО своїми очима треба.

Меса-Верде, штат Колорадо, США

mesa-verde_v_ssha

Перші люди на лісистому плато Меса-Верде оселилися ще в VI столітті. Спершу вони жили в землянках, збирали горіхи і полювали на оленів. Але варто було їм побудувати скельне місто і навчитися вирощувати кукурудзу, як почалася посуха, тому довелося переїжджати. Так «зелене плато» залишилося нежилим на 600 років. Сьогодні в парку Меса-Верде Вас чекають шість сотень стародавніх поселень, включаючи гігантський Скельний палац і Будинок біля ялин зі 120 кімнатами.

До самого важкодоступного приміщення – Дому з балконом – потрібно під наглядом рейнджера підніматися по 10-метровій драбині, пробиратися по вузькому тунелю і дертися по сходах, які видовбані в скелі. Але враження того варті: кам’яний обрив над печерами оповитий димом. Не дивно, що подивитися на Меса-Верде щороку приїжджає в 10 разів більше людей, ніж жило тут за 700 років.

Вардзіа, Грузія

vardzia_gruziya

Дивовижне печерне місто Вардзіа в 100 км від Боржомі нагадує про Золоте століття грузинської історії, коли країною правила цариця Тамара. За велінням її батька, царя Георгія III, в стіні Ведмежої гори біля річки Кури висікли підземний монастир. Пізніше Вардзіа обросло новими каплицями, церквами, лазнями, трапезними і бібліотеками, які йдуть в глиб скелі на 50 метрів і піднімаються на висоту восьмого поверху.

Каппадокія, Туреччина

cappadocia_gruziya

Серед тутешніх химерних скель з біло-рожевого туфу люди селилися ще в бронзовому столітті. Слово «каппадокія» ( «країна прекрасних коней») прийшло від хеттів – вони жили тут в XVIII-XII століттях до нашої ери, поки не поступилися «народам моря», які почали активно обживати Вірменське нагір’я. Потім Каппадокією заволоділи перси. Персів розгромив Олександр Македонський, а після розпаду його імперії Каппадокія стала римською провінцією.

Якби десятиповерхова скеля-фортеця Ортахісар могла говорити, ми б дізналися багато цікавих історій з життя стародавніх римлян. У I столітті під керівництвом Святителя Василя Великого християни звели підземні міста для захисту від набігів сарацинів. До будівництва печерних лабіринтів доклали руку візантійці і сельджуки, а в фортеці Учхісар жили османці – кого тільки не бачили ці місця! І Ви обов’язково приїжджайте.

Дивіться також цікаве відео на нашому каналі: Подорож Італією – Паола

Мейманд, Іран

meimand_iran

У кіче, скельних оселях іранського села Мейманд, і сьогодні живуть так само, як 12 тисяч років тому. Печерне поселення на висоті 2 240 метрів над рівнем моря розташувалося між Йездом, Керманом і Ширазом.

Перші жителі Мейманда поклонялися Мітрі в горах ще в ті часи, коли під рукою були тільки найпримітивніші інструменти. Тому, кімнатки кіче буквально створені зі скель вручну. До цього дня місцеві «печерні люди» шанують давні традиції і говорять на пахлеві (середньоперська мова).

Село народу мяо, Китай

selo_narodiv_myao

У 230-метровій печері Чжун в провінції Гуйчжоу на південному заході Китаю живуть представники народу мяо (вони ж хмонг), які гордо відмовилися переїжджати в комфортні будинки, побудовані урядом. Воду місцеві беруть з гірського водоспаду, а в кар’єрі поблизу вирощують пшеницю і рис. Кімнати відокремлені бамбуковими парканами, на кожних дверях є номер. Живуть тут дружно – разом дивляться телевізор (так, він є!) і ходять за продуктами на ринок в 15 км від будинку. А діти читають книжки і грають на баскетбольному майданчику прямо в печері.

Печери та скелі – найдавніші житла людей, а печерні міста – найдавніші типи поселень. Ми вже відвідали з Вами декілька печерних та скельних міст, але це ще не все. Далі буде…