Багато століть тому почали будувати міста в скелях. Вони були надійним притулком, захищаючи від примх природи і набігів завойовників. Хочете дізнатися, які самі загадкові, дивовижні печерні та скельні міста світу чекають на Вас під час подорожей? Читайте далі.
Петра, Йорданія
Скельне місто Петра пам’ятає часи до нашої ери і дивиться на світ з висоти свого віку і 900 метрів над морем. Тут знімали кіно про Індіану Джонса і другу частину «Трансформерів».
По Петра не ходить автотранспорт. Це було б згубно для міста, заснованого понад півтори тисячі років тому. Щоб його побачити, Вам доведеться кілька кілометрів пройти пішки або “проїхатися” на ослах або верблюдах.
Варто виділити красивий палац Ель-Хазне. Про нього досі мало що відомо. Ніхто точно не знає, коли саме він був побудований і для чого. Є припущення, що він був Храмом Ізіди (Ісіди), усипальницею стародавніх правителів, а можливо навіть і скарбницею фараонів. Але важко припустити, коли буде розгадана його загадка і чи буде вона розгадана взагалі …
Не знаємо, що нагадає Петра Вам, але побачити таке ЧУДО своїми очима треба.
Меса-Верде, штат Колорадо, США
Перші люди на лісистому плато Меса-Верде оселилися ще в VI столітті. Спершу вони жили в землянках, збирали горіхи і полювали на оленів. Але варто було їм побудувати скельне місто і навчитися вирощувати кукурудзу, як почалася посуха, тому довелося переїжджати. Так «зелене плато» залишилося нежилим на 600 років. Сьогодні в парку Меса-Верде Вас чекають шість сотень стародавніх поселень, включаючи гігантський Скельний палац і Будинок біля ялин зі 120 кімнатами.
До самого важкодоступного приміщення – Дому з балконом – потрібно під наглядом рейнджера підніматися по 10-метровій драбині, пробиратися по вузькому тунелю і дертися по сходах, які видовбані в скелі. Але враження того варті: кам’яний обрив над печерами оповитий димом. Не дивно, що подивитися на Меса-Верде щороку приїжджає в 10 разів більше людей, ніж жило тут за 700 років.
Вардзіа, Грузія
Дивовижне печерне місто Вардзіа в 100 км від Боржомі нагадує про Золоте століття грузинської історії, коли країною правила цариця Тамара. За велінням її батька, царя Георгія III, в стіні Ведмежої гори біля річки Кури висікли підземний монастир. Пізніше Вардзіа обросло новими каплицями, церквами, лазнями, трапезними і бібліотеками, які йдуть в глиб скелі на 50 метрів і піднімаються на висоту восьмого поверху.
Каппадокія, Туреччина
Серед тутешніх химерних скель з біло-рожевого туфу люди селилися ще в бронзовому столітті. Слово «каппадокія» ( «країна прекрасних коней») прийшло від хеттів – вони жили тут в XVIII-XII століттях до нашої ери, поки не поступилися «народам моря», які почали активно обживати Вірменське нагір’я. Потім Каппадокією заволоділи перси. Персів розгромив Олександр Македонський, а після розпаду його імперії Каппадокія стала римською провінцією.
Якби десятиповерхова скеля-фортеця Ортахісар могла говорити, ми б дізналися багато цікавих історій з життя стародавніх римлян. У I столітті під керівництвом Святителя Василя Великого християни звели підземні міста для захисту від набігів сарацинів. До будівництва печерних лабіринтів доклали руку візантійці і сельджуки, а в фортеці Учхісар жили османці – кого тільки не бачили ці місця! І Ви обов’язково приїжджайте.
Дивіться також цікаве відео на нашому каналі: Подорож Італією – Паола
Мейманд, Іран
У кіче, скельних оселях іранського села Мейманд, і сьогодні живуть так само, як 12 тисяч років тому. Печерне поселення на висоті 2 240 метрів над рівнем моря розташувалося між Йездом, Керманом і Ширазом.
Перші жителі Мейманда поклонялися Мітрі в горах ще в ті часи, коли під рукою були тільки найпримітивніші інструменти. Тому, кімнатки кіче буквально створені зі скель вручну. До цього дня місцеві «печерні люди» шанують давні традиції і говорять на пахлеві (середньоперська мова).
Село народу мяо, Китай
У 230-метровій печері Чжун в провінції Гуйчжоу на південному заході Китаю живуть представники народу мяо (вони ж хмонг), які гордо відмовилися переїжджати в комфортні будинки, побудовані урядом. Воду місцеві беруть з гірського водоспаду, а в кар’єрі поблизу вирощують пшеницю і рис. Кімнати відокремлені бамбуковими парканами, на кожних дверях є номер. Живуть тут дружно – разом дивляться телевізор (так, він є!) і ходять за продуктами на ринок в 15 км від будинку. А діти читають книжки і грають на баскетбольному майданчику прямо в печері.
Печери та скелі – найдавніші житла людей, а печерні міста – найдавніші типи поселень. Ми вже відвідали з Вами декілька печерних та скельних міст, але це ще не все. Далі буде…